Türkiye’de Yüz Plastik Cerrahisi

Pek çok insan yüzleri için plastik cerrahi ameliyatı düşünüyor. Ancak pek çoğu nereden yaptıracağını bilememektedir. Türkiye, düşük fiyatı ve yüksek kalitesi nedeniyle yüz estetiği yaptırmak için popüler bir destinasyondur.

Türkiye’de, çeşitli prosedürler sunan birçok farklı plastik cerrah türü vardır. Burun estetiğinde uzmanlaşmış bir cerrah veya yüz germe yapan bir cerrah bulabilirsiniz. Her ikisini de yapan bazı cerrahlar da var. Estetik cerrahi için aday olup olmadığınızı bilmek önemlidir. Bazı insanlar belirli ilaçları aldıkları, enfeksiyon veya otoimmün rahatsızlıkları olduğu veya yara izleri olduğu için iyi adaylar değildir.

Ameliyat öncesi ve sonrası sağlığınıza da dikkat etmelisiniz. Birçok cerrah, anestezi ile ilgili bir risk olduğu için sağlığı iyi olmayan kişiler üzerinde işlem yapmayacaktır. İstanbul, Ankara ve Türkiye’nin diğer şehirlerinde uygun fiyatlı seçenekler sunan çok sayıda plastik cerrah var.

 

Türk Yüz Plastik Cerrahi Derneği

Türkiye’de Yüz Plastik Cerrahisi, Türk cerrahlar tarafından sunulan prosedürlerin düşük maliyeti ve yüksek kalitesi nedeniyle son yıllarda daha popüler hale geldi. 1997 yılında kurulan Türk Yüz Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Derneği (TSFPRS), Uluslararası Plastik Rekonstrüktif ve Estetik cerrahi Konfederasyonu’nun (ICRAS) resmi üyesi olmuştur. Kuruluş, eğitim, araştırma ve destek hizmetleri sağlamayı taahhüt eder. Yüz germe, Türkiye’de en yaygın prosedürdür ve hastaların görünümünde önemli bir iyileşme sağlar.

Bir yüz germe işleminin toplam maliyeti 4000 ila 8000 ABD Doları arasında değişmektedir. Bu fiyat, ameliyatı hangi doktorun yaptığına, nerede yapıldığına, kaç saat sürdüğüne ve ne kadar anesteziye ihtiyacınız olduğuna bağlıdır. Ayrıca, tıbbi amaçlar için Türkiye’yi ziyaret ettiğinizde, burnunuzu yeniden şekillendirebilirsiniz. Bununla birlikte rinoplasti ve göz kapağı ameliyatı gibi diğer Yüz Plastik Cerrahi prosedürlerini Türkiye’de yaptırabilirsiniz.

Türkiye, medikal turizm arayan birçok insan için popüler bir destinasyondur. Özellikle bu yıl 1,5 milyondan fazla yabancı, burun estetiği ve göz ameliyatı gibi çeşitli ameliyatlar yaptırmak için ülkeyi ziyaret etti. Türkiye, İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi gibi dünyada çok sayıda üst düzey tıp merkezine ve üniversiteye sahiptir. Türkiye içinde Türkiye, Avrupa’nın dördüncü büyük medikal turizm destinasyonudur.

Türkiye’de bir rinoplasti maliyeti, seçilen tesise ve anestezi gerekip gerekmediğine bağlı olarak büyük ölçüde değişmektedir. Bazı Türk klinikleri uçak bileti, otel konaklaması ve ameliyatı içeren paketler sunmaktadır. Genel olarak, yabancı hastalar bir ameliyat için yaklaşık 6 000-20 000 dolar ödüyor.

 

Yüz Plastik Cerrahisi Kimlere Uygulanır?

Yüz estetiği, fiziksel veya duygusal olarak ihtiyacı olan kişilere uygulanmaktadır. Yetişkinlerde ve çocuklarda yapılabilmektedir.

  • Çekici bir yüz görünümünü geri yükleyerek, geliştirerek veya yaratarak benlik saygısını artırmaktadır. Ayrıca ve ruh halini iyileştirmek için kullanılabilmektedir.

Estetik cerrahi, çekici bir yüz görünümünü eski haline getirebilmektedir. Operasyon vücudun çeşitli bölgelerinde gerçekleşebilmektedir. Ancak tipik olarak burun, göz kapakları, kulaklar, dudaklar, kaşlar, çene ve yanaklara operasyon uygulanabilmektedir.

  • Yüz estetiği travmatik bir olay öncesinde, sırasında veya sonrasında yapılabilmektedir.

Yüz germe ve blefaroplasti  gibi yüz estetiği ameliyatları, travmatik bir olay öncesinde, sırasında veya sonrasında yapılabilmektedir. Travmatik bir olayın ardından vücut, yüzdeki kan damarlarının daralmasına neden olacak şekilde şoka girer. Bu, hastanın kızarık görünmesine ve bazen gözlerinin ve dudaklarının çevresinde koyu renkli halkalara neden olabilmektedir. Yüz germe ve blefaroplasti  gibi yüz estetiği ameliyatları, yüze daha doğal bir görünüm kazandırarak bu semptomları gidermeye yardımcı olabilmektedir. Travmatik bir olay geçirmiş bir hastaya, son 12 ay içinde herhangi bir yüz ameliyatı geçirmemiş veya üçten az cerrahi işlem geçirmiş olması şartıyla yüz germe yapılabilmektedir. Hasta son 12 ay içinde herhangi bir cerrahi işlem geçirmemişse Blefaroplasti  de yapılabilmektedir. Yüz estetiği ameliyatlarının süresi, her hastanın iyileşme süresine ve iyileşme kabiliyetine bağlıdır. İyileşme için ne kadar sürenin uygun olduğunu plastik cerrah belirleyecektir.

Bir kişinin yüzüne zarar veren bir kaza geçirmesi, doğuştan kusurlu olması veya genetik bir bozuklukla doğması durumunda yüz estetiği gerekebilmektedir. Yüz estetiği, yara izlerinin görünümünü iyileştirmektedir. Nefes alma zorluklarını düzeltmek veya yüz hatlarını iyileştirmek için kullanılır.

Yüz Felcinde Plastik Cerrahi Operasyonu

Yüz felci ameliyatı, yüz kaslarının işlevini eski haline getirmek için yapılan bir işlemdir. Sebebe bağlı olarak çeşitli felç türlerini tedavi etmek için kullanılabilen cerrahi bir prosedürdür. Felç geçici veya kalıcı olabilmektedir.

Bu ameliyatın temel amacı yüzdeki beyin ve sinirler arasındaki bağlantıyı yeniden kurarak hastaların yüzlerini tekrar normal şekilde hareket ettirebilmelerini sağlamaktır.

İki tür yüz felci ameliyatı vardır:

1) Yüz Sinir Ameliyatı :

Bu ameliyat türü yüzünüzün tüm bölgelerindeki hareketi geri kazandırır.

Fasiyal sinir cerrahisi, yüz felcini tedavi etmek için en yaygın cerrahi prosedürdür ve 150 yılı aşkın süredir uygulanmaktadır. Ameliyat yüzünüzün tüm bölgelerindeki hareketi geri kazandırır, ancak yüz felcini iyileştirmez veya engellemez. Yüz felcini iyileştirmez veya önlemez, ancak normal bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olabilmektedir.

2) Üst Yüz Felci Ameliyatı:

Bu ameliyat türü, üst dudak, ağız köşeleri, kaşlar gibi kısımlarda hareket kazandırma işlemidir.

Fasiyal Sinir Cerrahisi sırasında, cerrah hasarlı fasiyal sinirini çıkarır. Bu, hastanın çene ateli cihazı yardımıyla yüzünü tekrar hareket ettirmesini sağlayacaktır. Çene ateli, hastanın yüzünün kas kontrolünü yeniden kazanmasına yardımcı olan bir cihazdır. Tipik olarak Fasiyal Sinir Cerrahisi sırasında kullanılır, ancak diğer bazı durumlarda hastanın yaşamı boyunca da kullanılabilmektedir. Çene atelleri ortopedik malzemeden üretilmiş olup ön üst dişlere takılan kancalı olan bir ateldir. Bu sayede ateller, ağzın daha iyi açılmasını sağlayarak alt dudağın ise aşağı çekilmesine yardımcı olurlar. Cihaz genellikle 4-6 hafta boyunca 7/24 takılmalıdır.

 

Yüz Felci Plastik Cerrahisinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Yüz felci çeşitli sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Yaralanma, inme veya felçden kaynaklanabilmektedir. Bazı durumlarda, yüz felci beyin sapındaki bir tümörün sonucudur. Bunun nedeni, fasiyal sinir hücrelerinin beyin sapından kaynaklanmasıdır. Yüz felci tedavisi felcin nedenine bağlıdır. Örneğin, felç felce neden olduysa, tedavi genellikle kas hareketini yeniden kazanmak için fizik tedaviyi içerir. Bir tümör yüz felcine neden oluyorsa, onu çıkarmak için ameliyat gerekebilmektedir.

Yüz felcinin en yaygın semptomları arasında salya akması ve yutma güçlüğü yer alır. Şiddetli vakalarda nefes alma ve konuşmada zorluk olabilmektedir. Birey ayrıca göz hareketi ve çift görme ile ilgili sorunlar yaşayabilmektedir. Daha az yaygın olan semptomlar arasında konuşma güçlüğü, disfaji (yutma güçlüğü), göz kırpma, ağız kuruluğu ve yüzdeki zayıf dolaşım yer alır.

Bu felce ek olarak Kawasaki hastalığı da görülebilmektedir. Bu hastalık türü çocuklarda yüz felcinin en yaygın nedenidir. Bu durum yılda yaklaşık 5000 çocuktan 1’ini etkiler. Daha az yaygın nedenler arasında Guillain-Barré sendromu, Landry-Guillain-Barré sendromu, botulizm ve Stevens-Johnson sendromu yer alır. Fiziki muayene ve manyetik rezonans görüntüleme (MRG) gibi görüntüleme çalışmaları ile felç nedeni belirlenebilmektedir. Özel nedenlere bağlı olarak hastalık nedeni değişkenlik gösterebilmektedir.

Şu anda yüz felcinin tedavisi yoktur, ancak durumun ciddiyetini azaltmaya yardımcı olabilecek tedaviler mevcuttur. Bu tedaviler arasında steroidler, botoks enjeksiyonları, sinir cerrahisi ve fizik tedavi seansları yer alır.

Nöroşirürji bazen felçten kaynaklanan kas gerginliğini ve yüz sarkmasını azaltmak için kullanılır.

İnmeler yetişkinlerde önde gelen sakatlık ve ölüm nedenidir. Beyin cerrahları, felç meydana geldikten sonraki ilk birkaç saat içinde dolaşımı iyileştirmek için beynin etkilenen bölgelerindeki kan pıhtılarını çıkarabilmektedir. Bazı durumlarda, felç sonucu şişmiş olan belirli sinirler üzerindeki baskıyı azaltmak için ameliyat da yapabilirler.

Botox enjeksiyonları, yüz spazmlarına neden olan kas kasılmalarının sayısını azaltmaya yardımcı olabilmektedir. Bu enjeksiyonlar, kronik felç vakalarını tedavi etmek için fizik tedavi seanslarıyla birlikte de kullanılabilmektedir.

 

Yüz Felci Plastik Cerrahi Operasyonları Türkiye’de Yapılıyor

Türkiye, yüz felci ameliyatı isteyenler için en popüler destinasyonlardan biri olmuştur. Ülkemiz, bu tıp alanında deneyime sahip mükemmel tesislere ve cerrahlara sahiptir. 2017 yılında Türkiye’de yüz felci tedavisi için 17.000’in üzerinde ameliyat gerçekleştirildi. Bu çabanın bir sonucu olarak, Türk hükümeti bu sayıyı 2019 yılı sonuna kadar 36.000’e çıkarabileceği konusunda iyimser olduğunu belirtmişti. Günümüzde yüz felci ameliyatına ihtiyaç duyan bireylerin sayısı her geçen gün daha fazla Türkiye’ye geldikçe, kalifiye doktor sayısı kat kat arttı. Bu nedenle hastaların hangi doktora gidecekleri konusunda çok dikkatli olmaları gerekir. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı, Türkiye’de yüz felci tedavisi görmeden önce cerrahların ve hastaların bilinçli bir karar vermelerini sağlayacak bir dizi kılavuz yayınladı. Kabulden önce sunulması gereken belgelerin listesi aşağıdadır:

1-Hastanın yazılı bilgilendirilmiş onamı olarak;

2-Sağlık Bakanlığı’na hitaben ameliyat olmasını talep eden yazı;

3-Onaylı bir sağlık kuruluşu tarafından verilmiş sağlık sertifikası;

4-Ameliyatın yapılacağı hastane tarafından verilen sertifika.

5-Cerrahi tedavi ve rehabilitasyon programlarının uygulandığına dair resmi sağlık kuruluşundan alınmış kayıt belgesi.

6-Hasta kimlik fotokopisi.

Bu prosedür cerrahi operasyon öncesi Türk Hükümeti tarafından başat şart olarak konulmuştur.

Türkiye, yüksek kaliteli hizmetleri ve uygun fiyatları nedeniyle her geçen gün medikal turizm için uğrak bir nokta haline gelmiş bulunmaktadır. Ülkenin en iyi hastaneleri en son teknoloji ile donatılmış olup, hastalara birinci sınıf bakım sağlanmaktadır. Yüz felci ameliyatı ise Türkiye’deki en popüler prosedürlerden biridir. Bunun sebebi yüz felci için güvenilir ve etkili bir tedavi seçeneği olmasından kaynaklanmaktadır.

Yüz felci ameliyatı, özellikle yanak kasları başta olmak üzere yüz ve ağızda fonksiyon kazandırmayı amaçlayan rekonstrüktif bir cerrahi işlemdir. Genellikle travma, enfeksiyonlar veya tümör çıkarma ameliyatlarının neden olduğu hasarı onarmak için kullanılır. Yüz felci ameliyatı, felç nedeniyle göz kapağı düşüklüğü, dudak şapırdatma veya üst dudak çıkıntısı gibi belirli durumların düzeltilmesi için de kullanılabilmektedir.

Türkiye’de yüz felci plastik cerrahi operasyonları, hastalarına mümkün olan en iyi bakımı sağlamak için bu alanda yılların deneyimine ve en iyi tesislere sahip birinci sınıf cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Yüz felci plastik cerrahisi, açık veya kapalı ameliyatla yapılabilen yüz sinirlerinin çıkarılmasını içerir. Her iki yöntem de hastalara aynı sonucu verir, ancak açık ameliyatlar daha fazla risk içerir.

 

Yüz Plastik Cerrahisinde Sıkça Sorulan Sorular:

Aşağıdaki bölüm, Yüz Plastik Cerrahisinde en sık sorulan soruların bazılarına cevap vermek için derlenmiştir.

Yüz estetiği nedir?

Yüz Plastik Cerrahisi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere çeşitli sorunları tedavi etmek için kullanılabilen bir kozmetik cerrahi türüdür:

  • Yaşlanan cilt
  • Kırışıklıklar
  • Şekilsiz yara izleri
  • Burun şekillendirme ve düzeltme
  • Çarpık dişler
  • Geri çekilen bir çene veya çene çizgisi
  • Çene büyütme veya küçültme
  • Saç çizgisi düzeltme ve saç ekimi.

 

Boyun ve Yüz Germe Arasındaki Fark Nedir?

Boyun germe, boyundaki fazla deri ve yağın alınması işlemidir. Alttaki kasların sıkılaştırılması ve boyundaki yağ dokularının yeniden konumlandırılması sürecidir. Yüz germe ise çene altı ve çene hattındaki fazla yağ birikintilerini alarak yüzdeki kırışıklıkları ve sarkık cildi azaltan cerrahi bir işlemdir. Boyun, egzersiz ve sağlıklı beslenmeyi içeren bir kilo verme diyeti uygulanarak da sıkılaştırılabilmektedir.

Sıklıkla birbirinin yerine kullanılmaktadır. Boyun germe, boyun çevresindeki fazla deriyi alırken, yüz germe yüzdeki kırışıklıkları ve sarkık cildi giderir.

 

Yüz estetiği ameliyatının bazı riskleri nelerdir?

Yüz estetiği ameliyatının riskleri sadece işlemin maliyetinde değildir. Aynı zamanda oluşabilecek olası komplikasyonlarda da bulunabilmektedir. Bu riskler enfeksiyon, yara izi, sinir hasarı ve hatta körlüğü içerir. İlk risk enfeksiyondur. İşlem bir hastanede veya ameliyathanede yapılabilmektedir. Ancak doku o alandan çıkarılacak ve asla dezenfekte edilmeyecektir. Bakteriler dahil tüm mikroplar bıçakların üzerinde kalacaktır. Ek olarak, yara izi, sinir hasarı ve hatta körlük gibi başka riskler de vardır. Daha spesifik olarak, yara izleri yüzde olumsuz estetik değişikliklere ve kalıcı ağrıya neden olabilmektedir. Sinir hasarı, yüz duyusunu veya motor fonksiyonları etkileyebilmektedir. Bunun sonucu olarak kronik uyuşmaya neden olabilmektedir. Ayrıca körlük oluşabilmekte olup, eğer birkaç gün boyunca görüş kalıcı olarak bulanık olabilmektedir. Temiz hava almak için dışarı çıkmak yara izine neden olabilmektedir. Çoğu durumda, yara dokusu normal cilt dokusunun yerini alır ve sorunu başlatabilmektedir.

 

Yüz germe yaptırmanın maliyeti nedir?

Yüz germe, yüzün genç görünümünü geri kazandırmayı amaçlayan cerrahi bir prosedürdür. Türkiye’deki en popüler kozmetik ameliyatlardan biridir. Yüz germe ameliyatının maliyeti, coğrafi konum, cerrahın deneyimi ve hastane ücretleri gibi faktörlere bağlı olarak değişebilmektedir. Yüz germe ameliyatı, yüzün genç görünümünü geri kazandırmayı amaçlayan estetik bir ameliyattır. Türkiye’deki en popüler estetik ameliyatlardan biridir. Yüz germe ameliyatının maliyeti coğrafi konum, cerrahın tecrübesi, hastane ücretleri gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Genel olarak, hastaların yüz germe ameliyatından sonra iyileşmesi 5-6 saat sürer ve bir gün içinde normal aktivitelerine dönebilmektedir.

 

Yüz germe sonrası iyileşme süresi ne kadar sürer?

Yüz germe, yüzdeki fazla deri ve yağın alındığı ve ardından daha genç bir görünüm vermek için alttaki kasların sıkılaştırıldığı cerrahi bir prosedürdür.

Bir yüz germe işleminden sonra iyileşme süresi değişebilir, ancak hastaların işe veya okula dönmesi genellikle bir ila iki hafta sürer. Bir kişinin kaç yüz germe ameliyatı geçirebileceğinin bir sınırı yoktur. Yüz germe prosedürü, göz ameliyatı, fasiyal sinir ameliyatı ve kas rekonstrüksiyonu gibi diğer prosedürlerle birleştirilebilir. En yaygın yüz germe türü, kanamayı ve şişmeyi azaltmak için minimal invaziv olan mini yüz germedir.

 

Plastik cerrahi
Plastik cerrahi

 

Açık ve kapalı burun estetiği arasındaki fark nedir?

Açık rinoplasti, kapalı rinoplastiden daha invaziv bir cerrahi prosedürdür. Cerrah, fazla dokuyu çıkarmak için burnun iç kısmında bir kesi yapacak ve ardından birbirine dikecektir. Açık rinoplasti, kapalı rinoplastiden daha invaziv bir cerrahi prosedürdür. Cerrah, fazla dokuyu çıkarmak için burnun iç kısmında bir kesi yapacak ve ardından birbirine dikecektir. Burun köprünüzdeki bir tümseği veya şekil bozukluğunu azaltmak için cerrahi bir prosedür. Cerrah burnunuzun köprüsünde bir kesi yapacak, fazla dokuyu çıkaracak ve ardından tekrar dikecektir.

Kapalı rinoplasti kesi gerektirmez, bunun yerine burnu yeniden şekillendirmek için dış baskıya dayanır. Cerrah, burun deliklerinin etrafındaki deride küçük kesikler açacak ve bunlar daha sonra yeni bir şekil oluşturmak için birlikte çekilecektir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir