Saç EkimiFue Saç Ekimi

Türkiye’de FUE Saç Ekimi Fiyatları

Saç ekimi, saç dökülmesi sorunlarının giderilmesini sağlayan bir tedavi yöntemidir. Saç ekimi işlemleri hastane ortamlarında gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir. Saç ekimi işleminde normal ameliyatlara nazaran çok daha az müdahale gerçekleştirilerek saç nakli işlemleri gerçekleştirilir. FUE saç ekimi yöntemi günümüzde en çok tercih edilen saç ekimi uygulamalarından biridir. Bu konuda daha detaylı bilgi almak için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tıbbi açıdan erkek tipi saç dökülmesi olarak isimlendirilen androgenetik alopsi durumu yaşayan kişiler için FUE saç ekimi uygulaması kalıcı bir yöntemdir. Çeşitli saç hastalıkları nedeniyle saç kaybı yaşayanlar ile yara izi problemi olanlara da bu yöntemlerin uygulanması mümkündür.

FUE Saç Ekimi Operasyonu

FUE Saç Ekim Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir
FUE Saç Ekim Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir

Saç ekimi işlemleri çok eskilere dayansa da günümüzdeki gibi saç ekimi işlemleri 1990’lı yıllarda yapılmaya başlamıştır. Bu yıllarda FUT metodu ile yapılan saç ekimleri yerini 2000’lerin başında geliştirilen ve 2005 yılından sonra kullanılmaya başlayan FUE yöntemine bırakmıştır. O tarihlerden itibaren sürekli olarak gelişme gösteren FUE yönteminin temel prensipleri günümüzde de aynıdır. Bu yöntem günümüzde de hala en gelişmiş saç ekim tekniklerinden biri olma özelliğine sahiptir.

FUE yöntemi, saç ekiminde en son ve en gelişmiş teknikler arasında yer alır. Saç dökülmesi sorunları yaşayan kişiler FUE tekniği ile son derece doğal görünümlü saçlara sahip olabilirler. Bu yöntemin en önemli özelliği iz bırakma gibi sorunların meydana gelmemesidir. Hızlı bir şekilde iyileşme özelliği olduğu için başarılı operasyonlar arasında yer alır.

Son yıllarda geliştirilen ve safir uçlarla uygulanan FUE saç ekimi yöntemi daha başarılı sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. Safir daha pürüzsüz bir malzeme olduğundan safir ile açılan kanallar daha hızlı bir şekilde iyileşme özelliğine sahiptir. Bunun yanında daha az iz bırakma özelliği ile de bilinir.

Saç Ekiminde Ağrısız Metot

FUE saç ekimi yöntemi anestezi uzmanı gözetiminde sedasyon işlemi uygulandığından hastalar lokal anesteziyi bile hissetmezler. Bu sayede son derece konforlu, ağrısız ve acısız bir şekilde saç ekimi işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkün olur. Saç ekimi işlemleri genel olarak da çok fazla ağrılı uygulamalar değildir. En az düzeyde hissedilen ağrılar FUE metodu sayesinden neredeyse sıfıra indirilmiştir.

Sedasyon uygulamaları kişilere göre ayarlanabilir. Etkisinin ölçülebilme özelliği bulunur. Bunun yanında sedatif ilaçlarla tüm reflekslerin korunabilme özelliği vardır. Sedasyon işlemi derinliğinin kontrollü bir şekilde ayarlandığı bir uyku durumudur.

Sedasyon uygulaması çocuklara bile rahat bir şekilde uygulanabilir. Saç ekiminde ağrının sıfıra indirilmesini sağlar. Bu uygulamanın hastalar tarafından istenmediği durumlar da söz konusu olabilir. Sedasyon uygulaması tamamen hastaların inisiyatifleri doğrultusunda gerçekleştirilir.

FUE Saç Ekimi İşleminde Temel Aşamalar Nelerdir?

Saç ekimi uygulamaları için gerçekleştirilen tüm tekniklerde temel birtakım ilkeler bulunur. Bunlar;

 • Öncelikle saç köklerinin toplanması işlemleri gerçekleştirilir.
 • Toplanan greftler (saç kökleri) özel bir solüsyon içerisine alınır.
 • Saç ekimi gerçekleştirilecek alana kanal açma işlemi gerçekleştirilir.
 • Ardından açılan bu kanallara köklerin ekilmesi ile işlem tamamlanır.

Saç Köklerinin Toplanması

FUE tekniği için en belirgin özellik saç köklerinin teker teker toplanması işlemleridir. Bu yenilik sayesinde FUT tekniği günümüzde tamamen yok olmuştur. FUT tekniğinde ense kısmından deri parçası kesilerek alınır ve buradan saç kökleri dilimlenerek elde edilirdi. FUE tekniğinde ise saçlar silindirik ineler yardımıyla teker teker toplanır. Bu şekilde tahribat durumları çok daha az bir şekilde meydana gelir.

Saç köklerinin büyüklüğüne bağlı olarak 0,7-0,9 mm veya saç kökleri 3-4-5 telinden meydana gelen hastalar için 1,0 mm iğnelerin kullanımı gerekir. İğnelerin keskinliği ve tek seferlik kullanımı uygulama başarısını malzeme açısından etkileyen önemli özellikler arasında yer alır. Saç kökleri açılarına uygun olacak şekilde çıkarılır. Bu sayede köklerin zarar görmesi gibi istenmeyen durumlar da engellenmiş olur. Aşırı kıvırcık saçlara sahip olan kişilerde u-greft olarak isimlendirilen köklerin alınması esnasında kıvrımlı şekle zarar vermeden alan iğneler bulunur. Hastaların durumlarına bağlı olarak bütün operasyonlar öncesinde planlanır.

Kanal Açma İşlemi

FUE tekniğinde kanal açma işleminde çelik slitler kullanılarak saçın doğal yönüne uygun olacak şekilde kesi oluşturma işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede saçlar ekildiği zaman doğal yönlerine uygun olacak şekilde büyüyeceklerdir.

Saçların yönü kanal açılıp oluşturulurken saçların deriye göre açıları dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alır. FUE yönteminde kanal açma işlemlerinde çoğunlukla çelik bıçaklar tercih edilir. Çeliklerin birkaç yüz kanal açıldıktan sonra değiştirilmesine özen gösterilmesi gerekir. Safir FUE uçları daha keskin ve pürüzsüz olduğundan herhangi bir sorun meydana gelmez. Her hasta için saç kökü kalınlıklarına bağlı olarak birkaç farklı uç kullanımı gerekir. Fakat he ucun bir hasta için kullanılmasına dikkat edilmesi önemli konular arasında yer alır.

Saç Ekimi

Saç köklerinin ekimi sırasında doğru yönlerle açılan kanallara saçların 40-45 derecelik açılarla teker teker yerleştirilmesine dikkat edilmelidir. Üç aşamanın da kendine has birtakım incelikleri bulunur. Burada doktorların tecrübeleri de son derece önemlidir.

İz bırakmayan ve dikiş gerektirmeyen bir teknik olan FUE günümüzde sıklıkla tercih edilir. Foliküler Ünite Ekstraksiyon diğer bir adı ile FUE tekniğinde günümüzde çoğunlukla safir uç kullanımı tercih edilir.

FUE Saç Ekimi Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Pek çok yeniliği ve avantajı bir arada sunan FUE saç ekim tekniği son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Bu işlemde kafa derisine kesik atılmadığından hızlı bir şekilde iyileşme özelliği bulunur. Safir saç ekimi uygulaması erkek tipi saç dökülme sorunları olan herkese rahatlıkla uygulanabilir.

Erkek tipi saç dökülme sorunları erkeklik hormonlarının saç üretmekle görevli olan hücrelerinin ölmesi sonucunda meydana gelir. İlk önce saçlarda incelme görülür. Zaman içerisinde saçların uzaması da duracaktır. Sonrasında saçlarda dökülme problemleri meydana gelmeye başlar. Bu gibi durumlarda saç ektirme işlemlerinin gerçekleştirilmesi kalıcı ve etkili çözümler arasında yer alır.

FUE Saç Ekim İşlemi Ne Kadar Sürede Gerçekleşir?

Greft olarak isimlendirilen saç köklerinin 4000-4500 civarında olması halinde işlem 6-7 saat gibi bir sürede gerçekleşir. Yine greft sayısına bağlı olarak işlem sürelerinin 9 saate kadar uzaması gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Greftlerin toplanması yaklaşık olarak 2-4 saat arasında sürer. Alındıktan sonra işleme kısa bir ara verilir. Yani işlem süreleri kişisel ihtiyaçlara bağlı olarak değişiklik gösterir.

FUE saç ekim süresini belirleyen faktörler;

 • İşlemi yapacak olan uzman hekimlerin tecrübesi
 • Saç ekiminin gerçekleştirileceği alanın büyüklüğü
 • İşlem için belirlenen seans sayıları ile seans uzunlukları
 • Saç ekimi yapılacak alana bağlı olarak toplanan greft sayıları
 • Saç derisinin gerçekleştirilecek olan işlemlere uygunluğu

Saç ekim cerrahisi tarafından gerçekleştirilen bu işlemler günübirliktir. Bu işlemler lokal anestezi uygulanarak gerçekleştirildiğinden işlemden sonra hastaların hastanede kalmasına gerek yoktur. Saç ekim işleminin bitmesinin ardından gerekli kontroller gerçekleştirildikten sonra hastalar aynı gün içerisinde taburcu olabilir.

FUE Saç Ekim Operasyonu Öncesi Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

FUE Saç Ekimi Operasyonu
FUE Saç Ekimi Operasyonu

Her cerrahi işlemde olduğu gibi FUE saç ekim uygulaması öncesi de hastaların dikkat etmesi gereken çeşitli konular bulunur. Saç ekim sürelerinin sorunsuz ir şekilde ilerlemesi ve tamamlanması bakımından çeşitli hususların göz önünde bulundurulması son derece önemlidir. Bu hususlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Hastaların operasyon esnasında rahat kıyafetler giymesi gerekir.
 • Donör bölgeden greft toplanmaya başlamadan önce saçlar 1 mm kadar kısaltılmalıdır.
 • Operasyon günü hastaların yeterli şekilde kahvaltı yapması gerekir. Öğlen yemeğinde ise hafif besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir. Operasyon sırasında hastaların tok olması son derece önemli bir konudur.
 • Saç ekimi işlemi öncesi saçlar temiz olmalıdır. Yağlanma gibi sorunların meydana gelmemesi gerekir.
 • Saç ekim işlemine bir hafta kala vücudu çok fazla yoracak etkinliklerden uzak durulmalıdır.
 • Saç ekimi sırasında saçlarda köpük ve jöle gibi kimyasallar bulunmamalıdır.
 • Saç ekim işlemine bir hafta kala hastaların sigara kullanımını bırakması gerekir.
 • Operasyondan önce hastaların alkolden uzak durmaları önemlidir.

FUE Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

FUE saç ekimi sonrası en önemli kısım, saç ekimi yapılan bölgenin korunmasıdır. Kişilerin saç derisini aşındırabilecek etkenlerden bir süre uzak durması gerekir. Saçların belli bir süre yıkanmaması dikkat edilmesi gereken konuların başında yer alır. Bir süre ıslanmaması gereken saçlar, yağmur gibi hava şartlarından da korunmalıdır.

Uzman hekimler tarafından hastalara saçların ne zaman yıkanacağı ile alakalı bilgiler verilir. Yıkanma izni sonrası bu bölgenin her ihtimale karşı son derece hassas bir şekilde yıkanmasına özen gösterilmelidir.

İlk yıkama işleminin operasyonun gerçekleştirildiği merkezde olması önerilir. Genellikle saç ekim işleminden 3 gün sonra saçların yıkanması mümkündür. Hasta işlemden sonra günlük hayatına rahatlıkla dönebilir.

Bir hafta gibi kısa bir sürede hastaların ense bölgesinde açılan küçük deliklerin tamamen iyileşmesi mümkün olur. Bunun yanında yara izi de kalmayacaktır. Saç ekimi işlemlerinin gerçekleştirildiği alanda bir süre kabuklanma sorunlarının olması normaldir. Bu aşamada bu bölgede kaşıntı da olacaktır. Operasyondan yaklaşık 10 gün sonra kabuklanma sorunları da tamamen geçecektir. Ekim yapılan bölgedeki kabuklu görünüm tamamen yok olacaktır.

FUE Saç Ekim İşleminin Avantajları Nelerdir?

FUE saç ekim avantajları çok fazla olduğundan bu yöntem günümüzde sıklıkla tercih edilir. FUE saç ekim işleminin avantajlarından tam anlamıyla faydalanabilmek için operasyonun alanında uzman olan kişiler tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemli bir konudur.

 • FUE saç ekim yöntemi uzman hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde başarı oranları oldukça yüksektir.
 • Lokal anestezi altında gerçekleştirilen bir işlem olduğunda uygulama sırasında ağrı durumları söz konusu olmaz.
 • Saç uzaması sonrası donör bölgedeki saçların kısa bir şekilde kullanımı da mümkündür.
 • Hafif veya ileri derece saç dökülme sorunlarına karşı kalıcı çözümler sunması ile dikkat çeker.
 • Genetik saç dökülmesi problemleri yaşayan kişilerin doğal ve sağlıklı saçlara kavuşmasına yardımcı olur.
 • Yara izi olanlar veya farklı nedenlerle saçlarını kaybedenler bu yöntem sayesinde saçlarına kavuşabilirler.
 • Bu teknik sayesinde saç ekimi işleminden sonra ağrı durumları çok fazla görülmez. Meydana gelen ağrıların ağrı kesiciler ile giderilmesi mümkün olur
 • FUE yöntemi ile ekilen saçlar %98 verimle saç derisinde büyüyecektir.
 • Çok kısa sürelerde iyileşme sağlanır. Hastalar normal hayatlarına rahat bir şekilde dönebilirler.
 • Doğru bir şekilde planlandığında donör bölgede saç köklerinin zarar görmesi gibi bir durum meydana gelmez.
 • Saç ekiminden sonra herhangi bir iz kalma durumu söz konusu olmaz.
 • Saç ekimi gerçekleştirilen bölgede istenen yoğunlukta saç çıkmaya başlar.
 • FUE saç ekimi yöntemi hem erkeklere hem kadınlara rahat bir şekilde uygulanabilir.
 • Yeni çıkmaya başlayan saçlar doğal ve yoğun görünümleri ile dikkat çekerler.

FUE Saç Ekimi Yaptıran Kişilerin Dikkat Etmesi Gereken Konular Nelerdir?

FUE saç ekim sürecinin başarılı bir şekilde tamamlanması açısından dikkat edilmesi gereken çeşitli konular bulunur. Bu konular ile ilgili en doğru tavsiyeleri operasyonu gerçekleştirecek olan doktorlar verecektir. En kısa sürede sağlıklı ve doğal saçlara kavuşmak bakımından doktor tavsiyelerine uymak ve verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmak gerekir. FUE saç ekimi sonrası dikkat edilmesi gereken diğer konular ise şu şekildedir;

 • FUE yöntemiyle saç ekiminin gerçekleşmesinden iki sonra bu bölgeye pansuman yapılması gerekir. Pansumanın ardından bu alana doktorların vermiş olduğu ilaçlarla bakım yapılması önemlidir.
 • İşlemin gerçekleştirildiği ilk gün saçın yıkanmaması son derece önemlidir. İşlemden sonraki gün saç derisindeki şişliklerin azalması adına bölgenin bandajlı kalması gerekir.
 • Saçların ekiminden sonra ikinci gün bandaj çıkarılır. Oluşan ödemlerin alın ve gözlere inmemesi için alın bölgesinin bandajlanması gerekir.
 • FUE saç ekim işleminden sonraki üçüncü gün saçlar yıkanabilir. İlk yıkama işleminin saç ekimini gerçekleştiren hekim tarafından yapılması çok daha doğru olacaktır.
 • Saç ekim işleminden sonra bölgede hafif şişlik durumlarının söz konusu olması normaldir. Toplum içine çıkmak için kişilerin bu şişliklerin inmesini beklemesi daha doğru olacaktır.
 • Saç ekim operasyonundan sonra yorulma, duş alma, terleme gibi ağır işlerden uzak durmak son derece önemlidir. Aksi durumlarda saç kökleri zarar görür ve sağlıklı bir şekilde büyüme gerçekleşmez.
 • İşlemin ardından hastaların bir süre antibiyotik kullanması gerekebilir. Bu sürede kişilerin alkol kullanımından uzak durması son derece önemlidir. Alkol, kan yolu ile dolaşım sistemine karıştığından yeni ekilen saçlar için son derece zararlıdır.
 • Saç ekim işleminden sonra ağrı ve rahatsızlık sorunlarının yaşanması oldukça normaldir. Lokal anestezi nedeniyle gerginlik durumları da söz konusu olabilir. Bu süreçte doktor tavsiyelerine tam olarak uyulmasına dikkat edilmelidir. Birkaç gün içinde yaşanan rahatsızlık durumlarının hepsi normale döner.
 • Saç ekim işlemi saçın arka kısmına yapıldıysa hastaların bir süre bu bölgenin üzerine yatmaması gerekir.
 • Saç ekimi işleminden sonra hastaların stresli ortamlardan uzak durması gerekir. Bunun yanında stresli sporlar da yapılmamalıdır.

FUE Saç Ekim İşleminden Sonra İlk Üç Gün Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Saç ekim işlemi gerçekleştirildikten sonra ilk üç günlük sürede bu alana dokunulmamalıdır.
 • Bu süreçte saç ekimi yapılan alanda yara ve kabuklanma olması son derece normaldir. Bu nedenle hastalar panik olmamalıdır. Yara ve kabuklanma sorunları geçicidir ve bir süre sonra kaybolacaktır.
 • Sigara, çay, alkol, kahve kana karıştığından saç köklerini olumsuz bir şekilde etkiler. Bu süreçte bunlardan uzak durmak gerekir.
 • İlk günün ardından saçların doktorun tavsiye ettiği özel bir şampuan ile yıkanması gerekir. Bu şampuan saç derisindeki bakterilerin ölmesini sağlar ve saç köklerinin sağlıklı bir şekilde uzamasına yardımcı olur.
 • Saç ekim işleminden sonra hastaları çok soğuk ve çok sıcak ortamlardan uzak durmaları gerekir. Bunun yanında çok sıcak ve çok soğuk su ile yıkanmaktan da uzak durmak son derece önemlidir.
 • Bu süreçte sauna, yüzme havuzu ve denizden uzak durmak önemlidir. Bu tarz alanlarda işlem uygulanan yerlerin enfeksiyon riskleri artar. Bu da ameliyatın başarı oranlarını etkileyecektir.

Türkiye’de FUE Saç Ekimi Uygulaması

Türkiye’de FUE Saç Ekimi Uygulaması
Türkiye’de FUE Saç Ekimi Uygulaması

Türkiye saç ekim işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştiği ülkelerden biridir. Saç ekim fiyatlarının son derece uygun olması nedeniyle de medikal turizm oldukça popülerdir. Türkiye’de FUE saç ekimi uygulaması hakkında daha detaylı bilgi almak için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.

One thought on “Türkiye’de FUE Saç Ekimi Fiyatları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir