Diz Protezi

Türkiye’de Robotik Diz Cerrahisi

Türkiye’de robotik diz cerrahisi neredeyse sıfıra yakın hata payı ile yapılır. Protez cerrahisi diz eklemine müdahale edildiği için son derece büyük bir öneme sahiptir. Geleneksel ameliyatlarda protez yerleştirilmesi durumunda hata oranı doktorun uzmanlığına göre farklılık gösterir. Sağlık sektörü her geçen gün ilerleme kat ettiği için ortopedi cerrahisi de ilerleme göstermiştir. Ameliyat da ameliyat sonrası da hastalar için daha konforlu hale gelmiştir.

Diz artriti diz kısmındaki kıkırdaklı bölümün bozulmuş olmasını ifade eder. Eğer artrit orta düzeyde ise hekim cerrahi olmayan yöntemleri tercih edecektir. Ancak kıkırdaklar tamamen bozulmuşsa tam diz değiştirme operasyonu yaptırmanız gerekir. Robotik diz cerrahisinde doktor dizin ön kısmından 10 cm’lik bir kesi yapar. Bu kesi bölgesinden hasarlı eklem bölgeleri çıkarılarak dizi taklit eden protezlerle değiştirilir. Yerleştirme aşamasından sonra protezler orijinal eklem ile aynı şekilde çalıştırılarak hastanın yaşam konforu sağlanır.

Türkiye’de Robotik Destekli Diz Değiştirme Ameliyatı

Robotik Diz Cerrahisi
Türkiye’de Robotik Cerrahi İşlemini Kimler Yapar

Robotik destekli diz değiştirme ameliyatında hastaların konforu için ve operasyonu kolay atlatabilmesi için çeşitli sayıda gelişme yaşanmıştır. Fakat artrit hastalarında robotik yardımlı cerrahi çok yüksek maliyetlere sebep olduğu için Türkiye’de bu hizmeti sunan çok az sayıda klinik vardır. Fakat bu klinikler son derece güvenilirdir.

Türkiye robotik destekli diz değiştirme ameliyatı bilgisayar destekli prosedür planlaması şeklinde yapılır. Operasyon sonrasında bu doğrultuda yönlendirilir. Robotik navigasyon diz ameliyatındda gerçekleşebilecek birtakım hataları minimum seviyeye düşürür. Ayrıca eklemde sadece etkilenen bölgenin değiştirilmesine olanak tanır. Robotik cerrahi hekimin de işini kolaylaştırarak daha az kesi yapılmasına imkan verir. Protezler kıkırdakların yerini alır ve diz hareketi tekrar yerine kazandırılır. Anatomik şekilde tasarlanan protezler aşınma ve gevşemeyi önler.

Türkiye’de Robotik Diz Cerrahisinin Avantajları

Türkiye’de robotik diz cerrahisinin avantajları aşağıdaki şekildedir;

  • Çok güvenilir
  • Yumuşak doku yaralanması azalır.
  • Hastanede kalma süresi çok daha kısadır.
  • Hastalar daha hızlı iyileşme gösterir ve evine dönebilir.
  • Protezler çok daha uzun ömürlüdür.
  • Son robot teknolojisi uygulanır.
  • Ameliyat öncesi hastaya yüksek çözünürlüklü görüntüleme sistemi planlanır.
  • Ameliyatta kemikler korunur.
  • Dizde bulunan tüm bağlar korunma altına alınır.
  • Rutin hayata dönmek bir iki haftayı alır.

Robotik Cerrahinin Diz Ameliyatına Katkısı

Ameliyat öncesinde diz bölgesinin bilgisayarlı tomogrofi sonucuna bakılır. Tomogrofi diz kemiği ve eklem yapısını 3 boyutlu olarak gösterir. El yönteminde implant yerleştirilirken hata payı mevcutken robotik sistemde hiçbir hata payı bulunmaz. Çünkü bu sistemde özel yazılımlar kullanılır. Ameliyat esnasında hassas dokunuşlar yaparak gerekli düzenlemeler yapılabilir. Sonuç itibari ile ekstra sorunların çıkması işten bile değildir.

Robotik cerrahi ile yapılan ameliyat sonrasında hasta doğal dizi varmış gibi hisseder. Ayrıca bu sistem protez dizin kullanım ömrünü ve konforunu arttırır. Bu nedenle robotik cerrahi çok önemlidir.

Türkiye’de Robotik Cerrahi İşlemini Kimler Yapar?

Türkiye’de Robotik Diz Cerrahisi
Türkiye’de Robotik Diz Cerrahisi

Türkiye’de robotik cerrahi kim tarafından yapıldığı çok merak edilen konulardan biridir. Cerrah tarafından yapılan bu ameliyatta robot sisteminin yazılımını yapan uzman da destek sunar. Robotik cerrahi Türkiye’de kısıtlıdır. Bu nedenle ülkeye gelmeden önce randevu talep etmenizde fayda vardır. Eğer Türkiye’de robotik cerrahi ameliyatı yaptırmak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Türkiye’de robotik cerrahi ile diz ameliyatının çok büyük faydası vardır. Fiyat bakımından da pek çok ülkeye göre daha düşük maliyet sunar. Bu sebepten ötürü sizler de bütçenizi koruyarak, hata payı olmadan Türkiye’de bu ameliyatı gerçekleştirebilirsiniz. Bizlerden de ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir