Obezite Tedavileri

Türkiye’de Obezite Merkezleri

Obezite, aşırı kilolu olmanın yanı sıra pek çok hastalığı da barındırır. Peki, obezite nedir? Obezite tedavisi mümkün mü? Türkiye’de obezite merkezleri nasıl? İçeriğimizin devamında merak ettiklerinizi bulabilirsiniz.

Obezite Nedir?

Obezite, fazla kiloların yanı sıra kalp öncelikli olmak üzere pek çok hayati organı etkileyen bir hastalıktır. Daha net açıklamak gerekirse kişinin boy ve kilo oranının orantılı olmadığı bir durumdur. Bunun hesabı BMI ile yapılır. Eğer vücut ağırlığınızın durumunu merak ediyorsanız ve obezite olup olmadığınızı anlamak istiyorsanız aşağıdaki BMI hesaplamasını kullanabilirsiniz.

BMI Hesaplama

Ağırlık: 86 kg,

Yükseklik 159 cm,

Formül; ağırlık + boy2= BMI

Örnek; 86+158’2 = 34

Obezite Tedavileri Nelerdir?

Obezite Tedavileri Nelerdir
Obezite Tedavileri Nelerdir

Kilo verme tedavileri kişiye özel olarak tasarlanır. Kişiye özel bazen mide balonu ve diyet ile kilo verme tedavisi mümkünken bazen mide botoksu tedavisi sonrası mide tüpü gerekebilir. Her bir kilo verme tedavisi hakkında kısa bilgileri aşağıda görebilir, kendinize en uygun tedaviyi kolaylıkla bulabilirsiniz.

Mide Balonu; mide balonu 6 ay ve 12 süreleri boyunca kalıcılığı olan ameliyatsız zayıflama tedavisidir.

Mide Botoksu; mide botoksu tedavisi hiçbir şekilde ağrı veya yan etki göstermez. Şu an bulunduğu kilonun bir kısmını vermek isteyen kişiler bu işlemi yaptırabilir. Cerrahi bir işlem olmadığı için çok fazla riski yoktur.

Mide Kılıfı; mide tüpü diye de bilinir. Hastanın midesinin ciddi oranda küçülmesini içerir. Radikal bir tedavi olduğu için ne yazık ki geri dönmek mümkün olmaz.

Mide Bypass; aynı tüp mide ameliyatı gibi hastanın midesinin küçülmesini içerir. Aynı şekilde kalın bağırsağın da kısalmasını içerir. BKİ’si yüksek olan hastalar için gayet uygundur.

Obezite Tedavileri Kimler İçin Uygundur?

Obezite Tedavileri Kimler İçin Uygundur
Obezite Tedavileri Kimler İçin Uygundur

Obezite tedavileri aşağıdaki kişiler için uygundur;

 • Zayıf (<18.5); BMİ değerinin çok düşük olmasını gösterir. Bu nedenle mutlaka doktordan yardım almalısınız. Aksi halde çok zayıf olmak da sağlık sorunlarına yol açar.
 • Normal ağırlık (18.5-24.9); bu kilo probleminizin olmadığını gösterir. Bu sebepten ötürü vücut ağırlığınızı korumanız yeterlidir.
 • Fazla kilolu (25.0 – 29.9); eğer BMI değeriniz bu aralıktaysa yardıma ihtiyacınız olabilir. Uzman bir diyetisyen tarafından destek alabilirsiniz.
 • Sınıf 1 obezite (30.0 – 34.9); bu durumda kesinlikle bir tedaviye ihtiyacınız vardır. Mide balonu veya mide botoksu tedavisi ile kilo vermeniz mümkündür.
 • Sınıf 2 obezite (35.0-39.9); bu değerler çok ciddi kilonuzun olduğunu gösterir. Muhtemelen tip 2 diyabet ve uyku apnesi gibi sağlık sorunlarınız da mevcut. Bu nedenle en kısa sürede mide tedavisi olmayı deneyebilirsiniz.
 • Sınıf 3 obezite (>40); bu tam BMI değeri. Gastrik bypass tedavisi sizin için iyi olabilir.

Obezite Merkezlerinde Hangi Tedaviler Mevcut?

Türkiye obezite merkezleri dünya çapında kullanılan kilo verme tedavileri var. Aşağıda çeşitli kilo verme tedavilerini bulabilirsiniz.

Mide Botoksu

Mide botoksu bir obezite tedavisi değildir. Obezite merkezlerinde kullanılan bir tedavidir. Aynı şekilde mide botoksu tedavisi kilo verme tedavileri arasında en çok kullanılanıdır. Mide botoksu hastanın mide kaslarını yavaşlatarak daha kısa sürede kilo vermesini sağlar. Hastalar yediklerini daha uzun sürede sindirilmesini sağlar. Türkiye’de obezite merkezleri tarafından bu tedaviye uygun olup olmadığınızı anlayabilirsiniz.

Mide Balonu

Mide balonu da mide botoksu gibi ameliyatsız kilo verme yöntemlerinden biridir. Her ne kadar obezite tedavisinde kullanılsa da obezite olmayan hastalar da kullanabilir. Mide balonu, hastanın midesine yerleştirilen balonun tuzlu su ile doldurulması işlemidir. Şişirilmiş balon hastaya tokluk hissi verir. Böylece iştahı kapandığı için hasta istese de çok fazla yemek yiyemeyecektir.

Mide Tüpü

Mide tüpü işleminde hastanın midesinin neredeyse %80’lik bir bölümü çıkarılmış olur. Cerrahi bir işlem olup hastanın önemli oranda kilo vermesine olanak sağlar. Diyet alışkanlığının ömür boyu sürdürülmesi gerekir. Aksi taktirde yeniden kilo almak kaçınılmaz olacaktır. Bu sebeplerden ötürü mide tüpü taktırmadan önce bir kere daha düşünmenizde fayda var.

Mide Bypass

Mide bypass, tüp mide ameliyatındaki gibi midenin bir miktar küçülmesini içerir. Bu operasyon sonrasında sindirim sisteminde de büyük değişim meydana gelir. Midenin küçülmesi sonrası ince bağırsakta ciddi düzeyde değişiklik meydana gelir. Hastanın mide ve sindirim sistemindeki değişiklik çok daha hızlı kilo vermesine olanak sağlar.

Türkiye Obezite Merkezlerinde Tedavi Olmanın Avantajları

Türkiye obezite merkezleri tarafından tedavi olmanın sizlere pek çok artısı bulunacaktır. Bu merkezler Türkiye’nin konumu sebebi ile pek çok avantaja sahiptir. Ülkenin düşük yaşam maliyeti ve döviz kurunun yüksek olması sizlere birçok şey kazandırır. Türkiye obezite merkezlerinde tedavi görerek aşağıdaki avantajları elde edersiniz;

 • Ucuz maliyetlere tedavi olmak
 • Yüksek satın alma gücüne sahip olmak
 • Tedavilerde yüksek başarı oranı sağlamak
 • Bekleme listesine girmeden direk tedaviye alınmak
 • Kolayca planlanmış konaklama ve transfer hizmetlerini almak

Sizler de bu avantajları elde etmek istiyorsanız Türkiye’de obezite tedavisi olabilirsiniz.

Türkiye Obezite Tedavi Fiyatları

Türkiye Obezite Tedavi Fiyatları
Türkiye Obezite Tedavi Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz gibi birden fazla obezite tedavisi mevcuttur. Doğal olarak her birinin fiyatı ve işleyişi farklıdır. Ameliyatlı ve ameliyatsız pek çok zayıflama olanağı vardır. Tabi ki bu iki yöntem arasında da fiyat farklılığı mevcuttur. Ayrıca obezite kliniğinin kalitesi de etkendir. Aşağıda tedaviye göre başlangıç fiyatlarını görmeniz mümkündür. İstanbul’da obezite tedavileri maliyetleri;

Gastrik kol; 2.250 Euro

Mide bypass; 2.850 Euro

Mide botoksu; 750 Euro

Mide balonu; 1800 Euro

Görüldüğü üzere fiyatlar son derece makuldür. Yine de Türkiye’de obezite tedavi maliyetleri hakkında kapsamlı bilgi edinmek istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İzmir obezite tedavileri maliyetleri;

Gastrik kol; 2.450 Euro

Mide bypass; 3.100 Euro

Mide botoksu; 850 Euro

Mide balonu; 1.850 Euro

Antalya obezite tedavileri maliyetleri;

Gastirk kol; 2.150 Euro

Mide bypass; 3.250 Euro

Mide botoksu; 980 Euro

Mide balon; 2.200 Euro

Sizler de Türkiye’de obezite tedavileri hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir