Diş Kronları

Zirkonya Kaplama Nedir?

Diş hekimlerine başvuran kişilerin sıklıkla sorduğu ‘ zirkonya kaplama nedir ’ sorusu büyük merak konusudur.  Özellikle son yirmi yılda diş malzemesi olarak önemli bir yer edinmiştir. Zirkonya kaplamaların tercih edilme sebepleri oldukça fazladır. Tüm dişleri çıkmış ve gelişimini tamamlamış her birey bu uygulamadan faydalanabilir. Bu uygulama ile tedavi olanlarda zirkonya kaplamadan oldukça memnun kaldıklarını dile getirmektedirler.  Diğer diş kaplama çeşitlerine kıyasla pahalı olsa da üstün özellikleri nedeniyle tercih edilmektedir.

Diş hekimliğinin temel amacı artan estetik talepleri gidermektir. Alerjik reaksiyon göstermeyen, biyouyumlu, dişe benzer malzemelerle tedavi yöntemleri oluşturulmak istenmektedir. Metal destekli seramik restorasyonlar başarılı sonuçlar verse de dezavantajları nedeniyle yetersiz kalmaktaydılar. Tam seramik restorasyonların gelişimiyle birlikte bu dezavantajlar ortadan kaldırılarak hastalara daha iyi tedavi yöntemleri sunulmuştur. Bu yöntemler içerisinde zirkonya kaplama en çok araştırılan, geliştirilen ve kullanılan malzeme olmuştur.

Zirkonya Kaplama Nedir, Nasıl Üretilmektedir?

Zirkonya Kaplama Nedir, Nasıl Üretilmektedir
Zirkonya Kaplama Nedir, Nasıl Üretilmektedir

Zirkonya kaplama nedir sorusunu sorarken zirkonyadan da bahsetmek gerekir. Zirkonya, zirkonyum metalinin oksijenle birleşmesi sonucu ortaya çıkan bir seramiktir. Zirkonyumdioksit (ZrO2) olarak da isimlendirilmektedir. Beyaz-fildişi renginde ve şeffaftır. Işık geçirgenliği nedeniyle doğal diş görünümü vermektedir. Sertlik ve basınç dayanıklılığı çok yüksektir. Isı ve elektriği iletmez. Biyouyumlu bir malzemedir ve korozyona uğramaz. Zirkonya kaplama ise zirkonyanın özel reçetelere göre özel fırınlarda işlenmesiyle üretilmektedir. Genellikle şişeler içinde toz olarak satılmaktadır. Döküm veya CAD/CAM gibi üretim yöntemleriyle şekillendirilmektedir.

Zirkonya Kaplamaların Tercih Edilme Nedenleri

Zirkonya Kaplamaların Tercih Edilme Nedenleri
Zirkonya Kaplamaların Tercih Edilme Nedenleri

Zirkonya kaplama nedir diye merak edenlere diş hekimliğinde zirkonyanın avantajlarından bahsedilebilir. Zirkonya kaplamalar bu konuda en çok tavsiye edilen materyaldir. Oldukça üstün özellikleri beraberinde getirmektedir. Üstün mekanik ve fiziksel özellikleri zirkonyayı benzersiz bir diş malzemesi yapmaktadır. Her gün zirkonya kaplamalara olan ilgi artmaktadır. Bu ilgi nedeniyle de sürekli olarak gelişimini devam ettirmektedir. Önümüzdeki yıllarda diş hekimliğinde tamamen zirkonya esaslı malzemelere geçileceği de beklenmektedir.

Tanelerinin boyu 0.4 µm’dir. Homojen özellikteki ince taneli bu mikro yapı restorasyonlarda üstün mekanik kaliteyi sağlamaktadır. Yüksek sertlik ve direnç özelliği sergilemektedir. Korozyona karşı dirençlidir. Yüksek gerilme direncine sahiptir. Mükemmel derecede biyouyumludur. Endüstriyel şartlar altında yoğun biçimde sinterlenir. Muhtemel kırık ve çatlaklar minimuma indirgenebilir. Dişe yakın renge ve yarı geçirgenlik özelliklerine sahiptir. Opak özelliktedir. Yüksek elastisite modülüne sahiptir. Zirkonya yüzeylerine polisaj veya glazür işlemleri yapılabilir. Boyutsal stabilite gösterme özelliği yüksektir. Diğer diş malzemelerine kıyasla laboratuvar işlemleri daha kısa sürer.

Zirkonya Kaplamayı Kimler Yaptırabilir?

Zirkonya Kaplamayı Kimler Yaptırabilir
Zirkonya Kaplamayı Kimler Yaptırabilir

Estetik amaçlar için en çok tercih edilen kaplama türüdür. İleri düzeydeki renk değişimlerinin tedavisinde önerilmektedir. Diş kaybının fazla olduğu durumlarda tercih edilir. Arka dişlerde köprü ve kaplama, ön dişlerde ise implant üstü protezlerin kaplanmasında önerilmektedir. Ayrıca ayrık, çarpık, dönük dişlerde en verimli materyaldir. Yine bozuk yapılı eski dolgularda tavsiye edilmektedir. Uzun dişsiz aralıklar ve arka bölgelerde tavsiye edilmemektedir. Tüm dişleri çıkmış ve gelişimini tamamlamış her birey bu uygulamadan faydalanabilir. 18-20 yaşından sonra tercih edilmesi önerilir.

Zirkonya Kaplamaların Fiyatı

Zirkonya Kaplamaların Fiyatı
Zirkonya Kaplamaların Fiyatı

Zirkonya kaplama nedir merakını giderenler için geride kalan tek bir soru işareti bulunmaktadır. Diğer diş kaplama yöntemlerine göre çok fazla avantajı bulunan zirkonya kaplamaların fiyatı da farklılık göstermektedir. Piyasadaki en pahalı yöntem olan zirkonya kaplamalardır. Sağlık bakımından hiçbir sorun teşkil etmemektedirler. Bu nedenle yüksek fiyatına rağmen ilk sırada tercih edilmeleri önerilmektedir. Bunun yanında getirdiği avantajlar neticesinde bakılırsa fiyatının karşılığını vermektedir. 2021 zirkonya kaplama fiyatları il ve uygulama yöntemine göre değişiklik göstermektedir. Ortalama 2000 ile 4000 USD  arasında değişen fiyatlar belirlenmektedir. Dolar ve Euro kurları fiyatları etkilemektedir. Muayene olduktan sonra net bir fiyat verilmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir