Burun Estetiği

Türkiye’de Rinoplasti

Estetik ameliyatlar içerisinde sıklıkla tercih edilenlerden biri de Rinoplasti operasyonudur. Burun estetiği ile yüze uyumlu, kişilerin hem kendi hem de çevresi tarafından beğenilen burun elde edilmesi mümkün olur. Türkiye’de rinoplasti ameliyatı da merak edilen konular arasında yer alır.

Burun estetiği işleminde son yıllarda doğal görünümlü ve yüze uyumlu olan, burun fonksiyonlarını tam yerine getiren burunlar daha sık tercih edilir. Burun estetiği yaptırmadan önce kişilerin beklentilerini sorgulaması, bu konuda tecrübeli doktorlar ile görüşerek nasıl bir burun istediğini doğru bir şekilde ifade etmesi önemli bir konudur.

Burun Estetiği Nedir?

Burun Estetiği Nedir
Burun Estetiği Nedir

Burun estetiği işlemi kişilerin ideal nefes alma fonksiyonları olan, yüze uyumlu ve kişilere uyumlu burun elde edilmesi amacıyla yapılan bir ameliyat türüdür. Burnun en önemli görevi, nefes alma işlevidir. Bu fonksiyonun iyi bir şekilde korunması ve iyileştirilmesi de temel amaçlar arasında yer alır. Burun estetiği işlemleri görsel ve sağlık açısından sıklıkla başvurulan operasyonlar arasında yer alır.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanır?

Genel anlamda görsel olarak burun şeklinin beğenilmemesi nedeniyle rinoplasti ameliyatı yapılır. Burun estetiği, burunla alakalı talebi bulunan, sağlık durumu herkese yapılabilir. Burun yapısının kemerli olması, burun ucunun düşük olması, uzun olması, burun deliklerinin büyük ya da asimetrik olması gibi nedenlerle burun estetiği işlemleri gerçekleştirilebilir.

Estetik burun operasyonu sayesinde burun boyutlarının arttırılması, azaltılması, büyük burun deliklerinin küçültülmesi, burun ucunun şeklinin değiştirilmesi, burnun alın ve dudak ile yapmış olduğu açıların düzeltilmesi mümkündür. Bu işlem sayesinde nefes problemine sebebiyet veren kıkırdak ile kemik eğriliğinin düzeltilmesi mümkündür. Bunun yanı sıra çeşitli kaza ya da çarpma gibi travmalara bağlı gelişen şekil bozukluklarının düzeltilmesi için de burun estetiği ameliyatları yapılabilir.

Burun estetiği uygulaması için bu konuda deneyimli uzmanlar ile ekiplerin görev yapması, işlemlerin tam donanımlı merkezlerde gerçekleştirilmesi önemli bir konudur.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Genel anlamda burun estetiğinde tercih edilen teknikler, açık ve kapalı teknik cerrahi şeklinde ikiye ayrılır. Açık ve kapalı teknikle yapılan işlemlerin duruma bağlı olarak avantajları ve dezavantajları bulunur.

Açık Rinoplasti

Açık rinoplasti işlemi burun deliklerinin arasına, alt kısma küçük kesi atılması ile yapılır. Bu kısmın açılması ile cerrahlara daha geniş bir görüş açısı sağlanır. Açık rinoplasti avantajları;

 • Açık rinoplasti ameliyatı burun kemikleri, kasları ve kıkırdakları görülerek yapılan bir işlemdir.
 • Burun içinden ve görülmeyen bir kısımdan kesi açılır. Bu kesi içerden devam eder. Sonrasında burun uç kısmına ve burun direği isimli kısma gelir.
 • Burada çoğunlukla bir martı kanadı ya da w işareti şeklinde kırık çizgi ile karşı tarafa geçilir.
 • Açılan kesinin görünen kısmı yaklaşık burnun direk kısmındaki 2 mm kısımda bulunan bir kesidir.
 • Bu kesi işlemden sonra iyileşerek görünmez olacaktır.
 • Açık rinoplasti işleminin en önemli avantajı burna yüksek oranda hakimiyet sağlanmasıdır.
 • Burun içerisinde her kısım görülerek milimetrik ölçümler ile ameliyat gerçekleştirilir.
 • Bu alana bir doku eklenecekse bu dokular o alana sabitlenir. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir.

Kapalı Rinoplasti

Kapalı rinoplasti burnun iç kısımlarından kesilerek gerçekleştirilen rinoplasti tekniğidir. Burun deliklerinde içeriden gerçekleştirilen kesiler yardımıyla burun kaldırılmadan işlem gerçekleştirilir. Bir bisturiyle burun kanadından değil iç kısmından yaklaşık 3-4 cm bir kesi açılır. Bu sayede burnun kıkırdakları ve kemiklerin üzerine gelinerek müdahale gerçekleştirilir. Kıkırdak kısmı alınacaksa veya eklenecekse bu işlemler gerçekleştirilir. Sonrasında kesi ile dikişlerin kapatılması mümkün olur. Kapalı rinoplasti avantajları;

 • Kapalı rinoplasti, açık rinoplastiye göre çok daha kısa sürelerde gerçekleştirilir.
 • İşlem öncesinde dikkat edilmesi gereken konular her iki yaklaşım için de aynı şekildedir.
 • Farklı nedenlerle aspirin, kan sulandırıcı ilaçlar kullanan kişilerin doktora danışarak bu ilaçları operasyondan önce belli bir süre bırakması gerekir.
 • Açık ve kapalı burun estetiği arasında sadece yaklaşık farkı bulunur.
 • Kapalı rinoplasti işleminde yalnızca burnun uç kısmı açıldığından iyileşme süreçleri daha hızlı olacaktır.

Burun Estetiği Öncesinde Hazırlıklar

Burun estetiği öncesi ilaç kullanımından kaçınmak önemli bir konudur. Kullanılan ilaç türleri kanamanın artmasına neden olacağından bu ilaçların bir süre doktor kontrolünde bırakılması gerekir. Yalnızca burun cerrahı tarafından onaylanan ya da reçete edilen ilaçların kullanımına özen gösterilmelidir.

Bitkisel, doğal ya da takviye ilaçlardan da bu süreçte kaçınmak önemli bir konudur. Sigara içmeyi bırakmak veya ara vermek daha hızlı bir şekilde iyileşmeyi sağlayacaktır. Sigara içmek ameliyattan sonra iyileşme süreçlerinin çok daha uzun olmasına sebep olur.

Burun Ameliyatı Sonrası

Burun ameliyatı sonrası çoğunlukla iç pansumanlar bir ile yedi gün sonrasında çıkarılır. Bunun yanında cerrah, koruma ve destek amacıyla burna atel de bantlayabilir. Bu ateller de yaklaşık bir hafta kadar yerinde kalacaktır. Rinoplasti işleminden sonra kanama ve şişmenin azaltılması için başın göğüsten daha yüksekte olması gerekir. İyileşme sürecinde bu şekilde dinlenmek önemlidir. Burunda, şişlik ya da yerleştirilen atel nedeniyle tıkanıklık sorunları meydana gelebilir.

Ameliyattan birkaç gün sonra ya da pansuman çıkarıldıktan sonrasına kadar hafif kanama yanında mukus ile birikmiş kanın akması durumları söz konusu olabilir. Bu drenajın emilmesi için burun alt kısmına emici görevi üstlenen küçük gazla bez parçaları eklenir. Bu pedin sıkı bir yapısının olmaması önemli bir konudur.

Kanama ve şişlik sorunlarının en aza indirilmesi için cerrahlar ameliyattan birkaç hafta sonrasına kadar birtakım önlemler alınmasını ister. Hastaların bir süre aerobik, koşu gibi yorucu faaliyetlerden uzak durması önemli bir konudur. Burunda bandaj varken banyo yapmak, sümkürmek, gülümsemek ya da gülmek gibi aşırı yüz ifadelerinden kaçınmak önemlidir. Bunun yanında ameliyat yerine baskı uygulanmasına neden olan kabızlık gibi durumlardan kaçınmak için bol bol lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmelidir.

Burun ameliyatından sonra kişilerin en az dört hafta boyunca gözlük ya da güneş gözlüğü kullanımlarından uzak durması önemli bir konudur. Burun iyileşene kadar gözlüğün alına bantlanması ile kullanımı sağlanabilir. Özellikle burun üzerine 30 faktörlü güneş koruyucu kullanılmasına dikkat edilmelidir. Bu dönemde güneşe çok fazla maruz kalmak kalıcı renk bozukluğu sorunlarına sebebiyet verebilir.

Rinoplasti sonrasında iki ile üç hafta süresince göz kapaklarında geçici şişme ya da renk değişikliği durumları söz konusu olabilir. Burundaki şişlik sorunlarının inmesi daha uzun bir süre alabilir. Beslenme esnasında tuzdan uzak durmak şişlik sorunlarının daha hızlı bir şekilde inmesine yardımcı olur. Ameliyatın ardından burna buz ya da buz torbası koymamaya da özen göstermek gerekir.

Rinoplasti son derece zor bir ameliyattır. Rinoplasti esnasında burunda küçük değişiklikler yapılsa da bunlar yüzde büyük farkların oluşmasına neden olur.

Türkiye’de Rinoplasti Ameliyatı

Türkiye’de uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen rinoplasti ameliyatının başarı oranı son derece yüksektir. Bu nedenle uluslararası medikal turistlerin burun estetiği olmak için en çok tercih ettikleri destinasyonlardan biri Türkiye’dir. Burada tam donanımlı hastanelerde gerçekleştirilen rinoplasti sayesinde kişiler hayallerindeki burna kavuşabilir. Türkiye’de rinoplasti ameliyatı hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir