Tüp Mide

Türkiye’de Tüp Mide Ameliyatı

Tüp mide ameliyatı günümüzde obezite hastalığı için çok sık kullanılan bir tedavidir. Mideyi belli miktarda küçülterek çok daha iyi ve hızlı bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Obezite cerrahisinde obez hastalar için çok farklı yollar vardır. Bunlardan en güvenilen ve sık uygulanan tedavilerden biri de tüp mide ameliyatıdır. Çünkü tüp mide ameliyatında midenin %80’lik bölümü çıkarılır. Böylece hastanın midesi yeterli küçüklüğe ulaşacağı için iştahı kapanacak ve çok fazla yemek yiyemeyecektir.

Tüp Mide Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Tüp mide ameliyatını yaptırmak için öncelikle kişinin morbid obez olması gerekir. Bununla birlikte birtakım kriterlerin de karşılanması önemlidir. Örneğin hastanın yaş aralığının 18-65 aralığında olması gerekir. Bununla birlikte VKİ değeri 35 ve üzeri olmalıdır. Eğer 35 altındaysa mutlaka obeziteye bağlı bir sağlık sorununun olması gerekmektedir. Örneğin uyku apnesi, tip 2 diyabet ve hipertansiyon bunlara örnek verilebilir. Bu kriterlere sahip hastaların neredeyse hepsi tüp mide ameliyatı yaptırabilir olsa da yine de genel sağlık durumunun iyi olması ve öncesinde uzman hekim ile görüşülmesi gerekir.

Mide Tüpü ile Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide Tüpü ile Ne Kadar Kilo Verilir
Mide Tüpü ile Ne Kadar Kilo Verilir

Tüp mide ameliyatının ardından kişinin ne kadar kilo vereceği duruma göre değişir. Bununla birlikte kişinin ne kadar kilo vereceği kendisine bağlıdır. Ne kadar diyet yapıyor, egzersize ne denli önem veriyor ve doktor kontrollerini ne şekilde daim ettiriyor gibi soruların cevabına göre mide tüpü ameliyatının göstereceği etki farklıdır. Ancak her şey yolunda giderse, hasta uygulaması gereken diyete uyar ve hareketli bir yaşam sürdürürse vücut kitlesinin %50’sini verebileceği düşünülür. Bununla birlikte ne kadar kilo verseniz de sağlıklı yaşamdan ve dengeli beslenmekten uzak durmamalısınız. Tüp mide ameliyatı Türkiye ile çok daha etkili sonuçlara kavuşabileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Tüp Mide Ameliyatı Öncesi Diyet Yaptırmalı mıyım?

Tüp mide ameliyatı öncesinde bir müddet diyet yapmanız tavsiye edilir. Çünkü obezite hastalarının kaçınılmaz hazin sonu karaciğerde yağlanma meydana gelmesidir. Karaciğerde yağlanma olması sonucunda karaciğer normal boyutlarını aşarak çevre organlara zarar vermeye başlar. Bu durumda doktor laparoskopi yöntemi ile cerrahi uygulayamaz. Açık yöntem ile ameliyat etme durumunda kalır. Açık yöntemde karnınızda daha büyük bir kesi açılır ve yara bakımı olacağı için iyileşme dönemi daha uzun sürer. Fakat laparoskopi yönteminde 5 küçük kesi olacağından ötürü iyileşme dönemi kısa sürer. Ameliyat sonrasında rahat etmeyi düşünüyorsanız bir müddet diyet yapmalısınız.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası

Tüp mide ameliyatı sonrasında artık daha rahat bir yaşamınızın olacağını bilmelisiniz. Çünkü artık obez gözüyle görülmeyecek, sıradan insanlar gibi normal kiloda olacaksınız. Daha güzel giyinebilecek, daha iyi ortamlarda bulunabilecek ve özgüven bakımından kendinizi iyi hissedeceksiniz. Tabi tüm bunları yapmak için öncesinde aşağıdaki kriterlere dikkat etmelisiniz;

  • Tüp mide ameliyatı sonrasında katıya geçiş dönemi yaşayacaksınız. Yani ilk etapta katı yiyeceklerden uzak duracak, yumuşak ve püreli gıdalar ile besleneceksiniz.
  • Operasyondan sonra 15 gün boyunca ağır kaldırmamanızda fayda var. Bu nedenle yanınıza bir yardımcı getirmeniz sizin için iyi olacaktır.
  • Dikişlerinizi korumak için ağır ev işlerinden uzak durarak bol bol istirahat etmelisiniz.
  • Dikişlerin pansumanını asla ihmal etmemelisiniz. Enfeksiyon kapmaması bakımından her gün pansuman yapmanızda fayda var.
  • Ameliyattan sonra terlememeye özen gösterin. Ter, yaranın enfeksiyon kapmasına yol açabilir.
  • Operasyondan sonra 15 gün boyunca araç sürmekten uzak durun. Ani hareket ve sarsıntı dikişlerinize zarar verebilir.

Bu kriterlere dikkat ederseniz kısa sürede iyileşebilirsiniz.

Türkiye Tüp Mide Ameliyatı Herkeste Fayda Gösterir mi?

Tüp mide ameliyatı herkeste aynı şekilde uygulansa da herkeste etkisini aynı şekilde göstermez. Çünkü hastanın metabolizması, beslenme düzenine dikkat etmesi ve egzersiz yapması süreci değiştirir. Bu nedenle hastalar aynı şekilde sonuç görmeyi beklememelidir. Örnek vermek gerekirse bazı kişiler ameliyattan 1 ay sonra kilo vermeye başlarken bazıları 6 ay sonra etkisini görür. Başarılı sonuç almak istiyorsanız doktorunuzun direktiflerinden dışarı çıkmamalı ve beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde sonuç sizi memnun etmeyecektir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Çalışır?

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Çalışır
Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Çalışır

Tüp mide Türkiye, midenizde birtakım değişikliklere neden olur. Bu ameliyat ile midenin küçülmesi sağlanır çünkü midenin %80’lik bölümü çıkarılır. Çıkarılan bu bölümde açlık  hormonu da vardır. Bu hormon çıkarıldığı için hasta eskisi kadar kendisini aç hissetmez. İştahı kapanacağı için doyumsuz bir şekilde yemek yemek zorunda kalmaz. Hastalar çok daha uzun süre tokluk hissedeceği için kısa sürede kilo verebilirler. Daha az porsiyonlar yiyerek daha uzun süre tok kalmak mümkündür. Tüp mide ameliyatı bu şekilde etki gösterir ve hastalar rahatça kilo verir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Mide Tekrar Büyür mü?

Yukarıda tüp mide ameliyatı esnasında midenin %80’inin çıkarıldığını belirtmiştik. Hastaların merak ettiği konu ise yeniden midelerinin büyüyüp büyümeyeceğidir. Ancak bu soruya net cevap vermek mümkün değildir. Çünkü bu sorunun da cevabı değişkendir. Ancak midenin doğası gereği ameliyat sonrası büyüyebilir. Tabi bu kesin büyüyeceği ve eski kilonuza ulaşacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte midenin boyu eski hacmine ulaşmaz. Eğer hasta aşırı düzeyde yemek yemezse midesi ideal büyüklükte kalabilir. Aşırı yemek yemezseniz korktuğunuz gibi sonuç almayacaksınız.

Türkiye Mide Tüpü Ameliyatından Sonra Ne Olacak?

Tüp mide ameliyatının herkes için farklı sonuçlar doğurduğunu söylemiştik. Bunun için hastalara net sonuç vermek mümkün değildir. Ancak hasta ameliyattan 1-2 ay sonra yaklaşık 10 kilo vermeniz beklenir. Eğer metabolizmanız hızlıysa ve beslenme düzeninize dikkat ediyorsanız Türkiye tüp mide ameliyatı sonrası yeterli kiloya erişebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilir?

Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilir
Tüp Mide Ameliyatı İçin Neden Türkiye Tercih Edilir

Tüp mide ameliyatı çok ciddi bir tedavi olduğu için son derece kaliteli ve iyi doktor tarafından tedavinin görülmesi gerekir. Türkiye, bu tedavi için gereken doktora sahiptir. Çünkü burada çalışan doktorlar yeterli eğitim aldıktan sonra ameliyata başlar. Ayrıca Türkiye’de tüp mide maliyetleri diğer pek çok ülkeye nazaran daha uygundur. Çünkü bazı ülkelerde yaşam maliyeti çok yüksek olduğu için tedaviler de oldukça yüksektir. Türkiye’de yaşam maliyetleri düşük ve döviz kuru yüksektir. Bu nedenle sizin için en iyi ülkelerden biri Türkiye olacaktır.

Sizler de Türkiye’de tüp mide ameliyatı olmayı tercih ederseniz bizimle görüşerek ücretsiz danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir