Türkiye’de Kepçe Kulak Tedavisi Fiyatları

Kepçe kulak tedavisi, tüm dünyada yaygın olarak görülen sorunların başında gelir. Bu sorunun esasen vücudun işleyişine herhangi bir etkisi yoktur. Bu nedenle tam olarak bir hastalık gibi düşünülmesi doğru olmayacaktır. Kepçe kulak, estetik açıdan kişileri son derece rahatsız eden bir durumdur. Son yıllarda tıpta yaşanan gelişmeler ve estetik operasyonların kolaylaşması ile beraber kepçe kulak sorunları modern ve basit tekniklerle kolay bir şekilde çözülebilir.

Estetik bakımdan problem oluşturması sebebiyle kişilerde özgüven eksikliği, benlik saygısında azalma gibi psikolojik problemlere neden olduğundan bireyin sosyal açıdan iyi bir yaşam sürmesi için kepçe kulak sorununun düzeltilmesi nedir. Yazımızın devamında kepçe kulak ameliyatı ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevabını bulabilirsiniz.

Kepçe Kulak Nedir?

Kepçe Kulak Nedir
Kepçe Kulak Nedir

Kepçe kulak sorunu, yelken kulak olarak da isimlendirilir. Bu sorun kulakta yaygın bir şekilde görülen bir şekil bozukluğu türüdür. Çoğunlukla kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların gevşekliği ya da kulak kıvrımının yetersiz olması halinde meydana gelir. Bu gibi durumlarda gevşek bir yapıya sahip olan kulak, öne veya yana doğru eğik bir şekilde durur. Bu da hoş olmayan bir görünümün oluşmasına neden olur.

Bu sorun genelde her iki kulakta birden görülse de bazen sadece tek bir kulakta da kepçe kulak görünümü olabilir. Kadınlar çoğunlukla saçlarını açık bırakarak bu sorunu gizleyebilirler. Ancak erkeklerde bu durum mümkün olmadığı için bu sorunun düzeltilmesi adına estetik operasyonlara daha sık başvurulur. Kepçe kulak problemi sebep olabileceği psikolojik sorunlar nedeniyle önüne geçilmesi gereken bir durumdur. Modern tıbbın sağlamış olduğu imkanlar ile basit estetik operasyonlar sayesinde bu problemler kısa sürelerde düzeltilebilir.

Kepçe Kulak Neden Olur?

Kepçe kulak, tamamen doğumsal bir sorun olabileceği gibi genetik faktörler sebebiyle de görülebilir. Bu sebeple ilesinde, özellikle de anne ve babasında kepçe kulak sorunu olan kişilerde bu problemin görülme olasılığı çok daha yüksektir. Genetik olarak aktarılan ve kepçe kulağa neden olan problemler şu şekildedir;

  • Kulağın üst kısmında bulunan kıvrımların oluşmaması ve kulak kepçesinin dümdüz bir yapıda olması
  • Kulak arkası kemik ve kulak kepçesi arasındaki açının geniş olması
  • Kulak kıkırdak yapısının gevşek olması

Son yıllarda yapılan araştırmalar kulak kasında meydana gelen gevşeklik sorunlarının kandaki östrojen hormonu düzeyleri ile alakalı olduğunu gösterse de bu konuda hala kesin ve somut bir kanıt elde edilememiştir.

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Neden Olur?

Kadın ve erkeklerde kepçe kulak sorunları pek çok psikolojik soruna yol açar. Özellikle okul dönemindeki çocuklar bu sorunların getirdiği psikolojik problemlerden oldukça etkilenir. Kepçe kulak sorunları genelde saçlar uzatılarak ya da çeşitli aksesuarlar kullanılarak kapatılmaya çalışılır.

Kepçe kulak durumundan rahatsız olan kişilerde kompleks derecelerine varan takıntı sorunları meydana gelebilir. Kepçe kulaklığın neden olduğu sorunlar bölgesel olarak da çeşitli farklılıklara neden olabilir.

Özellikle batı toplumlarında çocukluk döneminden başlayarak bu sorunu yaşayan kişiler çevreleri tarafından alay edilirler. Bu durumdan kaynaklı olarak kişilerde depresyon, öz güven eksikliği, düşük öz saygı gibi sorunlar meydana gelebilir. Bu sebeple kişilerde bu gibi sosyal ve psikolojik sorunlara yol açmaması için kepçe kulak sorunlarının mümkün olan en erken yaşlarda çözülmesi gerekir.

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe kulak sorunları eski zamanlarda insanları ömür boyu rahatsız eden bir durumdu. Günümüzde ise basit yöntemlerle bu sorunlardan hızlı bir şekilde kurtulmak mümkündür. Özellikle okul çağındaki çocuklarda çeşitli travmalara neden olan kepçe kulak sorunları doğru zamanda ve doğru teknikler kullanılarak tedavi edilmelidir.

Kepçe kulak ameliyatı ciddi riskleri olan bir işlem değildir. Basit bir estetik operasyon olan bu işlemin alanında uzman olan plastik cerrahlar tarafından hastane koşullarında gerçekleştirilmesi önemlidir. Hastaların yaşları göz önünde bulundurularak cerrahların öneri ile birlikte işlem lokal ya da genel anestezi altında gerçekleştirilebilir.

Kulaktaki sorunlara bağlı olarak çoğunlukla bu işlemler 45-90 dakika gibi sürelerde tamamlanır. Hastaların ameliyattan sonra hastanede kalmasına gerek yoktur. Cerrahın tekniği, kulak yapısı ve tercihine bağlı olarak kulak önünde ya da arkasında operasyon gerçekleştirilebilir. Sorunun temel nedenine bağlı olarak gerçekleştirilen estetik operasyonlarda çoğunlukla kulak kıkırdaklarına olması gerektiği gibi şekil verilir. Kulağın geriye doğru tekrardan konumlandırılması adına çalışmalar yapılır.

Ameliyatın ardından kulağa 1-2 hafta kadar özel bantlar takılması gerekir. Bu bantlar bu süreden sonra çıkarılabilir. Ameliyat sırasında gerçekleştirilen kesiler çoğunlukla kulak arkasında kalır. Bu nedenle estetik sorunlara neden olabilecek herhangi bir iz durumu söz konusu olmaz. Ameliyatın iyileşme sürecinde ya da sonrasında duymanın etkilendiği durumlar söz konusu olmaz. Ameliyattan hemen sonra kişiler rahatlıkla normal yaşamlarına devam edebilir. Basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı maksimum 1-2 hafta içerisinde iyileşir. Bu süreç sonucunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkmış olur. Kişiler doğal bir kulak görünümüne sahip olurlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süreci

Kepçe kulak ameliyatı sonrası kişilerin en merak ettiği konulardan biri de iyileşme süreçleridir. Özellikle ameliyat olduğunun bilinmesini istemeyen ve bu süreçte normal yaşamına devam etmek isteyen kişiler için gerçekleştirilen ameliyatlar herhangi bir sorun teşkil etmez.

Kepçe kulak ameliyatı son derece basit ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir. Bu operasyon sırasında özellikle genel anestezi uygulanmadı ise hastalar aynı gün içerisinde taburcu edilirler. Operasyonda açılan kesiler için genellikle dikişe gerek duyulmaz. İyileşme maksimum 1-2 hafta içerisinde tamamlanır. Ameliyatın üzerinden 1-2 gün geçtikten sonra hastalar rahatlıkla duş alabilirler. En geç bir hafta sonrasında normal yaşamlarına dönmelerinde herhangi bir sakınca yoktur.

Bu süreçte kulağın dış etkenlerden korunmasına dikkat edilmesi önemli bir konudur. Bu sayede operasyonun başarı oranı da daha yüksek olacaktır. Süreç sonunda kepçe kulak görünümü tamamen ortadan kalkar. Kişiler daha doğal ve olması gerektiği gibi bir görünüme sahip kulaklara ulaşırlar. Kulak görünümleri istenen şekillere gelen hastalar psikolojik bakımdan da büyük bir rahatlama ve mutluluk hissederler.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklerde kepçe kulak durumunun doktor ya da ebeveynler tarafından tespit edilmesi durumunda doktor kontrolünde birtakım elastik bantlar kullanılarak birkaç ay içerisinde ameliyat olmaya gerek kalmayacak şekilde sorunların ortadan kalkması sağlanır.

Bu sürenin geciktirilmesi ya da kepçe kulak sorununun sonradan fark edilmesi halinde ameliyatın gerçekleştirileceği zamana estetik cerrah tarafından gerçekleştirilecek muayene sonucunda karar verilir. Çocuklarda kepçe kulak ameliyatı da yetişkinlerde olduğu gibi uygulanabilir. Bu ameliyatın çocukluk döneminde gerçekleştirilmesi çocukların psikolojik ve sosyal açıdan sağlıklı bir yetişkinliğe adım atması açısından daha uygun olacaktır.

Bu nedenle kepçe kulak ameliyatının okul öncesi dönemden önce gerçekleştirilmesi daha doğru olur. Bu ameliyatın gerçekleştirilmesi için belirtilen yaş aralığı 4-6 yaş civarıdır. Kulak gelişiminin tamamlandığı bu dönemde kepçe kulak sorunu düzeltilen çocuklar okula başladıklarında arkadaşları tarafından zorbalığa uğramazlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Uygulanır
Kepçe Kulak Ameliyatı Kimlere Uygulanır

Otoplasti olarak da bilinen kepçe kulak ameliyatı kulak şeklinden memnun olmayan herkese rahatlıkla uygulanabilir. Hastaları rahatsız eden kulak büyüklüğü ya da kulakların kepçe olması durumları otoplasti teknikleri ile giderilebilir. Özellikle okul öncesi çocuklarda ortalama 5 yaş bu ameliyatı olmak için idealdir. Okulda kepçe kulakla alay edilmesi çocukların psikolojik olarak bu durumdan olumsuz etkilenmesine neden olur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Takibi Nasıldır?

Otoplasti ameliyatı çocuklukla genel anestezi altında gerçekleştirilen bir uygulamadır. Ameliyat ortalama olarak 1-2 saat gibi bir sürede gerçekleştirilir. Kulak arkasında gerçekleştirilen insizyonla kulağa verilmek istenen şekiller çeşitli sütür teknikleri ile gerçekleştirilir. Vakaların durumlarına bağlı olarak gerekli olması halinde kıkırdak eksizyonu gerçekleştirilir. Bu sayede doğal estetik bir kulak elde edilmesi sağlanır.

Ameliyat sonrasında kulak arkasında meydana gelen kesiler sütür ile kapatılır. Kesi kulak arkasında olduğundan göze çarpmaz ya da rahatsız edici bir görünüme neden olmaz. Ameliyat esnasında ve sonrasında pansumanla ve steril bir şekilde çalışıldığında herhangi bir enfeksiyon durumu söz konusu olmayacaktır. Hastalar için tercih edilen dikişler uygun ve kaliteli olduğunda kulakta açılma, şekil bozukluğu ya da tekrar kepçeleşme durumları söz konusu olmaz. Peroperatif güzel kanama kontrolü, postopertif iyi pansuman yapılması halinde ameliyat yerinde kan birikmesi durumları söz konusu olmaz.

Otoplasti ameliyatı sonrası gün aşırı pansuman ile kontroller yaklaşık 10 gün devam eder. 10. günden sonra dikişlerin alınmasının ardından yalnızca gece elastik kafa bandajı ile uyumak önerilir. Bunun dışında hastaların günlük sosyal hayatlarına dönmesinde herhangi bir sıkıntı yoktur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kulak gelişimi 5-6 yaş aralığında tamamlandığından çocuklarda kepçe kulak tedavisi için en uygun zaman okul öncesidir. Bu işlemin okul öncesi dönemde gerçekleştirilmesi durumunda çocuğun okul yaşamında meydana gelebilecek psikolojik travmaların ve sosyal problemlerin de önüne geçilmiş olur.

Kepçe kulak ameliyatı okul öncesi dönemde gerçekleştirildiğinde çocuğun beden algısında bozulma olmadan yeni görünümü ile sosyal çevresine kolay bir şekilde adapte olması mümkün olur. Bunun yanında özgüven problemleri de yaşanmaz. Kepçe kulağa sahip olan kişiler ergenlik ve gençlik dönemlerinde doktor başvurduğu dikkate alındığında, erken dönemde gerçekleştirilen tedavilerin sosyal ve psikolojik travmaları önlediği daha iyi bir şekilde anlaşılır.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

İple kepçe kulak ameliyatı günümüzde sıklıkla tercih edilen yeni bir yöntemdir. Bu işlemin adı ameliyat olarak geçse de kesi açılmadan ve yara izi olmadan bu işlem tamamlanır. Kulağın üst kıkırdak bölümünde iğne ile medikal ip çekme işlemi gerçekleştirilir. Gereken açı verilerek işlemin tamamlanması sağlanır. İple kepçe kulak ameliyatı 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Hastalar işlemin ardından rahatlıkla normal yaşamlarına dönebilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kepçe kulak ameliyatı sonrası hastaları zorlayacak ağrı ya da sızı durumları söz konusu olmaz. Meydana gelen minimal ağrılar basit ağrı kesiciler yardımıyla giderilebilir. Hastalar çok kısa sürelerde normal yaşamlarına hızlı bir şekilde dönebilirler. Bu işlem eğer lokal anestezi altında gerçekleştirilirse hastaların aynı gün içerisinde taburcu olması mümkündür. Eğer işlem genel anestezi altında gerçekleştirilirse hastalar ertesi gün taburcu olabilirler.

İşlemin çocuklara yapılması durumunda bir gün hastanede kalması gerekir. Kulak bandı kullanımı şartıyla dışarıdaki işlerin giderilmesinde herhangi bir sorun yoktur. Hastaların birkaç gün sonra doktor kontrolüne gitmesi beklenir. Bu kontrollerde hastalara pansuman işlemleri gerçekleştirilir. Saç bandı da bu kontrollerde çıkarılır.

Kulakta meydana gelen kızarıklık ve ödem problemleri oldukça normaldir. Çoğunlukla bu sorunlar bir hafta gibi bir sürede azalır. Yapılan kesiler kulak arkasında olduğundan ve estetik dikiş kullanıldığından dolayı yara izi ile alakalı herhangi bir sıkıntı olmaz. İlk kontrolden sonra doktor banyo izni verebilir.

Kepçe kulak estetiği sonrasında hastaların darbelere karşı dikkatli olması oldukça önemli bir konudur. İple kepçe kulak ameliyatı sonrası süreçte iyileşme çok daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Bu işlemin ardından hastalar hemen eve gidebilirler. Hemen günlük hayatlarına devam etmelerinde herhangi bir sorun yoktur. Bunun yanında hastaların pansuman için kontrole gitmelerine de gerek bulunmaz. İple kepçe kulak ameliyatında hastalar bir hafta sonrasında kontrole çağırılırlar. Bu işlemden sonra da hastaların darbelere karşı dikkatli olması oldukça önemlidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Kalıcı Mıdır?

Klasik kepçe kulak ameliyatı sonrası tekrar açılma durumları ile karşılaşılmaz. Ameliyattan sonra doktor önerilerine uyulduğunda bu gibi sorunlarla karşılaşma durumu söz konusu değildir. İple kepçe kulak ameliyatı için tercih edilen hastalar son derece önemlidir.

Her hasta iple kepçe kulak ameliyatı için uygun değildir. Gerçekleştirilen muayene sonrası doktorlar hastalarına uygun olup olmadıklarını söylerler. Uygun olunması halinde işlemden sonra önerilere uyulması durumunda bu operasyonda da açılma gibi sorunlar ile karşılaşılmaz.

Klasik kepçe kulak ameliyatında saç bandı kullanımı gerekirken, iple kepçe kulak ameliyatında saç bandı kullanımına gerek duyulmaz.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir?

Kepçe Kulak Tedavisi Riskli Midir
Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Midir

Otoplasti ameliyatı çoğunlukla az riskli ameliyatlar grubuna girer. Bu ameliyattan sonra kısa dönemde meydana gelebilecek problemler cerrahi operasyon bölgesinde kan birikmesi ve enfeksiyon sorunlarıdır. Bu iki durumda da gerçekleştirilen uygun tedaviler ile herhangi bir sıkıntı meydana gelmeden sorunların giderilmesi mümkün olur.

Orta uzun dönemde meydana gelebilecek problemler ise kulakta asimetri sorunlarıdır. Bunun yanında kepçe kulak görünümünün zamanla yeniden oluşması gibi problemler de meydana gelebilir. Ameliyat öncesinde detaylı değerlendirme ve uygun cerrahi yöntemler ile nispeten daha az karşılaşılan bu sorunların çözümü için genelde yeniden cerrahi operasyonlara gerek duyulur.

Kepçe Kulak Durumunda Ameliyatsız Tedavi Seçeneği Bulunur Mu?

Kepçe kulak sorunlarında yenidoğan döneminde ilk altı haftalık sürede kalıp ya da bandaj ile kulaklara şekil verilmesi mümkündür. Doğumda kepçe kulak veya kulak kepçesinin katlanması sorunlarında bantlama uygulamasının gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Erken dönemlerde başarı şansı yükse olan bu yöntemin altı haftadan sonra başarı oranlarında azalma görülür.

Kepçe kulak lazer tedavisi de ameliyatsız yöntemlerden biridir. Gelişmiş lazer teknolojileri ile kepçe kulak sorunlarından sargısız, acısız ve kanama olmadan cerrahi operasyonların uygulanması mümkün olur.

Lazerle kepçe kulak tedavisinde, klasik kepçe kulak operasyonlarında gerçekleştirilen kesiler lazer ile gerçekleştirilir. Bu sayede kanama risklerinin ortadan kalkması durumları söz konusu olur. Gerçekleştirilen kesilerin iz bırakması durumları söz konusu olmaz. Bunun yanında kulak kıkırdağının çok daha iyi sonuç vermesi için, sert açılı kıkırdak doku lazer teknolojisi yardımıyla yumuşatılabilir. Doğru açı verme işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede hastalar ömür boyu kepçe kulak sorunundan kurtulmuş olurlar.

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları

Bu ameliyat için ezbere fiyat verilmesi doğru değildir. Kepçe kulak ameliyatı fiyatları plastik cerrah tarafından gerçekleştirilen muayeneler sonucunda belirlenir. İple kepçe kulak ameliyatı, klasik kepçe kulak ameliyatına göre çok daha uygun fiyatlıdır.

Türkiye’de Kepçe Kulak Tedavisi

Türkiye tıbbi bakımdan gelişmiş olmasının yanında dövizin yüksek olması nedeniyle yurt dışından gelenler için burada gerçekleştirilen tedaviler son derece uygun fiyatlıdır. Bu nedenle özellikle son zamanlarda ülkede medikal turizm oldukça gelişmiştir. Türkiye’de kepçe kulak tedavisi ile ilgili bilgi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir