JinekomastiEstetik cerrahi

Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı

Jinekomasti, erkeklerde aşırı meme gelişimi olarak isimlendirilir. Yapılan çalışmalara göre her 3 erkekten birinde jinekomasti görüldüğü belirtilmiştir. Türkiye, jinekomasti ameliyatı konusunda oldukça gelişmiş bir ülke olduğu için yurt dışından medikal turistler buraya gelerek ameliyat olmayı tercih eder. Türkiye’de jinekomasti ameliyatı özellikle son dönemlerde oldukça popülerdir.

Jinekomasti sorunları bebeklik ya da yaşlılık dönemlerinde karşılaşılabilen bir durumdur. En çok da bu duruma ergenlik dönemine rastlanır. Jinekomasti sağlığa zararlı bir durum olmasa da kişilerin kendilerinde utanma ve sıkıntı durumlarına neden olur. Uzun süredir olan jinekomasti durumunun kendiliğinden gerilemesi gibi bir durum söz konusu değildir. Medikal tedavi ve gerekli görülmesi halinde cerrahi uygulamalar tercih edilir.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

Jinekomasti sorunları testosteron ve östrojen hormonlarının düzensizliğinden kaynaklanır. Vücutta testosteron miktarında azalma meydana gelirse veya östrojen miktarında artış olursa bu gibi durumlarda jinekomasti meydana gelir. Bu hormonal sıkıntıların farklı pek çok nedeni olabilir. Bu değişikliklerden bir kısmı doğalken bunun yanında altında yatan farklı problemler de olabilir.

Doğal Hormon Değişikliği Durumları

Östrojen ve testosteron isimli hormonlar, insanlardaki cinsiyet özelliklerini kontrol etme özelliğine sahiptir. Testosteron hormonu, kas kütlesi yanında vücut kılları gibi erkeklik özelliklerini belirlemektedir. Östrojen hormonu ise meme büyümesi gibi farklı dişilik özelliklerini kontrol etmektedir.

Erkeklerde de az miktarda östrojen hormonu sentezi meydana gelir. Testosteron ile östrojen dengesinin östrojen yönünde kaydığı durumlarda jinekomasti durumları meydana gelir.

 • Erişkinlik döneminde jinekomasti 50 ile 69 yaş arasında meydana gelebilir. Bu yaş grubunda olan erkeklerde jinekomasti olma ihtimali yüksektir.
 • Erkek bebeklerin yarısı annelerinden kendilerine geçen östrojen nedeniyle büyük memeli bir şekilde doğarlar. Şiş meme dokusu doğumun ardından iki üç hafta gibi bir sürede kaybolacaktır.
 • Ergenlik döneminde meydana gelen hormon düzensizlikleri nedeniyle jinekomasti meydana gelebilir. Bu durumların %90’ında altı ay ile iki yıl arasında şişmiş meme dokularının tekrardan eski haline dönmesi gözlemlenir.

Sağlık Sorunları

Pek çok sağlık sorunu hormonların normal dengesinin bozulmasına ve jinekomasti durumlarına neden olur.

 • Vücudun aşırı aç kalması halinde testosteron seviyesinde düşme sorunları meydana gelir. Ancak östrojen hormonunda da herhangi bir değişiklik meydana gelmez. Bu gibi durumlarda jinekomasti sorunları gözlemlenir.
 • Klinefelter sendromu veya hipofiz bezi yetersizliği halinde testosteron üretiminde bozulma durumları söz konusu olur. Bu gibi durumlarda jinekomasti sorunları meydana gelebilir.
 • Karaciğerle ilgili problemlerde hormonlarda da düzensizlik sorunları jinekomasti problemlerine neden olur.
 • Adrenal, hipofiz bezi, testis gibi çeşitli organlarda meydana gelen tümör sorunları cinsiyet belirleyici hormonların dengesinde bozulma sorunlarına neden olabilir.
 • Tiroid hormonunun çok fazla salgılanması sorunları da jinekomasti sorununa neden olur.
 • Hemodiyaliz hastası olan kişilerde jinekomasti sorunları ile karşılaşılabilir.

Jinekomastiye Sebep Olan İlaçlar

Farklı ilaçlar jinekomasti sorunlarına neden olabilir.

 • Kalsiyum kanal blokerleri gibi çeşitli kalp ilaçları
 • Prostat büyümesini engelleyen veya prostat kanseri tedavilerinde kullanılan anti androjen ilaç kullanımı
 • Kemoterapi ilaçları
 • Anabolik steroidler ve androjen ilaçları
 • Birtakım antibiyotikler ile ülser ilaçları
 • AIDS tedavisinde kullanılan birtakım antiretroviral ilaçlar
 • Trisiklik grubunda olan antidepresan ilaçlar
 • Çeşitli anksiyete ilaçları

Uyuşturucu Madde ve Alkol Kullanımı

Uyuşturucu madde ve alkol kullanımı jinekomasti problemlerine neden olur.

 • Metadon
 • Alkol
 • Eroin
 • Amfetamin
 • Marihuana kullanımı jinekomasti oluşumuna neden olur.

Bitkisel Ürün Kullanımı

Sabunlarda, şampuanlarda veya losyonlarda bulunan çay ağacı, lavanta yağı, içermiş olduğu östrojen aktiviteler nedeniyle jinekomasti oluşumuna neden olabilir.

Kimler Jinekomasti Olabilir?

 • Karaciğer, böbrek veya tiroid hastalığı olan ve bunun yanında klinefelter sendromu bulunanlar
 • Ergenler
 • Atletik performanslarını yükseltmek amacıyla anabolik steroid ya da androjen kullananlar
 • Yaşlılar jinekomasti riski altındadır.

Jinekomasti Belirtileri Arasında Neler Bulunur?

Jinekomasti hastalığı olanlarda memelerde gözlenen;

 • Hassasiyet
 • Şişkinlik
 • Ağrı
 • Bir veya iki meme ucundan sıvı gelmesi gibi sorunlar olabilir.

Jinekomasti hastalığının teşhis edilebilmesi için ilk önce her iki memenin de elle muayene işlemleri yapılmalıdır. Meme başının arka kısmında sert ve ceviz büyüklüğünde bir kitle hissedilebilir. Mu bulgular ışığında hastalardan meme USG istenerek teşhis konur. Muayene ile USG bulguları tanı ve tedavinin planlanması bakımından son derece önemlidir.

Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Jinekomasti tedavisi başlamadan önce hastaların herhangi bir hormon bozukluğu sorununun olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir. Bu nedenle kişilerin kendilerinde jinekomasti sorunlarından şüphelenmesi halinde ilk önce bir endokrinoloji uzmanına görünmesi gerekir.

Jinekomasti tedavi seçenekleri hastalığın tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu hastalığın farklı pek çok sınıflandırması bulunur. Ergenlerde meydana gelen jinekomasti sorunları ve tedavi yanıtı Nydick sınıflandırması kullanılarak değerlendirilir. Bu sınıflandırmada jinekomasti tipi, meme başında bulunan kahverengi halkanın alt kısmında yer alan glandüler doku disklerinin büyüklüğüne bağlı olarak değerlendirilir.

Disk çağı 4 cm’den daha küçük olan ergen bireylerde hastaların bilgilendirilmesi ve bu durumun kendi kendine geçmesini beklemek çok daha doğru olacaktır. Hastaların şikayetlerinin 4 seneden daha uzun sürmesi durumunda veya hastaları rahatsız eden klinik bulguların artması halinde tedaviye başlamak gerekir. Hastada bulunan disklerin 4-6 cm arasında olması halinde medikal tedaviler tercih edilebilir. Disk çağının 6 cm’den daha büyük olması durumunda ise hastalara cerrahi müdahaleler önerilmektedir.

Medikal tedaviler hastaların hormon düzeyine, yaşına ve altta yatan tıbbi nedenlere bağlı olarak düzenlenir. Medikal tedavilerde sıklıkla ilaç kullanılır ve bu ilaçlar etkilerini yaklaşık iki hafta içerisinde göstermeye başlar. İlaç kullanımında hastaların aylık olarak düzenli takip edilmesi önemli bir konudur. Bir yıldan daha fazla jinekomasti sorunu olan erişkin bireylerde bu ilaçlar herhangi bir fayda göstermeyecektir.

Jinekomasti Ameliyatı

Cerrahi müdahale, jinekomasti tedavileri arasında en etkili yöntem olarak bilinir. Müdahalenin nasıl gerçekleştirileceği cerrahların yapmış oldukları incelemelerden sonra kararlaştırılır. Jinekomastinin farklı sınıflandırmalarına bağlı olarak farklı yöntemler de tercih edilebilir.

 • Yağlı tip jinekomasti türünde yağ dokuları daha fazladır. Bu gibi durumlarda liposakşın ile tedavi işlemleri gerçekleştirilebilir.
 • Glandüler tip jinekomasti durumunda meme dokusu daha fazladır ve bu durumda cerrahi müdahale ile çıkarılması gerekir.
 • Karışık tip jinekomasti durumunda yağ dokusu ile glandüler doku fazlalığı bulunur. Cerrahi yöntem ve liposakşın işleminin beraber kullanılması gerekir.

Başka sınıflandırmalarda meme dokusu büyüklüğü yanında deri fazlalığı sorunlarının da değerlendirilmesi önemli bir konudur. Buna bağlı olarak cerrahi müdahale şekli belirlenir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Jinekomasti ameliyatı sonrası, ameliyat tekniklerin göre değişiklik gösterir. Tedavide lazer liposakşın ya da vaser kullanılacaksa iyileşme süreçleri son derece konforlu olur. Yağ dokularına bağlı olarak jinekomasti oluşumunda lazer liposakşın ya da vaser uygulamalarının ardından kişiler yaklaşık 3 hafta sonrasında oldukça etkili sonuçlar alabilirler. Bunun yanında işlemden sonra pek çok aktivite de rahat bir şekilde yapılabilir.

Cerrahi müdahalelerin gerekli olması halinde operasyon çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bazen de lokal anestezinin tercih edildiği durumlar da vardır. Kişiler operasyonun ardından aynı gün evlerine gönderilirler. Genel anesteziye bağlı olarak hastaların bir gün hastanede kalmaları söz konusu olabilir. Fakat bu tarz durumlar çok sık yaşanmaz.

Jinekomasti ameliyatından sonra bu alanda ödem ve şişlik sorunlarının yaşanması normaldir. Bu sorunlar ilk haftadan sonra kendi kendine geçecektir. Operasyonun ardından kişilerde hafif kas ağrısı durumları söz konusu olabilir. Jinekomasti ameliyatı sonrasında hastaların 3 gün dinlenmesi, kol ve omuzlarını çok fazla hareket ettirmemesi önemli bir konudur. Ameliyatın 3. gününde kısa duş alınabilir. Bu süreçten sonra hastalar işe geri dönebilirler. Bunun yanında hafif yürüyüşler yapmalarında da herhangi bir sıkıntı yoktur.

Ameliyatsız Jinekomasti Tedavisi

Erkek meme küçültme işlemi için birtakım cerrahi olmayan yaklaşımlar da bulunur. Ameliyatsız jinekomasti tedavisi için popüler olan çeşitli yöntemler vardır. Bunlar;

 • Hormon tedavisi almak
 • Kilo kayıpları
 • Alkol alımının azaltılması
 • Diyet ve egzersiz
 • Steroid ya da ilaç kullanımlarından kaçınmak

Bu tedaviler belirli derecelere kadar etkili olur. Hormonal dengesizlikler çoğunlukla erek meme gelişimine neden olduğundan hormon dengeleme tedavileri görünümlerin en az indirilmesine yardımcı olur. Bunun yanında jinekomasti için tetikleyici olanları bırakmak da jinekomasti nedenlerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.

Kilo vermek, egzersiz, diyet yapmak vücut yağlarının azaltılmasını sağladığından bu da erkek memelerinin boyutunun küçültülmesine yardımcı olur. Ameliyatsız tedaviler jinekomastili erkeklere faydalı olabilir.

Jinekomastili pek çok erkek için bu durumlar uzun süreler devam ettiğinde ameliyatsız erkek meme küçültme işlemleri başarısız olur. Belirli steroid ve ilaçlardan kaçınmak memelerin çok daha fazla büyümesine engel olacaktır. Fakat mevcut meme dokusunun ortadan kaldırılması söz konusu olmayacaktır. Hormon tedavileri jinekomasti sorunlarını en aza indirir. Fakat özellikle orta ve şiddetli vakalarda jinekomastiden tamamen kurtulmak mümkün olmaz.

Kilo Verme ile Jinekomasti Düzelir Mi?

Gerçek jinekomasti göğüste fazla yağ bulunduğu zaman değil meme dokusunun fazla geliştiği durumlardır. Jinekomasti sorunlarına bir miktar yağ eşlik ettiği zaman kilo verme görünümü iyileştirebilir.

Kilo kaybı doğrudan göğüs yağını hedeflemez. Bu sebeple bu bölgenin etkilenmeden kalması durumları da söz konusu olur. Bunun yanında kilo vermek meme dokusu fazlalığının çözülmesi konusunda pek bir şey yapmayacaktır. Çok büyük kilo kayıpları bile meme dokusunun erimesine neden olmaz.

Jinekomasti Sporla Düzelir Mi?

Yalancı jinekomasti durumlarında hastalara spor önerilir. Fakat gerçek jinekomasti problemlerinde ameliyat ya da ilaç tedavileri etkili bir yöntem olmayacaktır. Bunun yanında çoğunlukla jinekomasti hastaları ameliyat için geldiğinde ameliyattan önce kilo vermeyi denerler.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde ya da sonrasında her zaman spor tavsiye edilir. Jinekomastide spor hedeflere ulaşmak bakımından hem ameliyat öncesinde hem de sonrasında yaşam için iyi alışkanlıklar edinmenin en iyi yollarından biridir.

Jinekomasti Ameliyatı Ne Zaman Yapılır?

Jinekomasti ameliyatı olmak isteyenler kişisel olarak karar verebilirler. Jinekomastisi olan kişilerin tamamı uygun bir aday olabilirler. Fakat yapılacak işlemlerden önce zamanlamanın ve kişisel sağlığın düşünülmesi önemlidir.

Jinekomasti genellikle ergenlik dönemindeki erkeklerde görüldüğünden sıklıkla ameliyat için bu kişilerin uygun olup olmadığı merak edilir. Jinekomasti ameliyatı öncesi hastaların mutlaka ameliyat olmaları gerekir. Meme muayenesi ve genellikle ultrason işlemleri de yapılmalıdır. Bu işlemler bazen erkeklerde görülen herhangi bir meme kanseri durumu olasılığının giderilmesi için yapılır. Hastalara jinekomasti teşhisi konulduktan sonra ameliyat için planlama yapılabilir.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası Ne Zaman Egzersiz Yapılır?

Jinekomasti ameliyatından sonra iyileşme süreçleri sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Bu ameliyatın ardından yaklaşık 6 hafta sonra kişiler egzersizlerine devam edebilirler. Ameliyatın sonrasında kişilerin acı çekmesi gibi bir durum söz konusu olmaz.

Jinekomasti ameliyatından sonra hastalara yaklaşık 6 hafta boyunca ya da şişlik sorunları azalıncaya kadar giymeleri gereken korse yanında ağrı kesici ilaçlar da verilir. Ameliyattan iki hafta sonra hastalar kontrol amacıyla doktorlarını ziyaret etmelidir. Bu şekilde dikişlerin alınması işlemleri de gerçekleştirilir. Çoğu hasta jinekomasti ameliyatı sonrasında birkaç gün sonunda iş yaşamlarına dönebilirler.

Ameliyatın ardından hafif aktiviteler yapmak uygun olsa da bu işlemden sonra ilk 6 hafta boyunca yorucu aktivitelerden uzak durulması gerekir. Bu altı hafta sonunda çoğu hasta yeniden çalışmaya başlayacak kadar iyileşirler. Fakat sonuçların tam olarak oturması 6 ay gibi bir süreyi bulacaktır.

Yalancı Jinekomasti Nasıl Anlaşılır?

Genetik olarak erkeklerde göğüs ve karın bölgelerinde yağ birikimi eğilimleri bulunur. Kollar ve bacaklar ince görünse de gövdede kalınlaşma sorunları meydana gelebilir. Göğüs bölgesinin arka kısmı ile çevresinde yağ birikimlerinin olması durumunda göğüslerde şişme ve büyüme görünür. Bu durum klinik olarak adipomasti, lipomasti ya da yalancı jinekomasti olarak isimlendirilir.

Vücuttaki fazla östrojen, vücudun daha fazla yağ depo etmesine neden olur. Vücuttaki yağ, vücudun testosteronunu östrojene dönüştürme eğilimi gösterir. Daha düşük metabolizma bunun yanında daha az yağ yakımı anlamına gelir. Bu da göğüs bölgesinde giderek dha fazla yağ depolanması ve hormonal dengesizliğin daha da kötüleştiği kısır döngüyü tetikler.

Jinekomasti ile Yalancı Jinekomasti Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki koşulda da benzer fiziksel özellikler genişlemiş ve büyümüş meme durumları söz konusu olur. Bu iki durum arasındaki fark ise altında yatan sebeplerdir. Jinekomasti genellikle hormonal dengesizlik sonucu yağ dokusu ve bezlerden meydana gelen glandüler dokuların aşırı gelişmesi sonucunda meydana gelir. Yalancı jinekomasti durumunda ise çok fazla yağ birikimi nedeniyle söz konusu olur. Klinik değerlendirme ile kişilerin gerçekte hangisine sahip olduğunu tespit etmek mümkündür.

Bunun yanında gerçek jinekomastiye sahip olan hastaların aerola bölgesi çevresinde sert bir bez dokusu hissedilir. Bununla beraber dokunulduğunda acı verir. Bazı durumlarda meme ucunun hassas olması da söz konusu olabilir. Yalancı jinekomasti durumunda ise memede eşit oranda büyüme olur.

Yalancı Jinekomasti Nasıl Tedavi Edilir?

Hem jinekomasti hem de yalancı jinekomasti kişilerin sağlığına zarar vermez. Bu durum özgüveni etkiler ve kişilerin sosyal yaşamlarını da zedeleyebilir. Erkekler göğüsleri ile alakalı oldukça hassas bir duruma gelebilir. Bunun yanında bu sorunlar diğer insanlar tarafından eleştirilebilir ya da alay konusu olabilir.

Göğüs egzersizleri ya da düşük östrojen diyeti ile yalancı jinekomasti sorunlarından kurtulmak mümkündür. Fakat bu nadiren işe yarayan bir yöntemdir. Jinekomasti sorunlarında hiçbir egzersiz belirgin göğüslerden kurtulmaya yardımcı olmaz.

Yalancı jinekomasti sorunları diyet ya da spor sonuçlarının etkili olması aylar hatta yıllar sürebilir. Yalancı jinekomasti sorunları jimnastik çalışmaları ve bitmeyen diyetlerle yok edilemeyecek kadar inatçı ve zor olabilir. Yalancı jinekomasti ameliyatı için fazla yağın vaser lipo ile çıkarılması mümkündür.

Jinekomastide yalnızca yağ dokusu değil bazen liposakşın ile alınamayacak kadar yoğun ve sert meme dokusu olabilir. Bu gibi durumlarda vaser liposakşın yanında küçük bir kesi ile meme dokusunun çıkarılması da gerekebilir.

Jinekomasti Sadece Kilolu Erkelerde Mi Görülür?

Jinekomasti hastalığı sadece kilolu erkeklerde görülmez. Normal kiloda olan, düzenli spor yapan erkeklerde de jinekomasti sorunları meydana gelebilir. Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde de meme dokusu vardır. Erkeklerde bulunan meme dokusunun bir fonksiyonu olmadığı için kadınlardakine göre çok daha küçük bir yapısı bulunur. Meme başının arkasında konumlanmıştır.

Erkeklerde yağ dokusunun artmasına bağlı olarak meydana gelen jinekomasti halk arasında yalancı jinekomasti ismi ile de bilinir.

Jinekomasti Hapı ya da Kremi Etkili Midir?

Jinekomasti için tek etkili ve kanıtlanmış işlem jinekomasti ameliyatıdır. Jinekomasti kremi olarak isimlendirilen yağ parçaladığı iddia edilen preparatlar etkisizdir. Bunun yanında deriye irritan etkileri de olabilir.

Jinekomasti hapı olarak isimlendirilen bileşenlerden de kaçınmak önemli bir konudur. Hassas hormonal dengenin bu şekilde bozulmamasına dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Jinekomasti Tamamen Genetik Yatkınlıkla Mı İlgilidir?

Genetik yatkınlık bütün hastalıklar için bir etken olabilir. Fakat jinekomasti çoğunlukla hormonal faktörler, ilaçlar, steroidler gibi sebeplerle görülür. Jinekomasti nedenleri araştırılırken uzman tarafından kapsamlı bir muayene ve bazı tetkiklerin yapılması önemli bir konudur.

Jinekomasti Ameliyatı Zor Mudur?

Jinekomasti ameliyatı için günümüzde ileri teknoloji yöntemler kullanılır. Vaser liposuction ile jinekomasti tedavisi ile memenin yağ içeriği çevredeki dokulara zarar verilmeden alınabilir. Damar ya da sinirlere zarar verilmeden bu yöntem ile etkili bir şekilde yağ alımı işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Vaser lipo yöntemi ile yağ dokusunun göğüs bölgesinden uzaklaştırılması sağlanır. Bunun ardından hala bölgede meme dokusu varsa memenin kahverengi bölümünde kamufle edilen küçük bir kesi ile meme dokusunun çıkarılması işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede düz bir erkek göğsü elde edilmiş olur. Jinekomasti ameliyatı olan kişiler aynı gün içerisinde iş yaşamlarına dönebilirler.

Jinekomasti Korsesi

Jinekomasti korsesi, jinekomasti ameliyatı sonrasında muhakkak kullanılması gereken medikal bir üründür. Ameliyatın sonrasında korsenin düzenli bir şekilde kullanımı son derece önemlidir. Kullanımının basit olmasının yanında ameliyattan sonra doktorun belirleyeceği süreler boyunca sürekli giyilmesi gerekir. Çoğunlukla 2-3 hafta kadar bu korsenin kullanımı son derece önemlidir. Üçüncü haftadan sonra yalnızca gündüzleri ve ağır aktiviteler ile korsenin giyilmesi faydalı olacaktır. Bu süre de yaklaşık olarak 6 haftaya tekabül eder.

Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları
Türkiye’de Jinekomasti Ameliyatı Fiyatları

Türkiye’de jinekomasti ameliyatları uzman doktorlar tarafından ve donanımlı kliniklerde gerçekleştirilir. Bu nedenle uluslararası turistler de jinekomasti ameliyatını bu ülkede olmayı tercih ederler. Türkiye’de jinekomasti ameliyatı ile ilgili daha detaylı bilgi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir