Diş TedavileriHollywood Gülümseme

Türkiye’de Hollywood Smile Maliyetleri Nedir?

Gülümseme şeklinden gülüşün görünümüne kadar olan her şey insanların günlük yaşamı üzerinde etkiye sahiptir. Gülüş, günlük hayatta insanların fark edilen ilk özelliklerinden biri olması ile dikkat çeker. Bu bağlamda Hollywood smile uygulaması günümüzde sıklıkla tercih edilir.

Hollywood smile, estetik gülüşle alakalı bütün sorunların düzeltilmesini sağlayan estetik bir diş hekimliği prosedürü olması ile dikkat çeker. Bu prosedürde diş sorunlarının düzeltilmesi amacıyla diş kaplamaları kullanılır. Sonuçlar son derece doğal bir görünüme sahiptir ve uzun süreler kalıcı olması ile dikkat çeker.

Hollywood Smile Nedir?

Hollywood smile tedavisi dikkat çekici gülüşlere sahip olmayı düşünen kişilere uygulanan bir gülüş estetiği işlemidir. Bu uygulama kadın ve erkek herkese rahatlıkla uygulanabilir. Kişilerin dişlerinin çok daha estetik bir görünüme kavuşması amacıyla porselen kaplama işlemleri uygulanır.

Hollywood ünlülerinden ilham alınarak gerçekleştirilen bu tedaviler diş estetiğini temel alarak uygulanır. Günümüzde pek çok ünlü Hollywood gülüşü estetiğini tercih eder. Estetik bakımdan diş kusurlarının giderilmesi, göze hitap etme, toplum önünde saygı görme gibi kaygılar nedeniyle porselen diş kaplama yöntemi sıklıkla tercih edilir. Normalde insanların diş renkleri, kemik renkleri ile aynıdır. Ancak günümüzde dişlerin beyaz olması bir prestij simgesi olarak düşünülür. Bu sebeple de dişlerin renginin açtırılması veya üstünün kaplama yaptırılması işlemleri tercih edilir.

Hollywood Gülüşü Neden Yapılır?

Hollywood gülüşü tercih edilme sebepleri;

 • Estetik açıdan çok daha mükemmel bir görünümün elde edilmesi
 • Simetrik ve doğal bir gülüşün sağlanması
 • Kişilerin Hollywood gülüşü ile özgüvenlerinin yerine gelmesi
 • Kişilerin yüzleri için ideal gülümsemelerin oluşturulması amacıyla bu yöntem tercih edilir.

Hollywood gülüşü İçin Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Gülüş estetiği uygulaması işlemlerine başlamadan önce diş hekimleri tarafından hastaların ağız yapılarının detaylı şekilde incelenmesi gerekir. Bunun yanında diş etleri ve dudak yapıları da inceleme işlemlerinin bir parçası olma özelliğine sahiptir. Kişilerin sahip olmak istedikleri gülüş doğrultusunda uzman diş hekimleri tarafından yapılan incelemeler neticesinde hangi tedavilerin uygulanacağına karar verilir ve tedaviler başlatılır.

Hollywood gülüşü işlemi için tercih edilen çeşitli tedaviler bulunur. Bu tedaviler arasından hangilerinin uygulanacağı gerçekleştirilen muayene işlemlerine göre değişiklik gösterir. Estetik gülüş tasarımı kapsamında gerçekleştirilen tedaviler ise şu şekildedir;

 • Diş eti tedavileri
 • Porselen lamineler
 • Kompozit lamineler
 • Ortodontik tedaviler
 • Dudak dolgusu uygulamaları
 • Zirkonyum kaplama
 • Diş beyazlatma
 • İmplant tedavileri
 • Tam seramik kaplama uygulamaları

Hollywood gülüşü uygulamalarına başlamadan önce röntgenlerle desteklenen ağız içi muayene işlemleri uygulanmalıdır. Dijital ölçülere dayanılarak yapılan hassas analizler ile uygulamaya geçilmesi en etkili sonuçların elde edilmesine yardımcı olur. Bazen botoks ya da estetik işlemlerin yapılmasına da gerek duyulabilir. Dijital olarak veya özel geçici malzemeler ile ağızda uygulama yapılarak sonucun nasıl olacağının gösterilmesi önemlidir. Hastaların onayının alınmasından sonra Hollywood gülüşü estetiğine başlanabilir. Böylece hastalar nasıl bir gülümsemeye sahip olacaklarını işlemden önce görmüş olurlar.

Hollywood smile uygulaması için sahip olunmak istenen gülüşlerde sadece pembe diş etleri ve beyaz dişler yeterli olmayacaktır. Ağız içerisinde bulunan diş ve diş etleri dışında kalan boşluklar karanlık görünür. Karanlık görüntü ne kadar az olursa gülüş de tam olarak estetik bir yapıya sahip olur. Bu sebeple diş boyları uzatılarak daha hacimli bir görünüm elde edilir. Böylece siyah görünümün en düşük seviyelere indirilmesi mümkün olur.

Hollywood Smile Uygulamaları Nasıl Yapılmalıdır?

Hollywood smile yapımı için farklı pek çok işlem tercih edilebilir. Diş ve diş eti tedavilerinin yanında dudak dolgusu uygulamaları da sıklıkla tercih edilir. Gülüş tasarımı uygulamalarında ilk önce kişilerin beklenti ve ihtiyaçlarının belirlenmesine özen gösterilmelidir. Bu açıdan en net bilginin alınması için  diş hekimlerinden randevu alınması gerekir.

 • Diş implantı uygulamaları diş kayıplarının giderilmesi amacıyla uygulanır.
 • Porselen vener dişlerin ön kısımlarına gerçekleştirilen porselen kaplama Hastaların lekeli, aralıklı, çarpık, kırık diş sorunlarının giderilmesine yardımcı olur. Bu uygulamalar son derece kısa sürede gerçekleştirilir. Porselen vener uygulaması gerçekleştirilirken tercih edilen malzemelerin ışık geçirgenliği vardır. Bu sebeple grileşme gibi istenmeyen durumlar söz konusu olmaz.
 • Diş beyazlatma için tercih edilen birtakım yöntemler bulunur. Bu yöntemlerin hepsinde amaç diş renginin birkaç ton açılması ile beyaz bir görünümün elde edilmesidir. Bu yöntemler klinik ortamlarda diş hekimlerince ya da evde kişilerin kendileri tarafından yapılır. Bu yöntemlerden hangilerinin kullanılacağı hastaların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirlenir.

Hollywood Gülüşü Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Hollywood smile fiyatları belirlenirken birtakım kriterler göz önünde bulundurulur. Net bir şekilde fiyat belirlenmesi için kişilerin öncelikle diş hekimleri tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Hollywood gülüşü işlemlerinde kişilerin ihtiyaçları ve beklentileri kişilere bağlı olarak değişiklik gösterir. Uygulanacak olan tedavilerin kapsamları değişebileceği için fiyatla ilgili net bir belirleme yapılması doğru değildir. Genel olarak Hollywood gülüşü fiyatlarını belirleyen kriterler aşağıdaki gibidir.

 • Hastaları tedavi edecek olan diş hekimlerinin deneyim ve uzmanlıkları
 • Tedavinin gerçekleştirileceği merkezlerin uzmanlık seviyeleri ile teknik donanımları
 • Hastaların diş ve ağız sağlığı durumu
 • Hastaların istedikleri ek tedaviler
 • Hastalara uygulanacak olan tedavi seçenekleri

Hollywood Smile Tasarımı Nasıl Yapılır?

Gülüş estetiğinin etkili olması için dişlerin birbirleri ve yüz ile uyumlu olmasına özen gösterilmelidir. Bu durumu etkileyen çeşitli parametreler bulunur.

 • Hastaların dişlerinin orta hatta uygun bir şekilde simetrik bir görünümü olmalıdır.
 • Diş etlerinin sağlıklı bir görünümünün olması önemlidir.
 • Kişiler konuşurken sesler dişlere çarpar ve her harfin doğru bir şekilde çıkması ve bunun yanında fonasyonunun düzgün olması gerekir.
 • Gülümseme pozisyonunda diş etlerinin dudak altından bir mesafede görünmesi gerekir.
 • Kişilerin gülümsemesi esnasında dişlerin optimal seviyelerde görünmesine özen gösterilmelidir.
 • Diş aralarında belli bir altın orana göre boyutlandırma sağlanır.
 • Dişi saran diş eti yapılarının simetrik bir görünümünün bulunması gerekir.
 • Dişlerin aralarında boşluk problemleri olmamalıdır.

Hollywood Smile Gülüş Estetiği Kişilere Özel Midir?

Hollywood smile tasarımı işlemlerinde hastaların diş, dudak ve diş eti durumlarının detaylı bir şekilde incelenmesi önemlidir. Dişlerin ağız içerisindeki boyutları, şekilleri, pozisyonları ile ilgili incelemeler yapılarak kişilerin yüzüne yakışacak gülüş tasarımlarının uygulaması sağlanır.

Estetik denilen olgular kişiye özel olduğu için gülüş tasarımları da kişilere özel olarak gerçekleştirilir. Kişilerin gülüş açıklığına bağlı olarak yüz oranlarının planlanması sağlanır. Dişlerin şekli, rengi, dudak pozisyonları, ten rengi gülüş estetiği tasarımlarında son derece önemlidir.

Hollywood gülüşü uygulamalarında diş hekimliğinde fotoğraflama işlemlerinin gerçekleştirilmesi son derece önemli bir konudur. Dental fotoğraf çekimleri esnasında dişler ile çevre dokuların fotoğraflama işlemleri sağlanır. Dental laboratuvarlara gönderilen bilgiler için hem fotoğraflar hem de alınan ölçüler son derece önemlidir. Videoların çekilmesi ile hastalar hem konuşurken hem de gülerken dinamik bir şekilde yüz estetiğine bakılmalıdır. Bu aşamada optimal yüz güzelliğinin sağlanması bakımından dişlerle ilgili yapılabilecekler tespit edilir.

Hollywood Gülüşü Uygulamalarında Pembe Estetik ve Gülme Hattı Nedir?

Dişleri adeta bir dantel gibi saran diş etlerinin estetiği pembe estetik olarak isimlendirilir. Diş etinin sağlıklı, kanamasız ve açık pembe renkte olması oldukça önemlidir. Yüz bölgesinde yer alan kasların kasılması ile gülme hattı olarak isimlendirilen gülme esnasında üst dudağın üst diş arkı seviyeleri kontrol edilmelidir. Gülme hattında dişler yanında diş etlerinin de ne kadar göründüğünün değerlendirilmesi gerekir.

Kişiler güldükleri zaman çalışan kaslar tamamen kasılarak derin bir gülüş ile ağız içi pencere görünür. Gülme hattında dudak alt kenarı, üst dişler ve üst diş etlerinin belirli oranlarda görünmesi gerekir. Derin gülme hattı olan hastalarda üst diş etlerinin belirli bir oranda olması son derece önemlidir. Derin gülme hattı olan kişilerde üst diş etleri görünmesi gerekenden çok daha fazla görünür. Bu durum ise gummy smile olarak isimlendirilmektedir. Gummy smile durumu kişilerin gülüşlerine gölge düşürmesi ile dikkat çeker. Gummy smile’a sahip olan hastalara önerilebilecek çeşitli tedavi seçenekleri vardır.

Gummy smile durumlarında üst diş etleri olması gerekenden daha fazla göründüğü için diş etlerinin görünme seviyelerinin indirilmesi asıl amaçtır. Tedavi planının gerçekleştirilmesi halinde üst dudak kalınlığı ile üst dişlerin kron boylarının da değerlendirilmesi gerekir. Gingivektomi yöntemi ile üst diş etleri kesilerek diş eti seviyelerinin daha yukarı alınması sağlanır. Bunun yanında gummy smile durumlarının giderilmesi için botoks uygulamaları da yapılabilir. Üst dudak kaslarına yapılan botoks ile kasların çok fazla yukarı çıkmasının önüne geçilmiş olur.

Porselen Lamina Diş Kaplama Neden Yapılır?

Porselen diş kaplama tedavisi dişlerin bütün yüzeyleri kesilmeden yalnızca ön yüzlerinin 0.3-0.7 mm inceltilmesi ile gerçekleştirilen ve sağlam diş dokularının en az seviyede kaybedildiği bir tedavi şeklidir. İnceltilen bu kısımlara porselen diş laminalarının yapıştırılması yöntemi sayesinde işlem tamamlanır.

Porselen lamina uygulamaları;

 • Rengi ya da yapısı bozulan dolguların düzeltilmesi
 • Kırık ya da aşınmış dişlerin yeniden restore edilmesi
 • Diş beyazlatma yöntemi ile sonuç alınamayan ve çok fazla renklenme durumlarının söz konusu olduğu dişler
 • Ayrık olan dişlerin birleştirilmesi
 • Yapısal formu ve şekli bozuk olan dişlerin düzeltilmesi
 • Eğri ve çapraşık görünümü olan dişlerin düzeltilmesi amacıyla tercih edilir.

Porselen lamina tedavisinde 0.3-0.7 mm kadar minimal bir aşındırma yapılarak istenen görünümlerin elde edilmesi mümkün olur. İşlemler genellikle 7 ile 10 gün arasında tamamlanır. Renkleri bozulmayan, sağlam ve dayanıklı malzemelerden üretildiklerinden herhangi bir sorun yaşanmaz. Bu uygulama ile dişlerin doğal yapılarında bozulma olmadan istenen estetik özelliklere sahip olması mümkün olur.

Diş üzerinde herhangi bir değişiklik yapılmadan ya da minimal düzeltmeler ile işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Diş üzerinden yalnızca 0.3-0.7 mm kadar aşındırma yapılır. Görünümü beğenilmeyen dişlerin bir kopyası elde edilerek tasarım işlemleri gerçekleştirilir. Dişlere müdahale yapılmadan önce dişlerde meydana gelecek değişiklik tedavinin başında hastalara gösterilecektir. Bu işlem ise mock-up olarak isimlendirilmektedir. Porselen lamina yüzeyleri pürüzsüz yapısı ile dikkat çeker. Sigara ya da buna benzer sebepler nedeniyle lekelenme durumları minimum seviyelere indirilir. Sigara, çay, kahve gibi dış etkenler nedeniyle dişlerde renklenme durumları söz konusu olmayacaktır. Bunun yanında meydana gelebilecek aşınmalara karşı da oldukça dirençli bir yapısı vardır.

Diş etlerinde tedavi ya da diş estetiği bakımından bir müdahaleye gerek duyulmuyorsa porselen lamina uygulaması 1 hafta içerisinde 2-3 seansta sağlanır. Uygulamanın ilk seansında dişlerde aşındırma yapılmadan ölçü alma işlemleri gerçekleştirilir. Dişlerde aşındırma yapılır ve sonrasında hassas bir ölçü malzemesi ile ölçü alma işlemi yapılır. Sonraki randevuda ise porselen laminaların dişlere uygulanması sağlanır.

Porselen Lamina Diş Ömrü Ne Kadardır?

Porselen laminalar iyi ve doğru ağız bakımı ile sorunsuz bir şekilde senelerce kullanılabilir. Bunun nedeni diğer yapıştırma sistemlerine nazaran daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmeleridir. Lekelenme ve aşınma gibi durumlara karşı oldukça dirençli bir yapısı vardır. Porselen laminaların ömürlerinin uzatılması için hastaların ağız bakımı konusunda dikkatli olması gerekir.

Zirkonya Kaplamalar Nasıl Yapılır?

Gerçekleştirilecek olan restorasyona ve sağlıklı diş miktarına bağlı olarak dişlerde aşındırma işlemleri gerçekleştirilir. Kişilerden dişlerinin ölçülerinin alınması sağlanır. Üretilecek olan dişlerin bilgisayar ortamında dijital modellerinin oluşturulması sağlanır. 3 akslı olan zirkonya kazıma cihazlarında kaplamaların üretimleri gerçekleştirilir.

Zirkonya kaplama bakımı normal dişlerde olduğu gibi gerçekleştirilir. Zirkonya kaplama dişler günde iki defa fırçalanmalı ve dişlerin araları da diş ipi ile düzenli olarak temizlenmelidir. Zirkonya kaplaması bulunan hastaların rutin olarak diş hekimi ziyaretlerine gitmesi de gerekir.

 

Hollywood Smile
Hollywood Smile

 

Zirkonya Kaplama Avantajları Nelerdir?

Zirkonya kaplama yöntemine nazaran daha eski olan metal destekli porselenlerde kaplamaların iç yüzeyleri gri renkli metallerle kaplanmıştır. Metallerin üst kısımlarına diş renginde olan porselenler ile kaplama işlemi sağlanır. Ancak porselenlerin transparan yapısı nedeniyle altındaki gri renkli metal zaman içerisinde belli olur. Bu kaplamalar doğal dişlere nazaran daha mat bir görünüme sahiptir.

Zirkonya kaplama dişler ise tek parça yapıdadır. Bu kaplamaların bütünü diş ile aynı renklidir. Bunun yanında doğal dişlerde olduğu gibi uç kısımlarına şeffaflık efekti uygulanır. Böylece kişilerin kendi diş yapılarına uygun bir estetik görünüm elde edilir.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte dişlerin ölçüsü alınarak hızlı bir şekilde laboratuvara iletilir. Tasarım işlemleri çok kısa sürelerde dijital ortamlarda uygulanır. 4-5 gün gibi bir sürede restorasyonların son hali prova edilerek sonrasında işlem tamamlanır.

Zirkonya kaplama tedavisi için işlem yapılacak dişlere öncesinde lokal anestezi uygulanır. Kaplama uygulamasından sonra hastaların günlük ağız hijyeni kurallarına uyması ve 6 ayda bir diş hekimi kontrollerine gitmesi oldukça önemlidir. Bunun dışında kişilerin ekstra herhangi bir işlem yapılmasına gerek duyulmaz. Zirkonya diş kaplamalar normal dişler gibi basınca dayanıklı olmasının yanında kesme ve çiğneme gibi günlük ihtiyaçlar da rahatlıkla yapılabilir.

Zirkonya Kaplama Alerjiye Sebep Olur Mu?

Eski tip diş kaplamalarında alerji durumları ile sıklıkla karşılaşılabilir. Zirkonyum alerjisi durumu ise metal destekli kaplamalara oranla hastadan hastaya değişmekle beraber çok nadir görülen bir durumdur. Bu sebeple zirkonya kaplamalar alerjik bünyesi olan hastalara bile rahatlıkla uygulanabilir.

Zirkonya kaplamalarda zaman içerisinde renklenme gibi durumlar söz konusu olmaz. Günlük ağız hijyeni kurallarına uyulması halinde uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Zirkonya kaplamalar hastaların çiğneme hareketlerine uygun bir şekilde iki çenenin birbirlerine olan ilişkilerini doğru saptayarak yapıldığında kırılma gibi durumlar söz konusu olmaz. Zirkonyanın kırılma direnci normal dişler ile kıyaslandığı zaman çok daha yüksektir. Ancak şiddetli travma, kaza sonucunda alınan güçlü darbe gibi durumlar dişlerin kırılmasına neden olabilir. Zirkonya kaplamaların yapıştırılması için kullanılan yapıştırıcıların kimyasal özellikleri hem dişe hem de zirkonya kaplamanın tutunmasına uygun özelliklere sahiptir. Dişlerin aşındırılması esnasında da tutuculuğu artırmaya yönelik çeşitli prensiplerden faydalanılır.

Türkiye’de Hollywood Smile Fiyatları

Türkiye Hollywood smile tedaviler açısından başarıları ile bilinir. Bunun yanında diğer ülkeler ile kıyaslandığında maliyetler son derece düşüktür. Bu sebeple sağlık turizmi kapsamında en çok tercih edilen ülkeler arasında yer alır. Türkiye’de Hollywood smile fiyatları ve en iyi klinikler ile alakalı daha detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

3 thoughts on “Türkiye’de Hollywood Smile Maliyetleri Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir