Türkiye’de Yüz estetiği Cerrahisi

Yüz estetiği cerrahisi Türkiye’de bir trend haline geldi. Ayrıca birçok kişi bunu tercih etmektedir. Bunu yaptıran sadece ünlüler değil, ortalama insanlar da tercih etmektedir. Bunun nedeni, insanların iyi görünmek ve daha iyi bir özgüven duygusuna sahip olmak istemeleridir.

Türkiye’de bu tür ameliyatların popülaritesi, ülkedeki en iyi cerrahların mevcudiyetinin yanı sıra uygun fiyatlarına bağlanabilir. Bu ameliyatlar, hastanın ihtiyaçlarına ve bütçe gereksinimlerine bağlı olarak farklı fiyat noktalarında mevcuttur.

Türkiye’de, diğer prosedürlerin yanı sıra yüz germe yapılmaktadır. Liposuction, rinoplasti, göz kapağı ameliyatı ve çene implantlarını içeren çeşitli yüz ameliyatları mevcuttur. Bu prosedürlerden herhangi birini düşünebilirsiniz. Kararınızı vermeden önce yüz plastik cerrahisinde deneyimli bir doktorla konuşmanız önemlidir.

 

Yüz estetiği Yaptırma Nedenleri

İnsanların yüz estetiği yaptırmayı seçmesinin birçok nedeni vardır. En popüler nedenlerden bazıları, görünüşlerini iyileştirmek ve özgüvenlerini artırmaktır. Estetik cerrahi, çarpık dişler veya, düzensiz göz kapakları süreçlerinde kullanılmaktadır. Bunun gibi zamanla değişen yüz özelliklerini düzeltmek için en iyi seçenektir.

Yüz estetiği yaptırırken, cerrah hastanın yüzünün bir ölçüsünü veya fotoğrafını çekecektir. Bu, ince bir tabakadan alınan ve özelliklerini yakalamak için yüzün belirli bölgelerine bastırılan alçı benzeri bir malzemedir. Bu, cerrahi planınızın bir parçası olacaktır.

Yüz estetiği işlemine hazır olup olmadığınızı anlamanın en iyi yolu beklentilerinizi değerlendirmektir. Ayrıca, risklerin ve faydaların neler olduğunu ve prosedürden kurtulmanızın ne kadar süreceğini de öğrenmelisiniz. Yüz estetiği yaptırma konusunda hala gergin olabilirsiniz. Fakat herhangi bir karar vermeden önce bir dermatolog ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

 

Randevu Süreci & Hazırlıklar

Yüz germe, yüz ve boyun bölgesindeki cildi sıkılaştıran cerrahi bir işlemdir. Aynı zamanda ritidektomi olarak da adlandırılmaktadır. Ameliyat yaklaşık iki saat sürmektedir. Ameliyat, yüz kırışıklıklarını ve sarkan cildi düzeltmek, yanakların, gıdının, boynun, şakakların ve çenenin görünümünü iyileştirmek için tasarlanmıştır. Yüz germe iki şekilde yapılabilmektedir. Mini yüz germe ve tam yüz germe.

Mini yüz germe, hafif yüz kırışıklıklarını ve alın, yanaklar, gıdı bölgesindeki sarkık cildi düzeltmek için tasarlanmıştır. Bu prosedürde, yüzün ve boynun belirli bölgelerini sıkılaştırmak için sadece alttaki kasların bir kısmı hareket ettirilmektedir.

Tam yüz germe, gözlerden burun ve çene çizgisine kadar uzanan orta ila şiddetli yüz kırışıklıklarını düzeltmek için tasarlanmıştır. Bu prosedürde, yüzün ve boynun belirli bölgelerini sıkılaştırmak için sadece alttaki kasların bir kısmı hareket ettirilmektedir. Tam yüz germe, gözlerden buruna ve çene çizgisine kadar uzanan orta ila şiddetli yüz kırışıklıklarını düzeltmek için tasarlanmıştır. Boyun ve çene bölgesini de sıkılaştırmaktadır.

Boyun germe, boyundaki fazla deri, yağ ve kasın alındığı cerrahi bir prosedürdür. Genellikle bir veya iki saat sürmektedir. Ancak ne kadar yapılması gerektiğine bağlı olarak altı saate kadar sürebilmektedir. Yüz germe, yüzdeki fazla deri, yağ ve kasları kaldırmak için yapılan cerrahi bir operasyondur. Genellikle bir veya iki saat sürmektedir. Ancak ne kadar yapılması gerektiğine bağlı olarak altı saate kadar sürebilmektedir.

 

Yüz Estetik Ameliyat Süreci Tamamlandıktan Sonra Sizi Neler Beklemektedir?

Yüz estetiği Ameliyatı, daha çekici ve estetik açıdan hoş bir görünüm oluşturmak için yüz hatlarının yeniden yapılandırılması işlemidir. Nefes alma, çiğneme, konuşma ve diğer işlevleri iyileştirmek için yapılabilmektedir. Prosedür genellikle istenen sonucu elde etmek için hastanın diş hekimi ve ortodontisti ile birlikte çalışan bir plastik cerrah veya ağız-çene-yüz cerrahı tarafından yapılmaktadır.

Yüz estetiği Ameliyatı Süreci istenilen sonuca ulaşıldığında tamamlanmaktadır. Bu, ameliyatın karmaşıklığına bağlı olarak 1 saatten 3 saate kadar sürebilmektedir. Hasta daha sonra ameliyat sonrası talimatlarla hastaneden taburcu edilmektedir.

 

Ameliyatsız İşlemler IE Kimyasal Peeling

Ameliyatsız İşlemler IE Kimyasal Peeling
Ameliyatsız İşlemler IE Kimyasal Peeling

Ameliyat süreci tamamlandıktan sonra yüzünüze özen göstermeniz önemlidir. Bunu yapmanın bir yolu, yüzünüze her saat 15 dakika buz paketleri uygulamaktır. Bu, ciltteki şişlik ve kızarıklığın azalmasına yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda bu ameliyat sonrası yaşanabilecek ağrı ve rahatsızlıklara da çözüm bulunmaktadır.

Yüz peelingi veya başka bir prosedürden sonra cildinize bakım yapmanın başka bir yolu da kimyasal peeling tedavileri kullanmaktır. Kimyasal peeling genellikle dermatologlar tarafından ameliyata alternatif olarak reçete edilmektedir. Cildinizin görünümü hakkında sizi rahatsız edebilecek diğer şeylerin yanı sıra kırışıklıkları, akne izlerini ve pigmentasyonu azaltmak için kullanılabilmektedirler.

 

Türkiye’de Yüz estetiği İle İlgili Sık Kullanılan Bazı İşlemler ve Trendler!

Yüz plastik cerrahisi (FPS), yüzün görünümünü değiştiren cerrahi bir prosedürdür. Yüz hatlarını iyileştirmek veya azaltmak için yapılan birçok farklı işlem bulunmaktadır. Prosedürün türü, neyi değiştirmek istediğinize ve bütçenize bağlı olabilmektedir.

Yüz plastik cerrahisinin, ne yaptığınıza ve cerrahın ne kadar yetenekli olduğuna bağlı olarak riskleri bulunmaktadır. Örneğin, burnunuzda revizyon ameliyatı geçirdiyseniz, bu daha fazla iz ve daha fazla şişlik ile sonuçlanabilmektedir. Bu, daha uzun iyileşme süreleri anlamına gelebilmektedir.

Göz kaldırma ameliyatları gibi bazı işlemlerde kanama ve hatta enfeksiyon gibi komplikasyonlar meydana gelebilmektedir. Bu prosedürlerden herhangi biriyle ilgili başka riskler de bulunmaktadır. Ancak bunlar genellikle daha az yaygındır. Prosedürün başarısı, onu gerçekleştiren cerrahın becerisi ile belirlenmektedir. Bu, başarılı bir şekilde kaldırılan göz kapağı sayısı ve hatta hasta memnuniyeti anketleri gibi çeşitli ölçümlerle ölçülebilmektedir.

Göz Kaldırma: Kaş kaldırma, üst göz kapağı kaldırma ve alt göz kapağı kaldırma gibi birkaç farklı göz kaldırma türü bulunmaktadır. Üst göz kapağı, tercihe veya tıbbi duruma göre kaş kaldırmalı veya kaldırmadan yapılabilmektedir.

 

Yüz Plastik Cerrahi Rehberi: Rinoplasti, Blefaroplasti ve diğer Yüz germelerdeki son gelişmeler hakkında Kapsamlı Bir Kaynak.

Yüz Plastik Cerrahi Rehberi Rinoplasti, Blefaroplasti
Yüz Plastik Cerrahi Rehberi Rinoplasti, Blefaroplasti

Yüz plastik cerrahisi, yüze odaklanan bir kozmetik cerrahi türüdür. Öncelikle yüz özelliklerini değiştirerek birinin yüzünün görünümünü iyileştirmek veya yaralanma veya hastalıktan kaynaklanan kusurları onarmak için kullanılır. Diğer estetik cerrahi biçimleriyle karşılaştırıldığında, yüz plastik cerrahisi oldukça karmaşıktır ve genellikle çok uzun bir süreçtir. Bu, diğer estetik ameliyat türlerine göre çok daha pahalı olma etkisine sahiptir.

Yüz estetiği ameliyatının amacı sizi mevcut benliğinizden uzaklaştırmak ve en iyi haliniz gibi görünmenizi sağlamaktır. Bu, güvenliğinizi artırmayı, özbilinç duygunuzu azaltmayı ve toplum içinde daha rahat hissetmenizi sağlamayı içerebilir.

Yüz estetiği ameliyatı olan bir kişinin bunu yapmak için birçok nedeni olabilir. Örneğin, ciltlerindeki kırışıklıkları veya çizgileri azaltmak veya burunlarını olduğundan daha küçük veya daha büyük yapmak isteyebilirler. Ayrıca gözlerinin, kulaklarının, yanaklarının, dudaklarının (örn. inceltmek), çenenin (örn. sivriltilmesi), alınlarının (örn. kırışıklıkların giderilmesi) veya çene hattının (örn. daraltılması) şeklini değiştirmek isteyebilirler.

 

Yüz Plastik Cerrahisinin Faydaları

Yüz plastik cerrahisinin faydaları çoktur. Örneğin sivilce izleri, derin kırışıklıkları ve sarkık cildi olan kişilere yardımcı olabilmektedir. Ayrıca, yüzlerini şekilsiz bırakan bir yaralanma veya kaza geçirmiş insanlara da yardımcı olabilmektedir. Prosedür, çene kırığının tek taraflı sonucu veya bir tarafı diğerinden daha belirgin olan yüz asimetrisi olan kişilere yardımcı olabilmektedir.

Kanser hastaları, AIDS teşhisi konmuş olan kişilerde yüz estetik ameliyatı olabilmektedirler. Ayrıca doğuştan yüz kusurları olan kişiler de estetik operasyonu geçirebilmektedirler. Genellikle durumlarının doğrudan bir sonucu olarak daha güzel bir yaşam sürmek için bu operasyonu yaptırdıkları fark edilmektedir. Bu durumlardaki kişilerin hasarı onarmak için ameliyat olması olağan bir durumdur.

Bazı yüz plastik cerrahi prosedürlerinin dezavantajı, risksiz olmaması ve bazen felç, şekil bozukluğu ve ölüm gibi komplikasyonlara yol açabilmesidir.

Bununla birlikte, prosedür risksiz değildir. Yüz estetiği ameliyatı pahalıdır ve diğer ameliyat türlerine göre daha yüksek risk taşır çünkü yüz çok benzersizdir ve bölgede çok sayıda hassas sinir vardır. Yüz Bakımı Ne Zaman Planlanmalı? Pek çok insan, yaş eğrisinin yanlış tarafında oldukları için yüz germe veya başka bir yüz estetiği ameliyatı planlar.

Bu her zaman kesin değildir ve bazı durumlarda, kişinin en iyi dönemini geçene kadar beklemesi uygundur. Ek olarak, bazıları yüzünüze bakmak için asla geç olmadığını söylüyor. Örneğin, çocuğu olan bir kadın, çocuklarının onu daha sonraki yaşamda nasıl göreceği konusunda endişe duyabilir. Estetik ameliyatı düşünmüyorsanız bile bir konsültasyon yaptırmanız önemlidir. Bu, önleme için dikkate almak isteyebileceğiniz sorunları belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Yüz estetiğinin Diğer Avantajları

Yüz estetiği Ameliyatının, kendi cildinizde daha güvenli ve rahat hissetmenize yardımcı olma yeteneği de dahil olmak üzere birçok faydası bulunmaktadır. Ayrıca, herhangi bir vücut güvensizliğinin üstesinden gelmenize olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte önümüzdeki yıllarda bir birey olarak büyümenize yardımcı olmak için ihtiyacınız olan özgüveni de sağlayabilmektedir.

Tipik bir yüz cerrahisi operasyonunda gerçekleştirilen en yaygın prosedür otoplastidir. Burnunuz, insanların yüzünüz hakkında göze hoş gözükülmesine sebep olan organlarınızdandır. Bu organınız benlik saygısı ve özgüven kaynağı olmaktadır. Otoplasti, burnunuzun şeklini değiştiren bir cerrahi prosedürdür. Cerrah, kemik veya kıkırdak greftleri kullanarak ve bu süreçte fazla kıkırdağı alarak gelişmiş veya yeniden şekillendirilmiş bir burun oluşturacaktır. septoplasti Bir septoplasti, değiştirebilecek başka bir prosedürdür.

Kafatasının içindeki hava dolu boşluklar olan sinüsler bir araba kazasının neden olduğu hasar gibi, sapmış bir septumu veya tıkalı bir burnu da tedavi edebilmektedir. Rinoplasti Estetik veya işlevsel nedenlerle burnunuzun şekil ve boyutunda değişiklik oluşturmak için rinoplasti yapılmaktadır.

Bu prosedürler şunları içermektedir:

  • burun deliklerinizin boyutunu değiştirmek,
  • eğri burun deliklerini düzleştirmek ve
  • nefes almayı iyileştirmek için daraltmak,
  • burnunuzu göründüğü gibi kısaltmak

 

Yüz germe yaptırmadan önce karşılaştırmanız gereken avantajlar

Ameliyatsız yüz germe ameliyatsız yapılabilen bir işlemdir. Bu, enjekte edilebilir dolgu maddeleri, lazer tedavileri ve diğer invazif olmayan prosedürlerle yapılabilmektedir.

Ameliyatsız yüz germe yaptırmanın faydaları:

  • Kendi evinizin rahatlığında yapılabilir.
  • Cerrahi yüz germe ameliyatlarından daha ucuzdur.
  • Kesinti veya kurtarma süresi gerekmez
  • Ameliyatsız yüz germe ameliyatında iyileşme, cerrahi olana göre daha kısa sürer.

Yaşlanan Ciltten Acı Mı Çekiyorsunuz? Yüz Plastik Cerrahisini düşünün.

Yaşlanma süreci kaçınılmazdır ve yaşlandıkça cildimiz incelmektedir. Elastikiyetini ve doğal yağlarını kaybetmektedir. Cilt ayrıca cildi nemli ve sağlıklı tutan besinler olan kollajen ve elastini de kaybetmeye başlamaktadır.

Kırışıklıklar veya cilt sarkması gibi farklı yaşlanan cilt problemlerine yardımcı olabilecek çeşitli prosedürler bulunmaktadır. Örneğin, çoğu hastamızın alnında kırışıklıklar veya göz çevrenizde kaz ayakları şekilleri olabilmektedir. Eğer böyle bir durumunuz varsa, size daha genç bir görünüm kazandırmak için bu bölgelerdeki fazla cildi giderecek bir yüz germe işlemi yapabiliriz.

Yüzünüzün sarkmasından endişe ediyorsanız, bu bölgedeki kasları sıkılaştıracak ve size daha sıkı bir çene hattı kazandıracak bir boyun germe ameliyatı düşünebilirsiniz. Aynı şekilde daha sıkı görünen yanaklara da sahip olacaksınız.

 

Yüz İmplantları: Otoplasti ve Rinoplasti Arasındaki Fark Nedir?

Rinoplasti, burnu yeniden şekillendiren ve burun deliklerinin boyutunu küçülterek nefes almayı iyileştiren cerrahi bir prosedürdür. Bir doğum kusurunu düzeltmek için yapılabilmektedir. Ancak çoğunlukla burnun görünümünü iyileştirmek için yapılmaktadır. Burun yeniden şekillendirme, uzun zamandır popüler bir estetik prosedür olmuştur.

1800’lerin ortalarına kadar cerrahlar rinoplasti teknikleri geliştirmeye başladılar. 1847’de Dr. Jules Baillarger, burnun doğal şeklini koruyarak ve burun rekonstrüksiyonu için kişinin vücudunun başka bir bölgesinden alınan deri greftini kullanarak bir burun rekonstrüksiyonu yöntemini keşfetti. Bugün doktorlar rinoplasti yöntemlerinde önemli ilerlemeler kaydettiler.

Otoplasti, genellikle doğum kusurunu düzeltmek ve kulakların pozisyonunu değiştirmek için yapılan cerrahi bir operasyondur. Bir kişinin görünüşünü iyileştirmek veya işitme duyusunu iyileştirmek için de yapılabilmektedir. Ameliyat kulakları başa yaklaştırır ve daha iyi işitme sağlayabilmektedir.

 

Erişkinlerde Çene Büyümesi Sorunlarının Konjenital Kusurları ve Dış Nedenleri

Mandibula veya alt çene, insan kafatasındaki tek hareketli kemiktir. Omurgaya kaslar ve bağlarla bağlıdır. Mandibulanın iki ana kısmı vardır: rami adı verilen iki yarıdan oluşan bir gövde ve ön tarafta vücutla buluşmak için aşağı doğru kıvrılan bir çene. Alt çene, çiğneme sırasında yiyecekleri çiğnemek için bir çapa görevi görür. Çeneler, sindirim sırasında yiyecekleri daha ince parçacıklara öğütmek için yan yana hareket edebilmektedir.

Çene büyümesiyle ilgili bir sorunun ilk işareti, yanlış hizalanmış bir ısırık olabilmektedir. Veya birbirine kapatıldığında eşit şekilde birleşmeyen dişler olabilmektedir. Diğer semptomlar eklem bölgesinde ağrı, yiyecekleri çiğneme veya yutma güçlüğü ve dişlerin yanlış hizalanmasından kaynaklanan kas gerginliğinden kaynaklanan kronik baş ağrıları veya boyun ağrısını içerebilmektedir.

 

Türkiye – Yüz İmplantları – Uzmanlar – Fiyat Listesi

Türkiye, uygun fiyat listesi nedeniyle medikal turizm için popüler bir destinasyondur. Örneğin, Kosta Rika’da bir yüz germe işleminin ortalama fiyatı 3.000-14.500 ABD Doları iken Amerika Birleşik Devletleri’nde 30.000 ABD Dolarına kadar çıkabilmektedir. Türkiye’de böyle bir ameliyatın ortalama maliyeti ise yaklaşık 4.000 dolardır. Uygun fiyatları nedeniyle Türkiye’deki medikal turist sayısı hızla artış göstermektedir. Ülkede hem özel hem de kamuya ait çok sayıda hastane ve uluslararası tıbbi tesis bulunmaktadır. Örneğin İstanbul’un en büyük hastanesi 330 yataklı 24 saat hizmet veren Haydarpaşa Tıp Merkezi’dir.

Medikal turizm hizmetleri kozmetik cerrahi ile sınırlı değildir. Ve dişçilik ve hatta doğurganlık tedavilerini içerebilmektedir. “Tıbbi turizm” den ilk kaydedilen söz, medikal turizmin tıbbi bakım maliyetlerinin düşük olduğu ülkelerde gerçekleşen bir süreç olarak tanımlandığı 1960’ların başlarına kadar uzamaktadır. Terime daha önceki diğer referanslar arasında, hastaların kalça protezi ve katarakt ameliyatı gibi daha ucuz prosedürler için uluslararası seyahat ettiğini iddia eden Seymour Folman tarafından yazılan 1966 tarihli bir makale yer almaktadır.

1980’lerde medikal turizm programları popüler dergilerde ve gazete köşelerinde ilan edilmeye başlandı. İlk medikal turizm programı 1978 yılında başlatılmıştır. Türkiye’de 1984 yılında ilk medikal turizm programı başlatılmıştır. 1978 yılında Antalya Özel Turizm Bölgesi’nde (Türkiye) ilk medikal turizm programı kurulmuştur. 1984 yılında Türkiye’nin en önemli ikinci şehri olan İzmir’de ilk medikal turizm programı oluşturulmuştur. Ardından daha fazla program başlatıldı ve 1993 yılına kadar 3 milyondan fazla insan sağlık nedenleriyle Türkiye’yi ziyaret etmiştir. 1998’de “Travel + Leisure”, Türkiye’nin dünyanın önde gelen tıbbi bakım kaynaklarından biri haline geldiğini belirtmiştir.

 

Türkiye Medikal Turizmde Yukarı Yönlü İvme Kaydediyor

Türkiye, son birkaç yılda medikal turizm endüstrisinde inanılmaz bir büyüme kaydediyor. Her yıl bir milyondan fazla insan, daha kaliteli sağlık uzmanlarından tedavi almak ve kendi ülkelerinde bulunmayan daha yeni tedaviler almak için ülkeyi ziyaret ediyor.

Sağlık turizmi sektörü birçok yeni istihdam oluşturdu. Ayrıca Türkiye tıbbi yenilikler için bir araştırma merkezi haline getirilmektedir. Türk Tabipleri Birliği (TTMD), Türkiye’de ülke çapında bir doktor derneğidir. TTMD, 15 Mayıs 1956’da kurulmuş olup Türkiye’nin en büyük sağlık kuruluşlarındandır. Amacı, Türk doktorlarının hak ve menfaatlerini geliştirmek ve korumak, tıp uzmanları arasında işbirliğini geliştirmek, yeni nesil doktorların eğitimini sağlamak ve tıp dünyasındaki tüm gelişmeleri takip etmektir.

Dünya Tabipler Birliği ve Uluslararası Oftalmoloji Konseyi üyesidir. Halen oftalmoloji bölümü editörü ve The Open Journal of Ophthalmology’nin kurucu yayın kurulu üyesidir. Aynı zamanda The International Journal of Ocular Pharmacology’nin eski editörüdür. 200’den fazla makalenin yazarı veya ortak yazarıdır ve uluslararası kongrelerde çeşitli konferanslar vermiştir.

Bilimsel başarılarına ek olarak, Profesör Zinkernagel oküler farmakolojide öncü olmuştur. Laboratuvarı, tamamen glokom ve diğer oftalmik hastalıkların farmakolojik tedavisi üzerine araştırmalara adanır. Dünyanın ilk ve en büyük laboratuvarlarından biridir.

Bilimsel çalışmalarından dolayı birçok ödüle layık görüldü: 2004 yılında İtalya’nın Bologna Üniversitesi’nden fahri doktora aldı; “Yılın Öğretim Üyesi” seçildi. Bristol Üniversitesi tarafından, 2003; 2001 yılında Royal Society of Chemistry tarafından kendisine Fahri Burs verildi; 1999’da Amerikan Kimya Derneği Üyesi olarak kabul edildi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir