Estetik cerrahiMeme Büyütme

Türkiye’de Meme Büyütme Neleri Kapsar? Türkiye’de Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı günümüzde en sık gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. Bu işlem çoğunlukla augmentasyon ismi ile de bilinir. Meme büyütme ameliyatında meme hacmini artırmak adına bir takım cerrahi işlemler uygulanır. Meme büyütme işleminde meme implantlarının meme dokusu ya da göğüs kaslarının alt kısmına yerleştirilmesi sağlanır.

Meme Büyütme İşlemi Hangi Amaçla Gerçekleştirilir?

Meme büyütme işlemi çeşitli sebeplerle yapılabilir. Bir memenin diğerinden daha küçük olması kadınlarda özgüven eksikliği sorunlarının yaşanmasına neden olabilir. Bu gibi durumların kişileri rahatsız etmesi halinde plastik cerrahi bölümüne başvurmaları ve muayene olmaları önemli bir konudur. Bunun dışında meme kanseri ameliyatının ardından meme estetiği operasyonlarının da içinde bulunduğu meme büyütme işlemleri gerçekleştirilebilir. Meme büyütme ameliyatı sürecinde ve sonraki dönemde karşılaşılacak görüntü ile ilgili doğru beklenti içerisinde olmak adına cerrah ile açık bir iletişim içinde olunması son derece önemlidir.

Meme Büyütme Ameliyatında Kullanılan İmplant Çeşitleri

Meme büyütme ameliyatı vücuttan alınan yağ dokuları veya kök hücreleri ile gerçekleştirilebileceği gibi silikon veya tuzlu su barındıran implantlar ile de yapılabilir. Vücudun kendi dokusu kullanılarak gerçekleştirilen ameliyatlarda karnın iyi yanından alınan yağların meme dokusuna yerleştirilmesi işlemi yapılır. Bu yağ dokularının yeni yerlerinde kalıcı olması adına damarlarla beslenmeleri önemli bir konudur. Yeni damarlanmanın oluşturulabilmesi adına yağ tabakalarının kök hücreler ile beraber nakledilmesi gerekir.

İmplant uygulamalarında ise silikon kılıf içinde yer alan tuzlu su veya silikon jel bulunabilir. Tuzlu su barındıran implantlar yerlerine yerleştirilmelerinden sonra steril salin isimli bir sıvı ile doldurulurlar.

Meme Büyütme Ameliyatı Hazırlık Aşaması

Meme büyütme ameliyatı öncesi hissi, büyüklüğü, görünümü ile ilgili tercihlerle alakalı olarak plastik cerrahlar ile görüşmek önemli bir konudur. Cerrahlar bu aşamada hastaların meme yapılarını inceleyerek memenin yapısına bağlı olarak dokulu, düz, yuvarlak ya da göz yaşı damlası şeklinde silikon jel ya da tuzlu su bulunduran farklı tip implantları seçerler.

Sigara kullanan hastaların meme büyütme ameliyatından önce sigarayı bırakmaları daha doğru olacaktır. Bunun dışında görüşme sırasında kullanılan tüm ilaçların hekimlere bildirilmesi de önemli bir konudur. Bu ilaçların içerisinde kan sulandırıcı veya ağrı kesici tarzı ilaçlar bulunuyorsa doktor, bunların ameliyat öncesinde bırakılmasını isteyebilir. Ameliyat olmadan önceki gün gece 12 sonrası bir şey yiyip içmenin bırakılması gerekir. Bunun nedeni genel anestezi esnasında meydana gelebilecek komplikasyonların önlenmesidir.

Ameliyata karar verilmeden önce göz önünde bulundurulması gereken birtakım konular bulunur;

 • Meme implantları ömür boyu kalıcı olacağı garantisi bulunmaz. Kullanılan implantların ömürlerinin farklı olmasının yanında yaklaşık olarak 10 yıllık bir ömürleri vardır.
 • İmplantların takılmasının ardından takılan implantların sızdırması veya yırtılması olarak bilinen implant reptürü durumu nadir de olsa meydana gelebilir. Bunun yanında ameliyat olduktan sonra alınan veya verilen kilolar meme görünümünde değişimlere neden olabilir.
 • Memeler yaş almayla beraber değişmeye devam eder. Bu tarz sorunlar ileride yeniden cerrahi müdahalelere sebebiyet verebilir.
 • Meme implantları göğüs sarkması durumlarına engel olan bir müdahale değildir. Sarkan göğüslerin düzeltilmesi adına göğüs büyütmeye ek olarak mastopekti isimli göğüs dikleştirme işlemlerine de ihtiyaç duyulabilir.
 • Meme büyütme işleminin ardından mamogram sonuçlarının yorumlanması çok daha zor olabileceği için meme implantı olan kişiler rutin mamogram yanında özel tetkiklere de gereksinim duyabilirler.
 • Meme büyütme operasyonları çoğunlukla genel anestezi altında gerçekleştirilir. Bunun yanında bazı durumlarda hafif sedatif ile beraber lokal anestezi altında yapılması da mümkündür. Bu ameliyat genellikle 1-2 saat arasında gerçekleşmektedir.
 • Meme ameliyatı olan hastalar doktor tavsiyelerine ya da isteklerine bağlı olarak bir gece hastanede kalabilir. Bunun yanında ameliyatın ardından aynı gece eve çıkmaları da mümkündür. Bazen meme dokularına dren takılmasına ihtiyaç duyulabilir. Drenler genellikle ameliyatın ertesi günü cerrahi müdahaleye ihtiyaç olmadan kolay bir şekilde çıkarılabilir. Meme büyütme işleminin ardından kişilerin yaklaşık 1 hafta kadar araba kullanması önerilmez.

Meme Büyütme İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Meme implantı yerleştirme işlemi için cerrahlar üç farklı yerden birinden tek bir kesi ile işlemi gerçekleştirir.

 • Meme ucu çevresi
 • Kol altı
 • Göğsün alt kısmından bulunan kıvrım

Kesi işlemi gerçekleştirildikten sonran cerrahlar göğüs dokusunu göğüs kasları ve bağ dokularından ayırır. Bu durumda göğüs duvarının en dış kasının arkasında ya da önünde bir cep meydana getirilir. Cerrahlar implantı açılan bu cep kısmına yerleştirir. Sonrasında göğüs ucunun arka kısmında ortalama işlemi gerçekleştirilir.

Salin implantlar boş bir şekilde yerleştirildikten sonra tuzlu su ile doldurulması sağlanır. Silikon implantlar ise öncesinde silikon jel ile doldurularak işlemler gerçekleştirilir. İmplantların yerlerine yerleştirilmesinden sonra cerrahlar açmış oldukları kesileri dikiş ile kapatır ve cilt yapıştırıcı, cerrahi bant kullanarak bandajlama işlemi gerçekleştirir. Skar oluşumunun en aza indirilmesi adına kesi yerinin doğru bir şekilde seçilmesi önemli bir konudur.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrası Neler Yaşanır?

 • Ameliyattan birkaç hafta sonra ağrı ya da şişlik durumları söz konusu olabilir. Bunun yanında morarma da sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yara izlerinin zaman içerisinde solması durumları söz konusu olsa da tamamen yok olma mümkün olmayacaktır.
 • Doktorların rutin yaşama dönme ile ilgili talimatlarının dikkatli bir şekilde dinlenmesi ve uyulması önemlidir. Vücudun aktif şekilde çalışmasını gerektiren ve fiziksel açıdan zorlayıcı olan bir işin olmaması halinde birkaç hafta gibi kısa bir sürede işe dönmede sakınca olmaz. Meme ameliyatı sonrası en az iki hafta kadar nabız ya da kan basıncını yükselten yorucu aktivitelerden kaçınmak önemli bir konudur. İyileşme esnasında göğüslerin fiziksel temas ya da sarsıntıya neden olan hareketlere karşı duyarlı olduğunun unutulmaması gerekir.
 • İyileşme dönemlerinde meme implantlarına fazladan destek sağlamak ve bunun yanında konumunu korumak adına sıkıştırma bandajı veya spor sütyeni kullanımı gerekir. Kişilerin giymesi gereken sütyenler cerrahlar tarafından tavsiye edilir. Ağrı kontrolleri ise doktorun yazmış olduğu reçeteli ağrı kesiciler ile kolay bir şekilde kontrol edilebilir.
 • Göğüste sıcaklık, kızarıklık ya da ateş durumlarının fark edilmesi halinde kişiler cerrahi enfeksiyon geçiriyor olabilirler. Bu gibi durumlarda hastaların en kısa sürede doktorlarına başvurmaları gerekir. Yine aynı şekilde göğüs ağrısı ya da nefes darlığı olması halinde de zaman kaybetmeden cerraha başvurmak önemli bir konudur.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonuçları

Meme büyütme ameliyatı sonucunda göğüslerin şeklinin ve boyutunun değişmesi durumları söz konusu olabilir. Ameliyat sonucunda vücudun imajında değişiklik olur. Bu da kişilerin kendilerine olan güvenlerinin artmasını sağlar. Ameliyatın ardından meydana gelen kilo alımı ya da kaybı göğüslerin görünümünün değişmesine sebebiyet verebilir. Göğüslerin görünümünden memnun kalmama durumunda bu sorunların giderilmesi adına yeni ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir.

Meme Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Meme ameliyatı riskleri işlemi yaptırmayı düşünen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Gerçekleştirilen her ameliyatın birtakım riskleri ve komplikasyonları bulunur. Augmentasyon plastisi işleminde de bazı riskler vardır;

 • Meme ucu ya da meme hissinde değişiklik
 • Meme implantlarının şeklinin bozulmasına neden olan skar dokuları
 • Enfeksiyon
 • Meme ağrısı
 • İmplant kaçağı ya da reptürü durumları

Bu sorunların giderilmesi için implantların çıkarılmasına ya da değiştirilmesine ihtiyaç duyulabilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meme büyütme ameliyatı öncesi hastaların plastik cerrahları tarafından detaylı bir şekilde muayene edilmesi gerekir. Doktorlar hastalardan bazı tetkikler ister ve ameliyattan önce dikkat edilmesi gereken konularla alakalı olarak bilgilendirme yapar. Meme büyütme ameliyatından önce mamografi ve meme USG çekimlerine gerek duyulur. Bu tetkikler ameliyattan sonraki 1. yılda da yeniden yapılır. Ameliyat öncesinde hastaların sigara ile kan sulandırıcı ilaçları bırakmaları gerekir. Bunun yanında bazı multivitaminlar ve gıda takviyelerinin kesilmesi de önemli bir konudur.

Meme Büyütme İşlemlerinde Hangi Protezler Kullanılır?

Meme büyütme işlemlerinde çoğunlukla silikon protez tercih edilir. Silikon protezler ilk üretildikleri dönemden bu yana büyük değişimler yaşamıştır. Günümüzde kullanılan silikon protezler beşinci kuşaktır ve ilk nesil silikonlarda yaşanan sızıntı, patlama ve bunun gibi sorunlara karşı ömür boyu garantilidir.

Yeni üretilen protezlerin koheziv olma özelliği bulunur. Akışkanlığı az jel yapıda ürünlerdir. Protez yüzeylerinin pütürlü bir yapısı vardır. Bunun yanında şekilleri anatomik veya yuvarlak olduğundan vücut içerisinde şekillerini korurlar. Bir dönem kullanılan tuzlu su ile doldurulmuş protezler ise günümüzde geçerliliğini yitirmiştir.

Meme Büyütme İçin Yağ Enjeksiyonu Kullanılabilir Mi?

Meme büyütme uygulamalarında protezin yanı sıra yağ enjeksiyonu işlemi de sıklıkla gündeme gelir. Fakat bu yöntemle protezde olduğu gibi net ve kalıcı bir sonuç almak mümkün olmaz. Bunun için yağ enjeksiyonu işleminin birkaç defa tekrarlanması gerekir. Meme protezi hastaları çoğunlukla zayıf olduğundan ve vücutlarında yeterli seviyelerde yağ bulunmadığından yağ enjeksiyonu yöntemi çok fazla kullanılamaz.

Seçilen bazı kişilerde ve belirgin meme asimetrisi sorunu bulunanlarda yağ enjeksiyonu yöntemi tercih edilebilir. Kök hücrede zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu ile %80 oranında kalıcılık elde edilebilir. Ancak bu işlemlerin maliyetleri de son derece yüksektir. Yağ enjeksiyonu yöntemi zayıf olan hastalarda protezlerin kenar kısımlarının örtülmesinde ve küçük asimetri sorunlarının giderilmesinde kullanılır. Yağ enjeksiyonları ile alakalı diğer bir sorun ise meydana gelebilecek kireçlenmelerin ileride çekilecek olan mamografileri olumsuz bir şekilde etkilemesidir.

Meme Büyütme İşleminin Ardından Neler Yaşanır?

Meme büyütme ameliyatı son derece kolay bir uygulamadır. Bunun yanında hastalar açısından da konforludur. Ameliyattan yaklaşık 3 saat sonra hastaların ayağa kalkması mümkün olur. Ertesi gün de gerekli kontroller yapılarak hastalar işlerine dönebilir. Ameliyattan sonra ilk üç haftalık dönemde hastalara yürüyüş dışında herhangi bir egzersiz önerilmez. Bu süreçte özel sporcu sütyenleri kullanılmalıdır. İki ay sonrasında hastalara tüm aktiviteler serbesttir.

Ameliyatın Ardından Ağrı Olur Mu?

Protezler kas altına veya kas üzerine yerleştirilerek işlemler gerçekleştirilir. Kas üzerine yerleştirme işlemi gerçekleştirildiği zaman herhangi bir ağrı durumu söz konusu olmaz. Kas altına yerleştirme durumunda hastalarda ağrı durumları söz konusu olabilir. Ancak bu ağrıların ağrı kesiciler ile kontrol altına alınması mümkündür. Ameliyatı takip eden günlerde hastalarda ağrı durumları yaşanmaz. Fakat baskı hissi olarak isimlendirilen bir gerginlik durumu söz konusu olabilir.

Silikon Protezler Kansere Neden Olur Mu?

Uzun süreler boyunca gerçekleştirilen araştırmalar, meme büyütme ameliyatı ve silikon protezlerin kanser riski taşımadığını gösterir. Sadece çok nadir görülen ve protezin çevresinde bulunan kapsülün içerisinde bir tür lenfatik bozulma şeklinde seyreden hastalıklar oluşabilir.

ALCL olarak adlandırılan bu hastalık, ameliyattan yaklaşık 6 yıl sonra memede ani şişme ile kendini gösterir. Pürtüklü bir yüzey içeren meme protezi konulmuş olan hastaların yaşamları boyunca bu hastalığa yakalanma riskleri 30 binde bir şeklindedir. Bu hastalığın tedavisinde çoğunlukla kapsüllerin çıkarılması yeterli olur.

Yağ Enjeksiyonu Haricinde Dolgu Maddeleri Kullanılarak Meme Büyütme İşlemi Gerçekleştirilebilir Mi?

Basit bir enjeksiyon ile meme büyütme işlemleri kulağa hoş gelse de bunun için kullanılan poliakrilamid, poliamid gibi malzemeler bazı riskler taşırlar. Bu işlemler çoğunlukla ehil olmayan, yetkisiz kişilerce sağlıksız koşullarda yapılır. Enjekte edilen malzemelerin yer değiştirmesi, dışarı akması, enfekte olarak apseleşmesi gibi sorunlar meydana gelebilir. Bunun haricinde iyileşmeyen yaralar, romatolojik hastalıklar, cilt ve meme kaybı gibi durumlar da söz konusu olabilir.

Meme Protezleri Kas Altına Mı Üstüne Mi Yerleştirilir?

Protezler, zayıf olan hastalarda kasın altına yerleştirilmektedir. Bu işlemde protezin üst kısımları kasın altında kalır ve alt kısımları meme altında kalır. Bu uygulama dual plan olarak isimlendirilir. Modern meme cerrahisinde sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biridir. Cilt dokusu yeterince kalın hastalarda meme dokusu veya adale zarının alt kısımlarına protezlerin yerleştirilmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Meme Büyütme Ameliyatından Sonra Karşılaşılabilecek Sorunlar Nelerdir?

Erken dönemlerde enfeksiyon, kanama, yaranın geç iyileşmesi gibi problemler meydana gelebilir. Fakat bu sorunlar nadir olarak meydana gelir. Meme protezlerinde uzun dönemlerde karşılaşılan problemler simetri sorunları, kapsül kontraktürü, estetik problemlerdir.

Protez kaçakları ve patlama sorunları iyi marka protezlerde meydana gelmez. İyi marka protezler ömür boyu garantili ürünlerdir. Kapsül kontraktürü vücudun takılan protezleri yabancı bir cisim olarak algılaması ve protezi sert bir kapsülle sıkıştırması sonucunda meydana gelir. Yeni nesil olan protezlerde kapsül oranları oldukça düşüktür. Ameliyatlarda özenli bir teknik kullanımı ve abartılı büyüklüklerde protez kullanılmaması kapsül risklerinin azalmasını sağlar. Kas altına yapılan uygulamalarda ve anatomik protezlerde kapsül durumları daha az meydana gelir.

Protez işleminden sonra meydana gelebilecek diğer problemler arasında protezin dışarıdan görünüyor olması, asimetriler, protezlerin üzerinde dalgalanma sorunlarının görülmesi, memelerin doğal bir görünümünün olmaması yer alır. Çok büyük protez kullanımları, zayıf olan hastalarda protezlerin kasın altına yerleştirilmesi, beşinci kuşak form stable protezlerin kullanımı ve özenli cerrahi uygulamalar ile bu sorunların azaltılması mümkün olur.

Meme Büyütme İşleminde His Kaybı Yaşanır Mı?

Meme başlarında geçici his kaybı durumları söz konusu olabilir. Bunun haricinde aşırı hassasiyet gibi istenmeyen durumlar da söz konusu olabilir. Bu sorunlar çoğunlukla birkaç ay gibi bir sürede tamamen geçer. Kalıcı his kaybı sorunları ise oldukça nadirdir. His kaybı problemlerinin en önemli nedeni çok büyük protezlerin kullanımıdır. Bunun yanında kapsül kontraktürü meydana gelen kişilerde de his kaybı ya da ağrı durumları söz konusu olabilir.

Meme Büyütme ve Silikon Kimlere Yapılmaz?

18 yaşından büyük, göğüs hacminden ve boyutundan memnun olmayan kişilere meme büyütme ameliyatları yapılabilir. Bazı durumlarda psikolojik olarak etkilenen ve 16 yaşından büyük 18 yaşından küçük olan hastalara da ailesinin rızası ile bu ameliyat yapılabilir. Bunun haricinde meme büyütme ameliyatlarında herhangi bir yaş sınırı yoktur. Çok sık olmamakla beraber 60 yaşından büyük olan hastalara da meme büyütme ameliyatları yapılabilir.

Türkiye’de Meme Büyütme Ameliyatı

Türkiye’de meme büyütme ameliyatları başarılı cerrahlar tarafından gerçekleştirilir. Bu ülkede dövizin yüksek olması yurt dışından gelen hastaların daha uygun fiyatlara meme büyütme ameliyatı olmasına olanak sağlar. Bu sebeple sağlık turizmi kapsamında meme büyütme ameliyatları sıklıkla tercih edilir. Türkiye’de meme büyütme ameliyatı fiyatları, en iyi cerrahlar ve klinikler ile ilgili bilgi almak adına bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bizimle iletişime geçerek ayrıcalıklardan faydalanabilirsiniz.

• %100 En iyi fiyat garantisi

• Gizli ödemelerle karşılaşmazsınız.

• Havaalanı, otel ya da hastaneye ücretsiz transfer

• Paket fiyatlarına konaklama dahildir.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir