Estetik cerrahi

Vajinoplasti Nedir?

Genital estetik özellikle son yıllarda tüm dünyada ilgi görmeye başlamış olan alanlar arasında yer alır. Vajinal bölgede meydana gelen deforme sorunlar hastalarda yalnızca görünüş ile ilgili kaygılara neden olmaz. Bu kaygı durumları hastaların özgüvenlerini düşürerek sosyal hayatın da ciddi anlamda etkilenmesine neden olur. Vajinoplasti işlemi bu bağlamda sıklıkla tercih edilir. İç ve dış genital bölgede meydana gelen deforme durumları hastalara acı verecek boyutta olabilir. Özellikle iç genital bölgelerde oluşan deforme durumları farklı problemleri de beraberinde getirebilir.

Genital estetik ile iç ve dış genital bölgelerde oluşan deformasyonlar çözüme ulaştırılır. Hastaların özgüveni ve konforunda artış meydana gelir. Deformelerden meydana gelen ve artan sıkıntı durumları, enfeksiyon ve tahriş de azaltılmış olur.

Yıllara bağlı olarak vajen bölgesinde çeşitli yıpranma sorunları meydana gelebilir. Yaşlanma, doğum, kollajen dokusunun zayıflaması gibi sebeplerle meydana gelen bu yıpranma problemleri çiftlerin cinsel hayatlarının da olumsuz bir şekilde etkilenmesine sebebiyet verir. Günümüz koşullarında vajinal bölgede meydana gelen çeşitli olumsuzluk durumları farklı operasyonlarla giderilebilir. Vajen bölgesinin eski formuna kavuşması kadınlara büyük ölçüde özgüven verecektir. Bunun yanında çiftlerin cinsel yaşamları da bu operasyonlar sayesinde pozitif yönde etkilenir.

Genital estetik operasyonları yapıldıkları bölgelere ve gerçekleştirilen müdahalelere göre sınıflandırılır. Dış genital bölgeye yapılan işlemler iç dudakların küçültülmesi, büyük dudakların dolgunlaştırılması ve pubis estetiği olarak gerçekleştirilir. İç genital bölgeye ise hymenoplasti olarak isimlendirilen kızlık zarı onarımı ile vajina daraltma yani vajinoplasti tedavisi uygulanır. Yapılan tüm bu işlemler deformasyon sebebiyle meydana gelen hastalıkların giderilmesini ve hastaların hayat kalitesinin büyük ölçüde artmasını sağlar.

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır
Vajinoplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır

Vajinoplasti operasyonu iç genital bölgede gerçekleştirilen bir estetik operasyondur. Bu işlemin jinekoloji uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi önemlidir. Zaman içinde genişleyen vajinanın cerraji operasyonlar ile daraltılması ve eski formuna dönmesi işlemi gerçekleştirilir.

Bu işlem rekonstrüktif olarak isimlendirilen yeniden onarım ameliyatları arasında sayılabilir. Vajinal kasların zayıflaması ile meydana gelen genişleme durumları, ilerleyen dönemlerde vajinal gaz çıkarma ya da idrar kaçırma gibi istenmeyen durumlara neden olabilir. Vajinoplasti operasyonları ile bu sorunların önüne geçilmiş olur.

Vajinoplasti ameliyatı için hastaların mutlaka doğum yapması ya da ileri yaşlarda olması gerekmez. Vajinal yaşlanma durumları hastaların yalnızca biyolojik yaşından meydana gelmez. Bölgedeki deformasyon miktarı, deformasyona yatkınlık durumları da bu durumu etkiler. Bu nedenle vajinal yenilenme süreçlerine ihtiyaç duymak için hastaların orta yaşın üzerinde olmasına gerek yoktur.

Vajinoplasti uygulamaları sadece cinsel hayatın daha kaliteli olması amacıyla gerçekleştirilmez. Vajinal gevşemenin etkisi cinsel yaşamın dışında alanlara da yansıyabilir. Bu durum her şeyden önce kadınların özgüvenlerinde ciddi problemlere neden olur. Beraberinde getirmiş olduğu gaz ve idrar kaçırma gibi durumlardan uzak durmaya çalışırlar. Ağırlık kaldırmak, spor yapmak, hapşırmak hatta gülmek bile bu durumu tetikleyebilir. Tüm bunlar göz önüne alındığında vajinoplasti ameliyatı hastaların yaşamlarını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Vajinal Genişleme Neden Olur?

Vajinal Genişleme Neden Olur
Vajinal Genişleme Neden Olur

Doğum gibi vajinanın aktif bir şekilde kullanıldığı travmaya sebep olan durumlar vajina genişlemesi durumlarına sebep olabilir. Doğum esnasında vajina çok fazla zorlanır. Hamilelik döneminden itibaren vajina yapısı değişmeye başlar. Doğumun ardından normale dönse bile artık eskisi gibi olamayacaktır. Doğum sürecinin zorlu olması, bebeğin normalden iri olması gibi başka faktörler de vajinanın eski haline dönmesine engel olur. Tüm bu süreçte vajina genişlemesi problemleri meydana gelir.

Genel kanının aksine vajina genişliği yalnızca doğum yapan kadınlarda meydana gelmez. Bazı durumlarda vajinanın yapısı kendiliğinden bu şekli alabilir. Bazen de hastaların bağ dokusunun zayıf olması nedeniyle genişleme ve sarkma durumları daha kolay bir şekilde gerçekleşir. Vajina genişlemesi durumlarında genetik yatkınlık faktörlerinin etkisi de büyüktür. Vajinal genişlemenin farklı pek çok sebebi olabilir.

  • Yaşlanma süreçlerinin ilerlemesi dokularda büyük ölçüde elastikiyet kaybına neden olur.
  • Doğum sırasında bebeğin iri olmasından kaynaklı yırtık problemleri meydana gelebilir.
  • Hastaların zor bir doğum süreci geçirmesi halinde vajinada travma meydana gelebilir.
  • Vajina yapısı doğuştan geniş bir yapıda olabilir.
  • Hastalar normal doğum planladığı halde doğum sırasında sezaryene geçilmesi durumlarında da bu tabloya rastlanabilir.
  • Daha önceki operasyonlarda dikiş ya da yaralara doğru bir şekilde bakılmamış olabilir.
  • Hastaların genetik yapıları vajinal genişlemeye yatkın olabilir.
  • Vajinal bölgede hasar ya da travma durumları söz konusu olabilir.
  • Hastaların birden fazla doğum geçmişi olabilir.
  • Hastaların kürtaj geçmişi varsa vajinal genişliği bu durumdan etkilenmiş olabilir.

Vajinal Genişleme Zararları Nelerdir?

Vajinal Genişleme Zararları Nelerdir
Vajinal Genişleme Zararları Nelerdir

Zaman içerisinde vajinada genişleme ve gevşeme durumlarının meydana gelmesi kadınların özgüvenlerinde büyük ölçüde zarara neden olur. Bu özgüvensizlik durumu kadınların cinsel hayata karşı isteksizlik duymalarına sebebiyet verir. Hastalar şikayetlerini paylaşamadıklarında kendilerini yalnız hissedebilirler. Bu gibi durumlarda hastalar kendilerinde bir problem olduğunu düşünebilirler. Hatta bu düşünceler ilerleyerek vajinismus gibi rahatsızlıklara bile sebebiyet verebilir. Vajinismus, vajina girişinde bulunan kasların kasılması nedeniyle cinsel birlikteliğin yaşanamadığı bir rahatsızlıktır. Bu durum çok büyük ölçüde psikolojik olarak gerçekleşir.

Vajinanın genişlemesi durumunda penisi iyi bir şekilde kavrayamadığı için cinsel ilişki kalitesinde düşüş yaşanır. Bu durum cinsellikten alınan hazzın da azalmasına neden olur. Çiftlerin cinsel hayatlarında yaşanan sorunlar, ilişkilerinde de problemler yaşanmasına sebebiyet verir.

Vajinadan gaz kaçırma vajinal gaz olarak isimlendirilir. Vajina büyümesi durumunda vajinal gaz oranında da artış meydana gelir. Bu gaz kaçırma eylemi sesli bir şekilde gerçekleşir. Bu durum hastaların kontrollerinin dışında gerçekleştiğinden son derece rahatsız edicidir.

Özellikle cinsel ilişki sırasında bu sesler artacaktır. Bu da çiftlerin konsantrasyon ve isteklerini kaybetmelerine neden olur. Bu durum kadınların özgüvenlerinin ciddi derecede azalmasına yol açar. Bunun yanında spor yapma, tempolu yürüyüş, hapşırma, ağır kaldırma gibi durumlarda da gaz kaçırma sorunları gerçekleşebilir. Vajinal gaz kaçırma hastaların sosyal hayattan soyutlanmasına ve tedirginlik duymalarına neden olur. Hastaların vajinal gaz kaçırmayı tetikleyebilecek durumlardan kaçınmaya çalıştıkları gözlemlenir. Tüm bu sorunlardan vajinoplasti ile kurtulmak mümkündür.

 

Vajinoplasti Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Vajinoplasti Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir
Vajinoplasti Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir

Vajinoplasti ameliyatının jinekolog hekimler tarafından gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Vajina estetiği sanılanın aksine estetik bir operasyon değildir. Vajinanın yeniden yapılandırılması yanında vajina işlevine de büyük oran da katkı sağlanır. Bu operasyon cerrahi bir müdahale olması ile de bilinir. Bu işlem belden aşağısının uyuşturulması yöntemi ile de gerçekleştirilebilir. Çoğunlukla hastaların psikolojik rahatlığı bakımından işlem genel anestezi altında yapılır. Anestezi durumuna bağlı olarak hastaların aç ya da tok gelmesi gerekebilir.

Vajinoplasti ameliyatından sonra gereken özenin gösterilmesi durumunda sıkıntısız olarak gerçekleştirilir. Vajinanın kendini toparlamasının ardından koruyucu önlemler alınarak vajinaların formunun korunması da mümkündür. Kegel egzersizleri bu formun korunması bakımından tercih edilebilir.

Türkiye’de Vajinoplasti Tedavisi

Türkiye’de Vajinoplasti Tedavisi
Türkiye’de Vajinoplasti Tedavisi

Vajinoplasti tedavisi için Türkiye en çok tercih edilen ülkelerden biridir. Burada sağlık hizmetlerinin, konaklamanın ve yeme içme ihtiyaçlarının uygun olması ülkeyi avantajlı hale getirir. Dövizin yüksek olması sebebiyle yurt dışından gelerek burada tedavi olacak kişiler bütçelerini zorlamazlar. Türkiye’de vajinoplasti tedavisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir