Estetik cerrahi

Vajina Beyazlatma Nedir?

Kliniklerde uygulanan çeşitli vajina beyazlatma yöntemleri bulunur. Genital bölgede renk açma ile ilgili işlemler son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Özellikle lazerle genital bölgede renk açma uygulamalarında hasta memnuniyeti oldukça fazladır. Halk arasında genital bölge beyazlatma ismiyle bilinen bu işlem, vajinal beyazlatma, vulva beyazlatma, bikini bölgesi renk açısı işlemler gibi farklı şekillerde gerçekleştirilebilir.

Vulva beyazlatma işlemleri zaman içerisinde koyulaşan ve esmerleşen vulvanın bu koyuluğunun giderilmesi amacıyla gerçekleştirilir. Tıbbi olarak renk açıcı yani hiperpigmentasyon ismiyle de bilinen bir uygulamadır. Vücudun farklı bölgelerinde de bu işlemin yapılması mümkündür.

Vajinada Neden Kararma Olur?

Vulva dış etmenlerden dolayı renk değişimlerine uğrayabilir. Hormona duyarlı olan deri özelliği sayesinde ilerleyen yaş, gebelik ve hormonal bozukluk sonrası bu alanda kararma sorunları meydana gelebilir. Vajinal kararma nedenleri;

 • Cilt Ph dengesini bozan krem, deodorant ya da temizleyicilerin kullanımı
 • Sürekli sentetik iç çamaşırları giyme
 • Dar kıyafet kullanımları
 • Günlük ped kullanımı

Lazer epilasyon, ağda, tüy dökücü krem uygulamaları da genital bölgenin renginin koyulaşmasına sebep olabilir.

Özellikle sigara kullanımı, gebelik ve doğum, yaşın ilerlemesi, doğum kontrol hapları, kötü genital hijyen genital alanda renk değişikliklerine neden olur.

Genital bölge esmerleşmesi durumunda en büyük etken dokuda bulunan östrojen hormonudur. Östrojen hormonu, güneş ışığının etkisiyle genital bölgede renk koyulaşmasına neden olan melanosit hücrelerini harekete geçirir. Melanosit hücreleri de melanin salgılayarak genital bölgede renk koyulaşması problemlerine neden olur.

Genital alanın üstü tüyler ve giysi ile kaplı olsa da güneşin ultraviyole ışınlarının bu bölgeye ulaşması oldukça kolaydır. Bunun yanında gebelik, doğum kontrol hapları da kadınlarda genital esmerleşme durumlarına neden olabilir.

İlerleyen yaşlar ve genital bölge epilasyonları da bu bölgede koyulaşmaya neden olan sebepler arasında yer alır.

Genital Bölge Koyulaşmasının Zararları Nelerdir?

Genital Bölge Koyulaşmasının Zararları Nelerdir
Genital Bölge Koyulaşmasının Zararları Nelerdir

Genital bölge koyulaşmasının fiziksel herhangi bir zararı bulunmaz. Psikolojik rahatsızlık durumları, estetik görünüm kaygıları dışında bir sıkıntıya neden olmz. Bu ameliyatı olmak isteyen kadınların büyük çoğunluğu estetik kaygılar nedeniyle tercih eder. Kadınların büyük kısmı eski durumları ya da diğer kadınların genital bölgeleri ile kendilerininkini kıyaslar.

Hangi Hastalıklarda Genital Renk Koyulaşması Meydana Gelir?

Bazı hastalık durumlarında da genital renk koyulaşması durumları söz konusu olur. Bunlar;

 • Adrenal bezde hormon salgısına neden olan tümör
 • Polikistik over sendromu
 • Addison hastalığı
 • İnsülin direnci
 • Tiroid hastalığı
 • Obezite
 • Cushing sendromu şeklindedir.

Renk açıcı tedaviler öncesinde herhangi bir hastalık bulgusunun olmadığından emin olmak gerekir.

Vajina Renk Açma Tedavileri Nelerdir?

Kliniklerde uygulanan çeşitli vajina beyazlatma yöntemleri vardır. Vulva renk açma için uygulanan tedaviler;

 • Evde kullanılan solüsyonlar
 • CO2 lazerler
 • Genital PRP
 • Erbium yag lazer
 • Dermabrazyon ve mikrodermabrazyon
 • Q switch lazer
 • Renk açıcı mezoterapi ürünleri

Vulvaya uygulanan bu işlemlere hastaların muayenesine göre karar verilir. Lazer ya da solüsyon tedavileri muayene edilen gün içerisinde yapılabilir. Ağrısız, basit ve günlük hayata hemen dönüşün kolay olduğu işlemlerdir.

Lazerle Genital Bölge Renk Açma İşlemi Nasıl Yapılır?

Lazer teknolojisi ile vulvar renk açma tedavileri son yıllarda oldukça gelişmiştir. Lazer, termal etkisi ile deri ısıtılarak yeni kolajen sentezi artırılır. Bu sayede ciltte soyulma durumu söz konusu olur. Bu sayede %40 oranında renkte açılma meydana gelir. İşlemler tek bir seansta gerçekleşir. Bölgesel anestezi uygulaması ile 5 dakika gibi bir sürede işlem yapılır. Sonrasında herhangi bir kısıtlama olmadan kişiler normal yaşamlarına rahatlıkla dönebilirler.

Lazer ile genital bölge renk açma, beyazlatma tedavileri yaklaşık 20-30 dakika gibi bir sürede gerçekleştirilir. İşlem lokal anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilebilir. Lazerle renk açma işlemlerinde ana prensip lazerin termal ısı etkisiyle epidermis isimli üst cilt katmanını soyma işlemidir. Bu sayede koyu cilt soyularak daha genç görünüme neden olan parlak, canlı ve pembemsi bir cilt gelir.

Çoğunlukla tek seans olarak gerçekleştirilir. Gerekli olması halinde birden fazla seansta da işlemin yapılması mümkün olur. Tek seans ile %30-40 arasında renk açılma durumları söz konusu olur. Bu sebeple sonuçlar son derece memnun edicidir. Lazerle renk açma sonuçları ortalama 1 ay gibi bir sürede kendini belli eder.

Labioplasti ile Beraber Lazerle Renk Açma

Dış dudaklarda renk koyulaşması çoğunlukla iç dudaklarda da renk ve biçim sorunlarına neden olur. İç dudaklara labioplasti işlemi uygulanırken aynı seansta dış dudaklara lazerle renk açma işlemi uygulanabilir. Lazerle genital bölge renk açma işlemi gerçekleştirildiğinde alttan gelen açık, pembemsi ve parlak doku çok daha sağlıklı bir görünüm sağlayacaktır.

Lazerle Genital Dolgunluk Tedavileri

Lazerin temel ısı verici ve ablatif etkileri ile dokuda geçici bir berelenme durumu söz konusu olur. Bu sayede o bölgeye hücum eden onarıcı hücreler ile bağ dokusu üretimi artar. Dokuda gençleşme, parlaklık ve dolgunluk elde edilir.

Karbondioksit lazer sayesinde dış genital bölgedeki kırışıklık, çöküklük, gevşeklik, doku zayıflığı sorunları bulunan kadınlarda dolgun bir görünüm elde edilir. Bunun yanında genital radyofrekans uygulamaları ile dış genital alan dolgun ve parlak görünüme kavuşabilir.

Lazerle Vajina Beyazlatma Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Lazerle vajina beyazlatma işleminden sonra ciddi bir yan etki durumu söz konusu olmaz. Hafif düzeylerde bölgesel kızarıklık, yanma ya da batma gibi şikayetler görülebilir. İşlemden sonra birkaç gün içinde renkte koyulaşma olur ve sonra deride soyulma görülmeye başlar. Cinsel hayatta herhangi bir yasaklama durumu söz konusu değildir.

Lazerle vajina beyazlatma işlemleri tecrübeli ve güveli kişiler tarafından yapılmadığı zaman deride ciddi yanık durumları meydana gelebilir. Doz ayarlamasının iyi bir şekilde yapılmadığı durumlardan istenen sonuçlar alınmaz. Bu sebeple lazer işleminin gerçekleştirileceği yerin seçiminde dikkatli olmak gerekir.

İşlemden sonra genital bölgede kızarıklık ve sonrasında cildin soyulması esnasında geçici kararma durumları söz konusu olabilir.  Alttan çıkan yeni ve canlı cilt dokusunda renk daha açık olur. Nadir de olsa işlemden sonra hafif düzeyde su toplaması sorunları olabilir. İşlemin ardından doktorun vereceği krem ve ilaçların kullanımı kişilerin rahatlamasına yardımcı olur. Kişiler bu işlemin sonrasında hızlı bir şekilde sosyal yaşamlarına dönebilirler. Ancak işlemden sonra solaryum ya da güneşlenme önerilmez.

İşlemin ardından aşırı duyarlılık ya da su toplaması sorunları meydana gelmezse kişiler birkaç gün sınra cinsel ilişkiye girebilirler.

Vulva Beyazlatma İşleminin Tekrar Edilmesi Gerekir Mi?

Bu işlem genellikle tek bir uygulamada gerçekleştirilir. Kişilerin cilt yapısı ve koyulaşmasına bağlı olarak bazı durumlarda birden çok uygulama gerçekleşebilir. Lazer haricinde renk açıcı solüsyonlar, mezoterapi ilaçları da kullanılabilir.

Türkiye’de Lazerle Genital Bölge Açma Uygulamaları

Türkiye’de Lazerle Genital Bölge Açma Uygulamaları
Türkiye’de Lazerle Genital Bölge Açma Uygulamaları

Türkiye’de lazerle genital bölge beyazlatma işlemlerinin fiyatları, değişiklik gösterebilir. Dövizin yüksek olması sebebiyle yurt dışından gelenler için bu işlemler son derece uygun fiyatlıdır. Bunun yanında bu işlemler uzman doktorlar tarafından donanımlı kliniklerde yapılır. Bu nedenle gerçekleştirilen işlemlerin başarısı son derece yüksektir. Türkiye’de lazerle genital bölge açma işlemleri hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir