Türkiye’de Meme Büyütme Ameliyatları

Meme büyütme ameliyatı, genellikle yaşa bağlı olarak sarkan göğüslerin düzeltilmesi işlemidir. Aynı zamanda göğüslerinin küçük olmasından yakınan kadınların göğüslerini ideal büyüklüğe getirmelerini ifade eder. Bu işlemler genelde ücretli bir şekilde yapılır ve sigorta kapsamında değildir. Bu durum da hastaları başka ülkelere sevk eder. Türkiye’de de meme büyütme operasyonu sıklıkla tercih edilen bir tedavi yöntemi olduğu için pek çok hasta burada istediği tedaviyi olmayı tercih eder.

Pek çok ülkeye göre uygun fiyat veren Türkiye kalitesi ve makul fiyatları ile en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Ancak ucuz olması kalitesiz olduğunu göstermez. Dolar Türk Lirası karşısında değer kazandığı için yurtdışından gelen vatandaşlara ücretler daha uygun gelmektedir. Ücretler Türkiye’yi estetik cerrahlar bakımından avantajlı hale getirir. Dünya standartlarında hastaneler Türkiye’de yer almaktadır. Ayrıca yurtdışından gelen hastalara ulaşım açısından da kolaylıklar sağlanır.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır
Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı pek çok sebepten ötürü yapılır. Bir meme diğer memeden küçükse ya da her ikisi de normalden küçük boyuta sahipse meme büyütme operasyonu yapılabilir. Hem estetik açıdan kötü görünmesi hem de kişide özgüven eksikliğine neden olması bu operasyonu yaptırmada etkendir. Eğer meme küçüklüğü kişilerde psikolojik sorunlara yol açıyorsa plastik cerrahi ile görüşerek meme büyütme ameliyatı yapılabilir.

Tüm estetik kusurların haricinde meme kanseri olan kadınlar da bu operasyonu yaptırma gereği duyabilir. Meme büyütme cerrahisi sonrasında karşılaşacağınız görüntü hakkında hekiminizle görüşüp bilgi sahibi olabilirsiniz.

Meme Büyütme Operasyonunda Neler Kullanılır
Meme Büyütme Operasyonunda Neler Kullanılır

Meme Büyütme Operasyonunda Neler Kullanılır?

Meme büyütme operasyonunda farklı teknikler kullanılır. Vücudun kendinde yer alan yağ dokusu ve kök hücrelerden faydalanabileceği gibi silikon ya da tuzlu su içeren implantlar da kullanılır. Vücudun kendi dokusundan faydalanıldığı zaman karnın iki tarafında bulunan yağ tabakasından alınan yağlar meme dokusuna yerleştirilir. Ancak bu yağ dokularının yeni yerlerinde barınabilmesi için damarlarla beslenmesi gerekir. Yeni damarların oluşması için de kök hücre tedavisinden faydalanılır.

İmplant kullanılması halinde silikon bir kılıf içinde yer alan tuzlu su veya silikon jel içerirler. Tuzlu su içeren implantlar bölgeye yerleştirildiğinde steril salin sıvı ile doldurulur. Sonrasında tedavi sonlanır. Hangi yöntemin uygulanacağını kesinleştirmek için alanında uzman bir hekim ile görüşmeniz gerekir. Bunun için Türkiye’de meme büyütme operasyonu yapan hekimlerle görüşebilirsiniz.

Meme Büyütme Operasyonuna Nasıl Hazırlık Yapmak Gerekir
Meme Büyütme Operasyonuna Nasıl Hazırlık Yapmak Gerekir

Meme Büyütme Operasyonuna Nasıl Hazırlık Yapmak Gerekir?

Meme büyütme operasyonu öncesinde hekim ile memenin büyüklüğü ve hissiyatı ile ilgili görüşmek gerekir. Uzman cerrah hastanın meme yapısını inceleyerek meme yapısına göre düz, dokulu, yumuşak veya gözyaşı damlası şeklinde silikon jel ya da implant sunacaktır. Eğer sigara kullanıyorsanız operasyon öncesinde bırakmanız tavsiye edilir. Bununla birlikte kullanmakta olduğunuz bir ilaç varsa hekiminize bildirmelisiniz.

Özellikle kullanmış olduğunuz ilaçların içerisinde antibiyotik ve kan sulandırıcı mevcutsa kesinlikle ameliyattan 1 hafta öncesinde ilaç kullanımını bırakmalısınız. Ayrıca ameliyat olmadan öncesi gün 12 saat boyunca hiçbir şey yememeli ve içmemelisiniz. Genel anestezi verilmesi durumunda oluşabilecek tüm komplikasyonları önlemek gerekir.

Meme Büyütme Operasyonunda Nelere Dikkat Etmeli
Meme Büyütme Operasyonunda Nelere Dikkat Etmeli

Meme Büyütme Operasyonunda Nelere Dikkat Etmeli?

Meme büyütme operasyonu yaptırmaya karar verdiyseniz aşağıdaki etkenlere dikkat etmeli ve bunların bilincinde operasyonu yaptırmalısınız;

 • Meme büyütme operasyonu göğüslerinizin sarkmasını engellemez. Göğüslerinizin sarkmasını önlemek istiyorsanız ek olarak göğüs dikleştirme operasyonunu yaptırmalısınız.
 • Meme büyütme operasyonun ömür boyu süreceği garanti edilemez. Kullanılan yönteme bağlı olarak ortalama 10 yıl boyunca kalıcılığı mevcuttur. Ameliyat sonrası alınan ya da verilen kilolar görüntünün değişmesine neden olabilir.
 • Ameliyat sonrası mamogram testi yaptırmanız gerekirse hekiminiz ile bu durumu paylaşmalısınız. Çünkü net sonucun alınması için ek tetkiklere gereksinim duyulabilir.

Meme büyütme operasyonu yukarıda bahsettiğimiz gibi sigorta kapsamında değildir. Fakat kanser sebebi ile bu operasyonları yaptırmak isterseniz sigorta karşılayabilir. Operasyon sonrasında hastalar genelde aynı gün taburcu edilse de bir gün hastanede tutulabilir. Çünkü bazı durumlarda meme dokusuna dren konulması gerekebilir. Dren bir gün sonrasında çıkarılır. Meme büyütme operasyon sonrasında bir hafta boyunca araç kullanılması da tavsiye edilmez.

Genel anestezi altında yapılan meme büyütme operasyonu çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1-2 saat süren operasyon kişiye istediği meme boyutunu vermektedir.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır
Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Meme büyütme operasyonunda hekim implantı yerleştirmek için üç bölgeden birinden kesi yapabilir. Bu bölgeler;

 • Göğüs altındaki kıvrımda
 • Kolunuzun altında
 • Meme ucunun etrafında

Kesi işleminden sonra hekim göğsünüzü kaslardan ve bağ dokulardan ayırır. Bu işlem göğüs duvarının en dışında bir cep oluşturur. Cerrah implantı bu cebe yerleştirerek göğüs ucunun arkasında ortalar. İmplant yerleştikten sonra kesiler dikiş atılarak kapatılır ve sargılarla sarılır. Yara oluşumunun önlenmesi için kesi bölgesi oldukça önemlidir. Bunun için kesinlikle alanında uzman bir plastik cerrahi ile görüşmeniz daha doğru olacaktır. Türkiye’de sektörde kaliteli hizmet sunan profesör hekimler ile görüşerek memelerinizi istediğiniz boyuta getirebilirsiniz.

Meme Büyütme Operasyon Sonrası
Meme Büyütme Operasyon Sonrası

Meme Büyütme Operasyon Sonrası

Meme büyütme operasyonundan sonra birkaç gün boyunca ağrı ve şişlik görülebilir. Morarma da duruma göre görülebilir bu çok normal bir durumdur. Yara izleri genelde birkaç haftaya kaybolur ancak bazı hastalarda hafif yara izi kalabilir. Meme büyütme operasyon sonrasında dikkat etmeniz gereken unsurlar aşağıdaki gibidir;

 • İyileşme sürecinde meme implantlarına ekstra destek vermek amacı ile spor sütyeni giyilebilir ya da bandaj ile destek verilebilir. Kullanmanız gereken bandaj ya da sütyeni hekiminiz size tavsiye eder. Ağrınız olursa hekimin reçete ettiği ilaçları kullanabilirsiniz.
 • Cerrahın tavsiye ettiği rutin yaşama dönme sürecindeki talimatlara uymanız gerekir. Fiziki olarak sizi zorlayan bir işiniz yoksa bir hafta sonrasında işinize geri dönebilirsiniz. Ancak fiziki olarak sizi yoran bir sektörde çalışıyorsanız 1 ay sonrasında işe dönmeniz daha doğru olacaktır. iyileşme sürecinde göğüslerin yakın temasa ve fiziksel zorlanmaya maruz kalmasını önlemelisiniz.

Bu kriterlere dikkat ettikten sonra iyileşme sürecini daha hızlı atlatmanız mümkündür.

Meme Büyütme Operasyonunun Riski Var mıdır?

Meme büyütme operasyonu alanında uzman hekim tarafından yapıldığında ya da hekimin verdiği direktiflere dikkat edildiği taktirde hiçbir risk oluşturmaz. Fakat hassas cilde sahip kişilerde aşağıdaki yan etkiler görülebilir;

 • İmplantın şekil bozukluğu yapması
 • Memede ağrı
 • Çok nadir de olsa enfeksiyon
 • Meme ucunda hassasiyet
 • İmplant kaçağı

Bağışıklık sisteminize dikkat ederseniz enfeksiyon kapmazsınız. Bunun için ameliyat sonrası kalabalık ortamlardan uzak durmanız gerekir. Ayrıca hekimin verdiği cihaz ya da ilaçları düzenli kullanırsanız bu yan etkilere maruz kalmayacağınızı bildirmek isteriz.

Meme Büyütme Operasyonunun Kimler Yaptırabilir?

Meme büyütme operasyonunu 18 yaşından büyük, 65 yaşından küçük herkes yaptırabilir. Eğer ciddi kronik rahatsızlığınız yoksa hekim ile görüşerek bu operasyonu yaptırmanız mümkündür. Anesteziye engel olabilecek rahatsızlık taşımıyorsanız hekim size onay verecektir.

Türkiye’de Meme Büyütme Operasyonu Fiyatları

Türkiye’de meme büyütme operasyon fiyatları kliniğe ve hastanın durumuna göre farklılık gösterse de genel itibari ile 2000 USD civarındadır. Bütçenize uygun fiyatlarda güvenilir kliniklerde meme büyütme operasyonu yaptırmak istiyorsanız bizimle 7/24 iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir