Obezite TedavileriMide Baypası

Türkiye’de Gastrik Mini Bypass Ameliyatı

Türkiye’de Gastrik mini bypass ameliyatı, gıda alımının sınırlandırılarak fazla kilolardan kurtulmanızı sağlayan cerrahi bir işlemdir.

Gastrik mini bypass ameliyatı, son zamanlarda fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin çok fazla araştırdığı cerrahi işlemlerden biri haline gelmiştir. Alanında uzman olan hekimler tarafından yapılan gastrik mini bypass, günümüzde birçok ülkede ve şehirde yapılıyor olsa da sağlıklı bir şekilde beklenen sonuçları en iyi seviyede alabilmek için ameliyatın yapıldığı yerin ve ameliyatı yapacak olan kişinin gerçekten uzman ve doğru adres olması gereklidir.

Gastrik mini bypass ameliyatı, Türkiye’de üst düzey profesyonellik ve konforda yapılabilen bir cerrahi işlem olduğundan artık bu ameliyatı yaptırmak isteyenlerin başka bir ülkeye gitmesi gerekliliği de ortadan kalkmıştır.

Gastrik Mini Bypass Nedir?

Mini gastrik bypass ameliyatı nedir sorusu özellikle fazla kilolarından şikayetçi olan ve kilo veremeyen kişilerin çok sık sorduğu soruların başında gelir. Kapalı tekniklerle uzmanlar tarafından gerçekleştirilen bir cerrahi işlem olan mini gastrik bypass ameliyatı, mide hacminin küçülerek midenin bir bölümünün emilim dışında kalmasını sağlar.

Obezite cerrahisi alanında son derece kolay olarak uygulanan bir yöntem olan Gastrik mini bypass ameliyatı, hızlı ve kolay bir operasyon olmakla birlikte aynı zamanda iyileşme süreci de oldukça kısa ve konforlu bir süreçtir.

Gastrik mini bypass ameliyatı, kısa süren ve maliyeti az olan bir cerrahi işlemdir. Bunun yanı sıra tip 2 diyabet, hiperlipidemi ve hipertansiyon gibi hastalıkların kontrol altına alınmasında etkisi büyüktür. Kolay ve hızlı bir cerrahi işlem olması, iyileşme sürecinin konforlu ve hızlı olması bu işlemin son zamanlarda çok fazla tercih edilen bir işlem haline gelmesine ortam hazırlamıştır.

Mini Gastrik Bypass Neden Yapılır?

Tüp mide ameliyatına alternatif olarak meydana çıkan gastrik mini bypass ameliyatı, özellikle metabolik cerrahi ve obezite tedavisi amacıyla yapılan bir işlemdir. Kontrollü bir şekilde kilo vermeyi ve kilo kontrolünü sağladığı için aynı zamanda tip 2 diyabet ve benzeri gibi aşırı kiloya bağlı oluşan hastalıkların önlenmesinde de etkilidir.

İyileşme sürecinin oldukça kısa ve son derece konforlu olması tercih edilmesinin önemli nedenlerinden birisidir. Aynı zamanda tip 2 diyabet hastalığının önemli bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu tedavi sayesinde mide hacmi küçülür ve yemek yeme kapasitesi azaltılarak hastanın tokluk hissi arttırılır. Bu nedenle de gastrik mini bypass ameliyatı, öncelikle sağlıklı ve kontrollü bir şekilde kilo vermek ve kilo kontrolü sağlamak için yapılan bir cerrahi işlemdir.

Mini Gastrik Bypass Kimlere Uygulanır?

Gastrik mini bypass ameliyatı hangi hastalara uygulanacağı tamamen hastaların sağlık durumlarına göre belirlenir. Tip 2 diyabet hastalığının önemli bir tedavi yöntemi haline gelen mini gastrik bypass, bu noktada özellikle tip 2 diyabet ve hipertansiyon hastalarına sıklıkla uygulanan bir cerrahi işlemdir.

Gastrik mini bypass ameliyatı uygulanan diğer hastalar ise obezite cerrahisi alanına giren hastalardır. Kontrollü kilo verme ve kilo kontrolü sağlama amacıyla obezite tedavisinde de etkili bir şekilde kullanılan tedavi yöntemidir.

Saydığımız bu sağlık sorunlarının tedavisinde etkin bir şekilde kullanılabilen bu cerrahi işlem; her şeyden önce hastaların vücut kitle endeksi, yaşı, metabolik hastalıklarının olup olmaması, reflü ve hital fıtık rahatsızlıklarının olup olmaması ve ince bağırsak sağlık durumu gibi fiziksel durumları kontrol edildikten sonra eğer hasta bu işleme uygun ise gerçekleştirilir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Yapılmaz?

Gastrik mini bypass ameliyatı, 18 yaşını geçmiş ve 65 yaşını doldurmamış ve vücut kitle endeksi 35’ten büyük olan hastalara yapılabilen bir cerrahi işlem olsa da uygulama öncesinde uzmanların büyük bir hassasiyet ile dikkat ettiği noktalar vardır. Bu noktaların başında hastaların reflü, hital fıtık ya da metabolik hastalıklarının olup olmadığı ve vücut kitle endeksi verileridir.

Sıklıkla önerilen Gastrik mini bypass ameliyatı 18 yaşının altında olan hastalara da veli onayı ile birlikte yapılabilmektedir. Ancak veli onayı olmayan 18 yaş altı hastalara, 65 yaş üstü hastalara, vücut kitle endeksi 35 ve altı olan hastalara, alkol bağımlılığı olan ya da ameliyata engel teşkil edebilecek psikolojik rahatsızlıkları olan hastalara genellikle bu ameliyat uzmanlar tarafından uygun görülmemekle birlikte hastanın takibini yapan doktorların onay raporu olduğunda uygulanmaktadır.

Mini Gastric Bypass Nasıl Yapılır?

Mide hacminin küçülmesi, bağırsaklarda meydana gelen emilimin önlenmesi için gerçekleştirilen Gastrik mini bypass ameliyatı, belirli aşamalar ile hastalara uygulanmaktadır.

  • İlk olarak batın bölgesinde yani karında 1 cm çağında 5 ila 6 arasında bir kesi açılır ve bu kesilerden karın içine trokar aletleri ile girilir.
  • Trokar aletleri sayesinde karın içerisine kamera ve ameliyat aletleri yerleştirilir. Bu nedenle de trokar adı verilen bu aletler uzun ve aynı zamanda ince bir forma sahiptir.
  • Ameliyatın ilk aşamasında midenin girişinde minik bir mide tüpü oluşturularak midenin halan kısmının bu mide tüpünden ayrılması sağlanır. Ameliyat sonrasında iyileşme sürecinde hasta artık yeni oluşturulan minik tüp mideyi kullanmaya başlayacaktır.
  • Ameliyatın ikinci aşamasında ise mideden ayrılan geniş bölüm karın içinde kalır ve yeni yapılan tüp mide ile midenin asıl kalan kısmı arasında bir bağlantı yapılır. Böylelikle midenin büyük bölümü kullanılmıyor olsa da salgı üretim işlevini yerine getirmeye devam eder.
  • Sonraki aşamada ise küçük tip mide ile ince bağırsak birbirine bağlanarak tüp midenin de ince bağırsak ile birlikte işlevini yerine getirmesi için uygun ortam oluşturulur.
  • Tüm bu aşamalardan sonra karın içine yerleştirilen kamera ve ameliyat malzemeleri ile trokar aletleri kesilerin içinde çıkarılır. Kesiler kapatılarak ameliyat sonlandırılır.

Mini Gastrik Bypass Nasıl Uygulanır?

Mini Gastric Bypass Nasıl Yapılır
Mini Gastric Bypass Nasıl Yapılır

Mide hacmini küçültüp bağırsakların emilimini azaltarak şişmanlık sorununu ortadan kaldırmak için yapılan mini gastrik bypass, kapalı teknik ile uygulanır. Uygulama tekniği sayesinde karın bölgesine 1-1.5 cm genişliğinde sadece 5-6 tane kesi atılır. Bu sayede hem ameliyat hızlı ve kolay olurken hem de ameliyat sonrasında hastanın iyileşme ve sosyal hayatına geri dönüş yapma süresi de oldukça kısalır.

Karın bölgesinden açılan kesiler sayesinde karın içerisine bu kesilerden geçebilecek kadar küçük boyutlarda olan kamera ve ameliyat aletleri yerleştirildikten sonra mide girişine küçük mide tüpü yapılarak mide ikiye ayrılır. Ameliyat sırasında karın içinden herhangi bir bölüm kesilerek vücut dışına alınmaz.

Oluşturulan mide tüpünden ayrılan midenin geri kalan büyük kısmı da karın içerisinde kalır ancak hasta ameliyattan sonra tüp mideyi kullanmaya başlar. Bu sayede kontrollü kilo kaybı ve kilo kontrolünün sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi sağlanır. Geri kalan midenin büyük kısmı ise atıl bir şekilde salgı üretimi yapmaya devam eder.

Mini Gastrik Bypass Sonrası Beslenme

Gastrik bypass sonrası beslenme, ameliyattan sonra hem hastanın hızlı bir şekilde iyileşmesi hem hedeflenen tedavi sonucunun başarılı bir şekilde alınabilmesi için son derece önemli bir konudur. Her ne kadar ameliyat, kilo vermek için atılan bir olsa da hedeflenen sonuca ulaşabilmek için ameliyat sonrası beslenme büyük önem taşır. Bu nedenle de ameliyat sonrasında hastaya uzman tarafından bir beslenme ve diyet listesi oluşturulur.

Hazırlanan diyet listesi, karbonhidrat oranı yok denecek kadar az ve protein oranı yüksek olan besinlerden oluşurken hastanın sıvı tüketimini de arttıracak planda hazırlanır. Egzersizle birlikte desteklenen diyet listesi, ameliyatı yapan cerrah ve uzman diyetisyen ortaklığı ile hazırlanır.

Hastanın hem hızlı hem de olması gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde iyileşme sürecini atlatabilmesi için bu diyet listesine sıkı bir şekilde uyması şarttır. Hazırlanan diyet listesi sadece iyileşme sürecinde değil aynı zamanda hastanın ameliyattan sonraki yaşamında beslenme stilini değiştirerek kilo kontrolünü rahatlıkla yapabilmesi için beslenme alışkanlığı kazandırmayı hedefler.

Mini gastrik bypass ameliyatı sonrasında ortalama 3 ay boyunca hastanın beslenmesine son derece dikkat etmesi gereklidir. 3 ay sonrasında ise yine uyguladığı diyet listesinin ışığında hasta günlük rutinine rahatlıkla dönebilir.

Gastrik mini bypass ameliyatı sonrası hasta midenin kendisini toparlayacağı süre kadar yani ortalama olarak 4 hafta kadar sadece sıvı besinler ile beslenir. Daha sonrasında ise aşama aşama tükettiği gıdaların katılık oranını uzman doktor kontrolünde arttırmalıdır. İkinci aşamada ise hastaların balık, baklagiller, sebze ve meyveleri robottan 2 kez geçirerek püre haline getirdikten sonra tüketmesi gereklidir. Bu aşamada besinler kesinlikle karıştırılmadan tek tek tüketilmelidir.

Hasta ortalama 8 haftalık bir iyileşme sürecini geride bıraktıktan sonra doktorunun da gözetimi altında yumuşak gıdaların tüketimine geçebilmektedir. Kabuğu soyulmuş ve pişmiş olan sebzeler, kıyma, konserve ve yumuşak meyveler 3. aşamada tüketilebilir.

Mide krampları ve kusma gibi şikayetler bu süre içinde yüksek olasılıkla görülebilecek durumlar olduğundan hastanın mutlaka uzman doktoruna sürekli danışması sağlıklı bir iyileşme süreci için büyük önem taşır.

Tüm bu süreç ortalama 2 ay gibi sürebilir ancak hastanın iyileşme hızına göre doktor, gastrik bypass sonrası beslenme aşamaları arasındaki geçişi gerekli görürse daha da yavaşlatabilir.

Mini Gastrik Bypass mı Tüp Mide mi?

Gastrik mini bypass, tip 2 diyabet başta olmak üzere obezite ve hipertansiyon hastaları için son dönemlerde uzmanlar tarafından sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi haline gelmiştir. Bu noktada birçok kişi gastrik bypass ile tüp mide ameliyatı arasındaki farklarla birlikte hangi ameliyatın daha doğru ve sağlıklı olacağı konusunda da meraka kapılmaya başlamıştır.

Özellikle obezite sınırına girmiş ve fazla kilolarından kurtulmak isteyenler tüp mide ameliyatı ya da gastrik bypass ameliyatı ile fazla kilolarından kurtulabilmektedir. Her ne kadar benzer iki cerrahi işlem olsa da gastrik mini bypass ameliyatı daha karmaşık bir ameliyat olmasına rağmen tüp mide ameliyatı ile kıyaslandığında daha avantajlı bir işlem olmaktadır.

Öncelikle tüp mide ameliyatında midenin kalan kısmı vücut dışına çıkarıldığından bu ameliyatın dönüşü yoktur. Ancak gastrik bypass yönteminde midenin kalan kısmı dışarı atılmazken aynı zamanda büyük mide salgı üretme işlemine devam etmektedir.

Bu cerrahi işlem sayesinde tüp mide ameliyatı olan hastalara oranla 10 ila 20 kilo arasında daha fazla oranda ve daha hızlı kilo vermek mümkündür. Ayrıca diyabet hastaları için son derece etkili bir tedavi yöntemi olmakla birlikte şeker emilimini azaltırken barsak hormon salgısını arttırır ve bu sayede insülin değerlerinin de yükselmesini sağlar.

Mide dışarı çıkarılmadığı için geri dönüşü olan bir işlem olan gastrik mini bypass ameliyatı, reflü hastalarının ameliyat sonrasında bu hastalıklarının tamamen ortadan kalkmasını sağlar. Bu nedenle de tüp mide ameliyatı ile gastrik bypass ameliyatını tercih etmeniz gereken çok fazla avantaj vardır. Dolayısıyla da birçok hasta ve uzmanlar hastanın uygun olması durumunda tüp mide ameliyatı yerine gastrik bypass ameliyatını tercih etmektedir.

Mini Gastrik Bypass Zararları

Mini Gastrik Bypass Zararları
Mini Gastrik Bypass Zararları

Gastrik bypass ameliyatı zararlı olmayan ancak her ameliyat gibi bünyesinde bir takım risk unsurlarını taşıyan bir ameliyattır. Öncelikle birçok karın ameliyatlarında meydana gelebilecek olan kanama, enfeksiyon, fıtık, bağırsak tıkanıklığı ve genel anesteziye bağlı komplikasyonlar riski vardır.

Ameliyat sırasında mide ile ince bağırsak arasında oluşturulan bağlantıdan kaçak yani sızıntı olma riski bu ameliyatın en ciddi risk faktörlerinin başında gelir. Ancak ameliyatı geçiren tüm hastaların %15’lik gibi küçük bir diliminde bu komplikasyonların görüldüğünü söylemek mümkündür. Dolayısıyla da bu riskler görülme olasılığı az olan risklerdir.

Genel olarak ameliyatın zararlı olduğunu söylemek doğru değildir. Zira, alanında uzman ve deneyimli hekimler tarafından uygun ortam koşulları sağlanarak yapıldığında içerisinde düşük oranda da olsa riskler barındırsa da benzer ameliyat olan tip mide ameliyatına göre hem daha avantajlı hem de vücuda zararı olmayan bir ameliyattır.

Mini Gastrik Bypass Yorumları

Gastrik bypass ameliyatı, uzun yıllar öncesinden beri tıp dünyasında var olan bir teknik olsa da son zamanlarda tıbbın gelişmesi ile de çok fazla uygulanmaya başlanan bir ameliyat haline gelmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda faydalarının ve avantajlarının çok fazla olması hem uzmanların hem de hastaların bu ameliyat yöntemine yönelmesine ortam hazırlamıştır.

Günümüzde bu operasyonu yaptıran ve bu operasyon sayesinde kontrollü ve sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulan sayısız hasta vardır. Bu hastaların neredeyse hepsinin ameliyatla ilgili olumlu yorumlar yaptığı görülmektedir.

Ameliyat sonrasında uzman tavsiyelerinden çıkmadan, diyet ve beslenme talimatlarına sıkı sıkı uyan hastaların neredeyse hepsi ortalama olarak 30 ila 40 kiloya kadar kilo kaybı yaşadıklarını ifade etmektedir. Burada ameliyat sonrasındaki sürecin hasta ile alakası oldukça fazladır. Eğer hasta, ameliyat sonrasında beslenme ve egzersiz talimatlarına doğru bir şekilde uymaz ise ve doktorunun tavsiyelerini dikkate almaz ise operasyon sonrasında hedeflenen sonuçları almak da zor olacaktır.

Gastrik bypass operasyonu geçiren ve tüm süreci kontrollü bir şekilde ilerleyen hastaların yorumları genellikle ameliyattan hemen sonra hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vererek ortalama 4-5 ay içerisinde 20 kiloya kadar kilo kaybı yaşadıkları yönünde olmaktadır.

Mini Gastrik Bypass Fiyatı | Türkiye’de Gastrik Mini Bypass Ameliyatı Fiyatı Nedir?

Mini Gastrik Bypass Fiyatı
Mini Gastrik Bypass Fiyatı

Gastrik mini bypass fiyatı, günümüzde Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkede uygulanan cerrahi işlemlerden birisi olduğundan her ülkede değişkenlik göstermektedir. Türkiye’de de uzmanlar tarafından uygun hasta ortamı koşullarında üst düzey kalitede yapılan bir cerrahi işlemdir. Diğer ülkeler ile kıyaslandığında gastrik bypass ameliyatı, Türkiye’de büyük bir özen ve profesyonellikle gerçekleştirilmektedir.

Türkiye’de üst düzey kalite ve profesyonellikte gerçekleştirilen gastrik mini bypass ameliyatı, aynı zamanda dünya genelinde Türkiye’de en uygun fiyatlarda gerçekleştirilmektedir. Sizlerde bu operasyon hakkında detaylı bilgi almak ve tedavi planı oluşturmak ya da fiyat bilgisi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir