Türkiye’de En İyi Mide Ameliyatı | Bilgi, Maliyetler Klinikler

Obezite tüm dünyada giderek yaygınlaşan ve çağın hastalığı olarak isimlendirilen bir hastalıktır. Bu nedenle Türkiye’de en iyi mide ameliyatı konusu merak edilir. Diyet ve egzersiz tek başına obezitenin tedavi edilmesinde etkili olmadığında, özellikle kilo sebebiyle sağlık problemlerinin ciddi bir tehdit olduğu hallerde bariatrik cerrahi etkin bir tedavi yöntemi olarak karşımıza çıkar.

Mide Ameliyatı Nedir?

Mide Ameliyatı Nedir
Mide Ameliyatı Nedir

Obezite, insanlığın en önemli sorunlarından biri haline gelince buna karşı alternatif çözümler bulunmaya başlamıştır. Bu nedenle mide ameliyatı nedir konusu ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılır. Obezite sorununa karşı gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler günümüzde son derece popülerdir. Kişilerin yeme kapasiteleri fiziksel açıdan mideyi küçülterek veya sindirim kanalının kısaltılarak azalması ve bu şekilde insanların daha kolay şekilde doyuma ulaşmasına yardımcı olur.

Genel olarak kilo kaybı ve obezitenin yol açacağı sağlık sorunlarına karşı yapılan cerrahi müdahaleler mide ameliyatı olarak isimlendirilir. Bariatrik, Yunanca ağırlık ve yük anlamına gelen bar- ve medikal, tıbbi tedavi anlamına gelen -iatri kelimelerinden türetilmiştir. Bariatrik cerrahinin günümüzde uygulanan pek çok yolu olsa da temelde 3 uygulanış şekli bulunur. Bunlar;

 • Tüp mide operasyonu
 • Biliopankreatik diversiyon
 • Gastrik bypass

Bu işlemlerin hepsi kilonun azaltılması, kilo ile ilişkilendirilen hipertansiyon, kalp hastalıkları, tıkayıcı uyku apnesi, alkolik olmayan karaciğer hastalığı, tip-2 diyabet, alkolik olmayan steatohepatit, osteoartirit, gastroözofageal reflü hastalığı gibi hastalıkların çözülmesine yardımcı olur. Bunun yanında bu işlem sayesinde hastaların günlük faaliyetlerini de rahat sergileyebilmesi, yaşam standartlarını artırabilmeleri mümkün olur.

Mide Ameliyatı Türleri

Mide hacmini küçültmek için gerçekleştirilen bariatrik müdahale türleri, küçük kesiler ile laparoskopik olarak yapılır. Bu işlem açık ameliyat yöntemine göre daha düşük riskli bir prosedürdür. Daha yüksek konforlu bir iyileşme dönemi sağlama özelliği bulunur.

Sleeve Gastrektomi

Sleeve gastrektomi veya diğer bir adıyla vertikal sleeve gastrektomi obezite cerrahisi çeşidi olarak karşımıza çıkar. Sleeve gastrektomi çoğunlukla laparoskopik yöntemlerle veya toplumda yaygın olarak bilinen ismiyle kapalı ameliyat işlemiyle gerçekleştirilir. Bu ameliyat çeşidinde karna birkaç küçük delik açılır ve çeşitli aletlerle midenin %80’lik kısmı çıkarılır. Kalan midenin şekli ve hacmi bir muz kadar olacaktır.

Sleeve gastrektomi ile mide boyutunun küçültülmesi tüketilecek besinlerin miktarlarının sınırlandırılmasına yardımcı olur. Bunun yanında mide boyutunda yaşanan azalma ile kilo kaybetmeye yardımcı olan hormonal değişimler de oluşur. Bu değişimler hastaların cerrahi işlem sonrasında ideal kilolara düşmesine ya da ideal kiloda kalmalarına yardımcı olur.

Obezite cerrahilerinde olduğu gibi sleeve gastrektomi de estetik görünüm amacıyla değil sağlık sorunları risklerinin azaltılması amacıyla gerçekleştirilir. Obezitenin tedavi edilmemesi durumunda hayatı tehdit edebilecek ölçülerde ciddi sağlık sorunları meydana gelir. Bunlar;

 • İnfertilite
 • Kalp hastalıkları
 • Kanser
 • Yüksek tansiyon
 • İnme
 • Yüksek kolesterol
 • Obstrüktif uyku apnesi
 • Tip 2 diyabet

Magenballon

Magenballon mide balonu ismi ile de bilinir. Mide balonu, mideye yerleştirildikten sonra hava ya da sıvıyla 400-700 cc hacme şişirilir. Diyet ya da egzersiz yaparak kilo veremeyen, ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyat riski bulunan hastalarda endoskopik olarak bu işlem uygulanır. Mide balonunun yerleştirilmesinin ardından 6 ay ile 1 yıl arasında değişen sürelerde çıkarılması gerekir.

Mide ülseri, gebelik ya da geniş mide fıtığı durumlarında bu işlem uygulanmaz. Mide bulantısı, ülser, ağrı, mide delinmesi, mide kanaması, barsak tıkanıklığı gibi nadir komplikasyonlar görülebilir.

Mide balonu porsiyonların boyutları ve yeme sıklığının azaltılması konusunda yardımcı olma özelliğine sahiptir. Bu şekilde daha az yiyecek ile daha uzun süreler tok kalmak mümkün olur. Yemek aralarında atıştırma alışkanlıkları da ortadan kalkacağından kilo vermek çok daha kolay olacaktır.

Ameliyatsız Mide Küçültme

Obezite çocuk yaşlardan başlamak üzere tüm dünyada ve Türkiye’de giderek artan bir hastalık olma özelliğine sahiptir. Ameliyatsız mide küçültme işlemleri günümüzde sıklıkla tercih edilir. Obezite çocuk yaşlara kadar indiğinden ağırlığı da her geçen gün artış gösterir.

Endoskopik mide küçültme işlemi endoskopik bir şekilde gerçekleştirilir. Bu nedenle ameliyatlara göre daha az yan etkileri bulunur. Laparoskopi yapılmasına gerek yoktur. Bu işlemde ağızdan endoskop ile girerek mide içerisinde işlemler gerçekleştirilir. Endoskopik mide küçültme yöntemi özellikle son dört beş yıldır son derece popülerdir.

Mide botoksu ameliyatsız mide küçültme uygulamalarından en çok tercih edilenlerden biridir. Fakat kişilerin hissedilen etkileri yaşayabilmesi için işlemden sonra 72 saat geçmesi gerekir. Ameliyatsız mide küçültme yöntemleri içerisinde sıklıkla tercih edilen bu yöntemin etkisi yaklaşık 6 ay sürer. Tedavinin sonradan tekrarlanması da mümkündür.

 • Daha az gıda tüketimi olur
 • İştah azalmasında etkili olan bir yöntemdir.
 • Diyet ve egzersiz programları ile kaybedilen kilo oranlarının artmasına yardımcı olur.
 • Kişiler daha az beslenecektir
 • Diyet ve egzersiz gibi obeziteden kurtulmaya yardımcı olacak olumlu alışkanlıkların edinilmesinde bireylere kolaylık sağlama özelliği bulunur.
 • Kilo alımını durdurur ve kişilerin daha kolay bir şekilde kilo vermesini sağlar.

Türkiye’de Mide Ameliyatı Öncesi Bilmeniz Gerekenler

Türkiye’de mide ameliyatı öncesi bilmeniz gerekenler arasında beslenme de yer alır. Ameliyat öncesinde beslenme takibi ameliyatta ve sonrasında meydana gelebilecek komplikasyonların önlenmesi açısından son derece önemlidir. Bunun yanında ameliyattan sonraki davranış değişikliklerinin sürdürülmesi ve bunların kalıcı alışkanlık olması bakımından oldukça önemlidir.

Bunun için ilk olarak hastalardan ayrıntılı beslenme durumu saptanması istenir. Neden ameliyat olmak istediği, bireysel hedefler, antropometrik ölçümler, beslenme ile alakalı tıbbi teşhisler kullanılan ilaçlar, fiziksel aktivite durumu, laboratuvar tetkikleri, ağırlık öyküsü, rutin alışkanlıklar, mevcut beslenme alışkanlıkları gibi konuların öğrenilmesi gerekir. Bunlar öğrenildikten sonra beslenme eğitimi planlaması yapılmalıdır.

Sonraki aşamalarda biyokimyasal verilerin düzenli bir şekilde takip edilmesi ve gerekli görülmesi halinde vitamin ve mineral desteklerinin planlanmasının yapılması gerekir. Cerrahi öncesinde kilo kaybı ameliyattan sonra meydana gelebilecek komplikasyonların azaltılmasına da yardımcı olur. Bunun yanında karaciğer küçülmesini sağlama özelliği de bulunur. Karaciğer küçülmesi ameliyatın ardından hızlı bir şekilde kilo kaybına ön hazırlık yapma özelliğine sahiptir. Bunun yanında glisemik kontrol bakımından da önemli bir konudur.

Mide Ameliyatı Öncesi Tetkikler

Bariatrik Cerrahi Öncesi Tetkikler
Mide Ameliyatı Nedir

Cerrahi muayene olarak da isimlendirilen preoperatif tarama kapsamlı muayene, cerrahi tedavinin etkili olup olmayacağı ile ilgili bilgi sağlar. Bunun yanında işlemin hangi cerrahi yöntemle yapılacağına dair ipuçları verir.

Cerrah tarafından hastaların tam kapsamlı fiziki muayeneleri yapılır. Bu süreçte doktorlara verilecek bilgiler son derece önemlidir.

 • Kullanılan aktif ilaçlar
 • Aktif tıbbi sorunlar
 • Hastaların alerji durumu
 • Daha önce geçirilmiş ameliyatlar konusunda bilgi verilmelidir.

Doktorun yapmış olduğu bu kapsamlı muayene sonucunda diyetisyenler ile görüşülür. Bunun nedeni ameliyattan sonra bariatrik diyet için hastaların uygun olup olmadığının anlaşılmasıdır.

Mide Ameliyatı öncesi tetkikler için bazı testler yapılır. Bu testler, obezite hastalarının ameliyata uygun olup olmadıklarının ve ameliyat sonrasında herhangi bir komplikasyon gelişip gelişmeyeceğinin bilgisini verir. Ameliyat öncesinde uygulanan testler;

 • İdrar tahlili
 • Safra kesesi ultrasonu
 • Tam kan sayımı
 • Kimya paneli şeklindedir.

Ameliyattan önce istenen kimya paneli testi, ortalama olarak 20 kan kimya değerini verdiğinden ameliyattan önceki önemli testlerden biri olma özelliğine sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir