Estetik cerrahiYüz Germe

Yüz Germe İstanbul

Yüz germe işlemi estetik kaygılar nedeniyle medikal bir işlem olarak algılanır. Ancak bu işlem bazen tıbbi bir gereklilik olarak karşımıza çıkar. Yaygın bir şekilde estetik kaygılarla bu işlem gerçekleştirilir. Günümüzde yalnızca kadınlar tarafından değil erkekler tarafından da bu işlemler uygulanır. Yüz germe İstanbul çağımızda erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilen bir operasyondur.

Yüz germe işlemleri için bir yaş sınırlamasından bahsedilemez. Kişilerin kendi yüzlerini yaşlanmış hissetmeleri ve bunun yanında muayene sonucunda yüzün dinamikliğinin kaybedildiği durumlar vardır. Günümüzde son zamanlarda popüler olan obezite cerrahisinin ardından hastalar ciddi bir şekilde kilo verirler. Ciltte meydana gelen sarkma durumları zayıf ve fit görünüme kavuşmak isteyen kişileri rahatsız eder. Bu gibi durumlarda kişiler yüz germe operasyonlarını tercih ederler.

Yüz Germe Bandı

Yüz Germe Bandı
Yüz Germe Bandı

Yüz germe işlemi için ameliyatın gerekli olmadığı durumlarda söz konusudur. Yüz germe bandı günümüzde sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer alır. Yüz sıkılığından memnun olmayan kişiler tarafından bu yöntem rahatlıkla kullanılabilir. Ancak görece daha uygun fiyatlı olan yüz germe bantları ile gerçekleştirilen uygulamalar geçici bir çözüm olarak karşımıza çıkar. Yaygın olarak piyasada bulunan yüz germe bantları standartları tartışmalı olduğunun da unutulmaması gerekir.

Ameliyatsız Yüz Germe Yapılabilir Mi?

Ameliyatsız yüz germe yöntemi dendiğinde ilk akla gelen yüz bantlarıdır. Hastalara çok fazla girişime gerek olmadan yapılan botoks, lazer, dolgu, hücresel tedavi gibi ameliyatsız yüz germe işlemi seçenekleri de vardır.

Bu işlemlerin alanında uzman kişiler tarafından yapılmasına özen gösterilmesi son derece önemli bir konudur. Bu işlemler doğru şartlar altında yapılmadığında alerji, enfeksiyon gibi çok ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bilinçsiz bir şekilde gerçekleştirilen bu tür uygulamalar nedeniyle meydana gelen sorunlar kişilerin telafisi mümkün olmayan sonuçlarla uğraşmasına neden olur. Bunun yanında hücresel tedavi, botoks ve lazer gibi uygulamalardan kalıcı sonuçlar beklenmemelidir. Bu uygulamalar 6 ay ile 1 yıl arasında etkinliğini gösterir. Bu süre sonunda etkinlikleri giderek azalır ve işlemin yeniden yapılması gerekir.

Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz germe bandı ve ameliyatsız işlemler dışında ameliyatla yüz germe işlemleri de bulunur. Kişiler mecburiyet ya da estetik hoşnutsuzluk nedeniyle uzman hekimlere başvurabilirler. Uzman hekimleri yapmış olduğu muayene işlemlerinde sarkma, deride gevşeme gibi deformasyonların tespit edilmesi durumunda bu sorunlar yüz germe ameliyatı ile giderilebilir.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber bu tür operasyonların maliyetinin düşmesi ve ameliyattan sonra iyileşmenin çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşmesi nedeniyle pek çok kişi bu uygulamalara yönelir. Ameliyat planlamalarının yapılması için ilk önce kişilerin gençlik fotoğraflarına bakılarak yaşlanmanın nasıl gerçekleştiğine bakılır. Yüzün hangi kısımlarında ve ne yönde deformasyon sorunlarının olduğu tespit edilir.

Yüz germe ameliyatı ile beraber yalnızca derinin gerildiği gibi yanlış bir düşünce vardır. Fakat bu düşünce pek de doğru değildir. Doğru ve başarılı sonuçların elde edileceği ameliyatlar sayesinde yalnızca deri değil tüm cilt katmanları üç boyutlu şekillendirilir. Ciltte yapılan kesi yardımıyla cilt altındaki bağ dokularına, aşağı doğru gevşemiş dokulara ve mimik kaslarına müdahale edilir. Cilt altındaki derin dokulara yapılan işlemler ile gevşemiş, sarkmış yapılar normal bir yüzde olması gereken yerlere taşınır. Bu sayede mevcut bozuklukların da giderilmesi sağlanmış olur.

Yüz germe ameliyatı ile ilgili akla gelen başlıca konulardan biri ameliyattan sonra iz kalıp kalmayacağıdır. Yüz germe ameliyatı endoskopik yöntemler ile 1-2 milimetrelik küçük kesiler ve saç içinde kalacak şekilde yapıldığından herhangi bir iz görüntüsü meydana gelmez. Klasik yöntemlerde bu kesiler kulak ön ve arkasında olduğundan zaman içerisinde görünmez hale geleceklerdir.

Yüz Germe Ameliyatı Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?

Yüz germe uygulaması doğru bir planlama ile yapıldığında hastaların yüzünde 5 ile 10 yıl arasında bir gençleşme sonucu elde edilir. Uzman kişiler tarafından yapılacak ameliyatların etkilerinin kalıcılığı yüz germe bandı ve diğer yöntemlere göre çok daha uzundur.

Normal şartlarda bu kalıcılık süreleri 10 yıl olarak düşülür. Ancak süreyi esas belirleyen kişilerin yaşam koşullarıdır. Alkol ve sigara tüketim uykusuzluk, stresli yaşam, spor ve egzersizlerden uzak durma, yetersiz ve sorunlu yeme içme alışkanlıkları, güneş ışınları gibi faktörler 10 yıllık kalıcılık süresini kısaltabilir.

Dingin bir yaşam tarzını benimseyen, alkol ve sigara kullanımını sınırlamış ya da tamamen ortadan kaldırmış, düzenli ve yeterli beslenen, asgari egzersizleri düzenli olarak yapan ve güneş hasarlarından kendini koruyan kişilerde kalıcılık süreleri uzayacaktır. Kişisel bakım gerekliliklerinin yerine getirilmesinin yanında hekim kontrolünde dolgu, lazer ve botoks gibi küçük dokunuşlar ile ameliyattan alınan tatmin edici görünümün mümkün olduğunda uzun tutulması mümkün olur.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Daha önceden yüz germe ameliyatı sonrası yüzün çok şişeceği, moraracağı, uzun süre kişilerin toplum içine çıkamayacağı gibi endişeler vardı. Günümüzde bu endişelere gerek kalmadan işlemler rahat bir şekilde gerçekleştirilebilir. Plastik cerrahi alanında gelişen teknoloji sayesinde dokulara verilen zararlar en aza indirilmiştir. Bunun yanında hastaların iyileşme süreçleri de gözle görülür bir şekilde hızlanmıştır.

Ameliyatın ardından hastanede kalma süreleri genellikle bir iki gün olarak gerçekleşir. Bu sürenin sonunda taburcu olan hastalar doğrudan günlük yaşamlarına dönebilirler. Yüzde meydana gelen morluk ve ödem sorunları 48 ile 72 saat arasında inmeye başlar. 7 ile 10 gün arasında hastalar rahatlıkla işe dönebilirler. Gerçekleştirilen ameliyatların tam anlamıyla sonuçlara ulaşması ve yüzün doğal haline kavuşması için 1,5-2 aylık bir sürecin geçmesi gerekir.

Ameliyatın ardından hastaların duyduğu kaygılardan biri de yüzün alacağı yeni görümün eskisinden farklı olacağına ilişkindir. Yapılan işlemlerle yüz ifadesinin esasını oluşturan kemik yapısına herhangi bir işlem uygulanmaz. Sadece deriye yapılan müdahaleler ile kişiler çok daha genç ve canlı bir görünüm kazanırlar.

Kimler Yüz Germe Ameliyatı Olabilir?

Yüz germe ameliyatı adayı kişiler yüz ve boyun derisinde sarkmalar başlamış olan bireylerdir. Fakat bu ameliyatın olabilmesi için cildin elastikiyetini kaybetmemiş olması ve başka sağlık problemleri olmaması gerekir. Çoğunlukla 40 yaşın üzerinde olan kadın ve erkeklere bu işlemler rahatlıkla uygulanabilir. Ancak yapısal ve genetik sebeplerle erken yaşlarda da bu tip ameliyatlar gerçekleştirilebilir.

Yüz germe ameliyatı sırasında yüzün genç ve güzel görünmesi için burun ve göz kapağı estetiği, kaş kaldırma ameliyatı, alın düzeltme uygulamaları da yapılabilir. İnce kırışıklık sorunları için dolgu maddelerinin enjeksiyon işlemleri ve kırışıklıklara botoks işlemleri de uygulanabilir.

Yüz Germe Ameliyatı Öncesi

Yüz yaşlanması ve sarkması ile alakalı problemler olduğunda ameliyat düşünüldüğü zaman, ilk önce kişilerin ne istediğine ve neden bu ameliyatın yapılması gerektiğinin tartışılması gerekir. Yüz germe ameliyatı öncesi kişilerin istek ve beklentilerini tek tek doktora anlatması önemli bir konudur. Kişiler sigara kullanıyorsa ameliyattan önce muhakkak sigarayı bırakmaları gerekir.

Kişilerin doktorlarına güneşlenme ve cilt bakım alışkanlıkları ile alakalı olarak bilgi vermeleri de gerekir. Bunun yanında ameliyattan sonra yapılması gerekenlerle alakalı olarak da doktorla konuşmak önemli bir konudur.

Yüz Germe Ameliyatı

Yüz germe ameliyatı işlemi hastane koşullarında yapılmalıdır. İşlem anestezi uzmanı gözetiminde ve ameliyathanede yapılmalıdır. Uygulama genel anestezi altında yapılabildiği gibi sedasyon ve lokal anestezi altında da uygulanabilir. Bu tür ameliyatlarda teknik ve yapılacaklara bağlı olarak işlemler 3 ile 10 saat arasında sürebilir.

Ameliyatın ardından hastalar aynı gün içerisinde eve çıkabilir. Fakat çoğunlukla bir gece boyunca hastanede kalmaları istenir. Yüz germe yanında ek işlemler de aynı seansta uygulanabilir. Yüz germe ameliyatında izler meydana gelir. Fakat bu izler saklandığı için belirgin bir görünüm meydana gelmez. Bu izler şakak bölgesinde bulunan saçlı deri içinde, kulak önü ve kulak arkasında gizlenir.

Çene altında bulunan yağların alınması sonrası bu bölgede 3-5 mm iz kalabilir. Göz kapağı ve alın germe işlemlerinde göz kapakları ve alında saçlı deri içinde ek izler meydana gelebilir. Bu izler çoğunlukla belirgin değildir ve gizlenebilen bir yapıları vardır.

Yüz Germe Ameliyatı Tekrarlanır Mı?

Yüz bölgesi çabuk yaşlanan bir alandır. Burada yaşlanma belirtileri en görünür şekilde kendini belli eder. Bu sebeple yaşlanma süreci de hiç durmaz. Yüz germe ameliyatı sonrası da bu süreç durmayacaktır. Yalnızca bu alanın tedavi edilmesi mümkün olur. Yüz germe ameliyatı olan kişilerin fiziksel açıdan uygun olması halinde işlemin tekrarlanması mümkündür.

Zaman içerisinde insan yüzünde yıpranma sorunları meydana gelir. Bu nedenle yüz bölgesinde sarkma ve kırışma sorunları görülür. Göz altlarında çukurlaşma ve yanakların sarkması çene çizgisinin bozulmasına neden olur. Bu durum çoğunlukla orta yaş ve üstünde olan kişilerde görülür.

Deforme olan yüz yüz germe ameliyatı ile rahatlıkla toparlanabilir. Böylece kişiler genç ve doğal bir görünüm kazanırlar. Yüzde meydana gelen bazı deformasyon sorunları uzman tarafından kontrol edilerek yüz germe ameliyatına ihtiyaç duyulup duyulmadığına karar verilir. Göz çevresindeki kırışıklıklar, sarkmadan dolayı meydana gelen katmanlar, gözaltında çukurlar, yağlılık, dudak ve yanak kenarlarındaki çizgiler deformasyon sorunlarına örnek verilebilir. Bu tarz belirtilere sahip olan insanlar rahatlıkla yüz germe operasyonu olabilirler.

Ciltte meydana gelen deformasyon sorunları yalnızca yaşa bağlı olarak meydana gelmez. Alkol, sigara ya da yoğun stres nedeniyle genç insanlarda da kırışıklık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle yüzde sarkma olan ve bu durumdan rahatsız olan herkes yüz germe ameliyatı olabilirler. Sağlık sorunu olmadığı sürece kişiler rahatlıkla bu ameliyatı olabilirler. Fakat verilere bakıldığında orta yaş ve orta yaş üstü kişiler tarafından bu işlem daha sık yaptırılır.

Yüz Germe Ameliyatı Etkisi Ne Kadar Sürer

Yüz germe uygulaması sonrası sahip olunan yeni yüz şekli uzun yıllar rahatlıkla korunabilir. Yaklaşık olarak 10 yıl bozulmadan yüz şekli korunabilir. Farklı etkenlere bağlı olarak uzun yıllar doğal ve genç yüz görünümü elde edilebilir.

Yüz gerdirme insanların daha özgüvenli olmasına yardımcı olur. Bunun yanında kişilerin kendilerini daha çok sevmeleri için de bu işlem son derece faydalıdır. Genç yaşlara rağmen sarkma ve kırışıklık sorunlarına sahip olan insanlar için de yeniden özgüven kazanmalarına aracı olur.

Yüz gerdirme işlemleri çoğunlukla kadınlar tarafından güzellik amacıyla uygulanır. Ancak günümüzde erkekler tarafından da sıklıkla tercih edilen işlemlerden biridir.

Yüz Germe Ameliyatı Hangi Yaş Aralığında Yapılır?

Yüz germe ameliyatı 30 ile 85 yaş aralığında olan kişilere uygulanabilir. Genetik olarak yüzde sarkma sorunları erken yaşlarda meydana gelebilir. Bu sebeple yüz sarkmasında asıl faktör yaş değil yaşlanmanın hızıdır.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Mini yüz germe ameliyatı uygun hastalarda geleneksel yüz germe işleminden daha az girişimsel bir uygulamadır. Yumuşak dokularda germe işlemleri gerçekleştirilirken fazla yüz cildinin çıkarılması işlemleri gerçekleştirilir. Bu sayede gençleşmiş ve daha iyi kontura sahip olan yüz görünümü elde edilebilir. Bunun yanında diğer faydaları;

  • Yara izleri çok daha küçük olur
  • Ameliyat süreleri daha kısadır
  • Hastalar hızlı bir şekilde iyileşme gösterirler
  • Bunun yanında daha rahat bir iyileşme dönemi gözlemlenir.

Mini Yüz Germe Ameliyatına Kimler Uygundur?

Mini Yüz Germe Ameliyatına Kimler Uygundur
Mini Yüz Germe Ameliyatına Kimler Uygundur

Çene kenarı ve altında sarkmalar, dudak kenarından aşağı uzanan çizgiler şeklinde hafif düzeyde meydana gelen yüz sarkmaları olan kişilere mini yüz germe işlemi uygulanabilir. Çoğunlukla 30-50 yaş aralığında olan hastalarda rahatlıkla bu yöntem uygulanabilir.  Daha yaşlı hastalarda da fayda görülebilir. Mini yüz germe uygulamasında kısa iyileşme süreci sayesinde kişiler daha genç ve tazelenmiş bir görünüm elde ederler. Bu işlem ince kırışıklık ve çizgileri düzeltmez. Peeling ya da lazerle cilt yenileme ile kombine bir şekilde gerçekleştirilerek bu şikayetlerin düzeltilmesi mümkündür.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Mini yüz germe uygulaması genel anestezi altında gerçekleştirilen bir işlemdir. İşlem yaklaşık 2-3 saat gibi kısa bir sürede gerçekleştirilir. İşlemin ardından hastaların bir gün hastanede yatırılarak takip altında olması gerekir. Anestezi etkisi geçtikten sonra aynı gün içerisinde taburcu edilmeleri de mümkündür.

Mini yüz germe ameliyatında kulak önünden kesi başlatılır. Bu kesi kulak arkasında biter. Altındaki dokuların ortaya çıkması için deri kaldırma işlemi uygulanır. Fazla yağ dokularının uzaklaştırılması adına çalışmalar yapılır. Çoğunlukla alttaki kas dokusunda meydana gelen gevşekliklerde sıkılaştırma işlemleri gerçekleştirilir. Fazla yüz derisinin kesilip alınması sağlanır. Kalan kısım ise çok daha genç ve doğal bir görünüme kavuşur. Son olarak kesilerin dikkatli bir şekilde dikilmesi ve gizlenmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Mini Yüz Germe Operasyonu ile Elde Edilen Sonuç

Mini yüz germe operasyonu ile cildin kaldırılması işlemi gerçekleştirilir. Bu sayede yanak ve alt çenede meydana gelen sarkıklık sorunlarının giderilmesi sağlanır. Elmacık kemiklerinin istenen görünüme ulaşması mümkündür. Bunun yanında burun kenarlarındaki oluklar da hafifletilir. Mini yüz germe ameliyatı yaklaşık 2,5 saat süren bir operasyondur. Bu işlem genel anestezi, lokal anestezi ya da sedasyon altında gerçekleştirilir.

Bu operasyon aynı zamanda belli başlı kombine işlemlerle bir arada da yapılabilir. Yüz bölgesine yağ enjeksiyonu, göz torbalarının alınması işlemleri de gerçekleştirilebilir. Bu sayede oldukça gergin, genç ve sağlıklı bir cilt elde edilir.

Mini Yüz Germe Ameliyatı Sonrası

Bu işlem küçük bir kesi ile yapıldığından mini yüz germe ameliyatı sonrası şişlik ve morluk sorunları oldukça azdır. 40-50 yaş aralığında yapıldığında cilt henüz genç olduğundan toparlanma süreci çok kısa ve kolaydır. Dikişlerin iyileşmesi, uygulama yapılan bölgenin toparlanması, şişliklerin yok olması oldukça kısa sürelerde gerçekleşir.

Ameliyattan sonra yüzde elde edilen estetik görünüm sosyal çevre tarafından doğal bir görünüm olarak nitelendirilir. Mini yüz germe ameliyatı ile kişilerin yüz özelliklerinde herhangi bir değişiklik olmaz. Sadece daha genç bir görünüm elde edilir. Uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilen bu işlemler orta ve hafif sarkık ve kırışıklıklar için uygundur.

Türkiye’de Yüz Germe Ameliyatı

Türkiye’de Yüz Germe Ameliyatı
Türkiye’de Yüz Germe Ameliyatı

Türkiye’de yüz germe uygulamaları uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilir. Bunun yanında işlemler hastane ortamında teknolojik cihazlar ile yapılır. İyileşme süreçleri oldukça kısa olmasının yanında Türkiye’de bu işlemler son derece uygun fiyatlıdır. Türkiye’de yüz germe ameliyatı olmak isteyenler bizimle iletişime geçebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir