Zirkonya kronlar vs Porselen Kronlar

Diş kronları eksik ve hasarlı dişlerin tedavisinde kullanılır. Diş kronları orijinal dişlere zarar vermemek adına daha sık tercih edilir. Kullanıcıların aklına ilk gelen sorulardan biri de zirkonya kronlar vs porselen kronlar şeklindedir. Hangisinin daha iyi olacağına hekim daha iyi karar verecektir. Eğer diş kökü sağlamsa ve sadece üst yapıda kırık, çatlak ya da deforme varsa diş kronu tercih edilebilir.

Diş kronu kırık ve çatlak dişlerin olması durumunda hekimlerin de hastaların da en sık tercih ettiği dişlerden biridir. Bu tedavinin uygulanabilmesi için diş kökünün mutlaka sağlam olması gereklidir. Diş kron tedavisi pek çok hasta için endişe verici olsa da endişe edecek hiçbir şey yoktur. Çünkü işlem esnasında lokal anestezi alırsınız. Böylece hiçbir şey hissetmezsiniz. Lokal anestezi etkisi geçtikten sonra da bir problem yaşamazsınız.

Porselen Taç ile Zirkonyum Taç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Porselen Taç ile Zirkonyum Taç Arasındaki Farklar Nelerdir
Porselen Taç ile Zirkonyum Taç Arasındaki Farklar Nelerdir

Porselen taç ile zirkonyum taç arasındaki farklar nelerdir sorusu pek çok hasta tarafından tercih edilir. Hem zirkonyum hem de porselen taç ile estetik gülüşünüzü yakalayabilirsiniz. Zirkonyum taç, dişlerin ışık geçirgenliği özelliği sayesinde ve güçlü yapıları ile estetik bir görünüm sunar. Estetik diş hekimliği gelişme gösterdikçe metal içeren porselen kronlardan uzak durulmaktadır. Daha güçlü, daha sağlıklı, daha estetik ve daha kullanışlı dişler için hastalar zirkonya taç tercih etmektedir.

Zirkonyum tabanlı porselen dişler estetik güzelliğe sahip olduklarından ötürü ön dişlerde rahatlıkla kullanılabilir. Doğal olmaları sebebi ile ön ve arka dişlerde çok rahat kullanılır. Bu da hastalara büyük avantaj sunar. Zirkonyum taç hastanın da yaşam kalitesini arttırmaktadır.

Zirkonyum kron hasarlı bir dişi tekrar eski haline getirmek amacı ile uygulanan bir tedavidir. Amaç dişi güzelleştirmek ve korumaktır. Daha estetik görünüm kazanmasına yardımcı olmaktır.

Porselen kron da bir ya da birden fazla eksik olan dişlerin durumunda komşu dişlerden yardım alınarak uygulanan bir köprü işlemidir. İmplant yaptıramayan hastalar tarafından sıklıkla tercih edilir. Porselen kron yeterli restorasyon yokken dişi tedavi etmek için, zayıf dişlerin kırılmasına engel olmak için, implantlara üst yapı yapmak için, şekli bozuk dişleri kaplamak için, eksik dişleri doldurmak için uygulanır.

Zirkonyum dişlerin görünümünü etkileyen pek çok faktör olsa da en önemli avantaj ışığa verdikleri tepkidir. Doğal dişler ışığı geçirdiğinden ötürü dişte derinlik ve canlılık söz konusudur. Doğal dişe en yakın görünümü sunmaları bir diğer avantaj içerisindedir.

Hangisi Daha İyi? Porselen Taç mı Yoksa Zirkonya Taç mı?

Yukarıda porselen ve zirkonyum taçların kullanımı ve kriterlerinden bahsetmiştik. İlk muayeneye gittiğinizde sizin genel sağlık durumunuzu doktor gözlemleyecektir. Buna yönelik porselen taç mı yoksa zirkonya taç mı sorusunu yanıtlayacaktır. Siz de en iyi şekilde tedavi görmek istiyorsanız uzman hekim ile görüşerek sağlığınıza hangi taç türünün etki ettiğini görebilirsiniz.

Porselen Kron Zirkonya Krondan Daha mı Ucuz?

Porselen kron zirkonya krondan daha mı ucuz dersek buna kesin yanıt veremeyiz fakat zirkonya kron diğerine göre daha pahalıdır. Yine de net fiyat bilgisi için tedavi alacağınız klinik ile görüşmenizde fayda vardır.

Zirkonyum Kronların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Zirkonyum Kronların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir
Zirkonyum Kronların Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir

Zirkonyum kronların avantajları ve dezavantajları şu şekilde gösterilebilir;

  • Dişleriniz çok daha doğal bir görünüme sahip olur.
  • Metale alerjisi olan kişiler için en ideal tedavidir.
  • Diğer uygulamalar ile kıyaslandığında diş kaybı önlenir.
  • Soğuk ve sıcak gıdalara karşın bir hassasiyet yaşanmaz.
  • Zirkonyum kron diğer kronlara göre diş eti ile daha uyumludur.
  • Estetik açıdan son derece uygundur.
  • Diş eti ile uyumlu olduğundan ötürü kolay deforme olmaz.
  • Gıda lekelenmeleri zirkonyum kronda görülmez.

Zirkonyum kron avantajları bu şekildeyken pahalı olmasının yanı sıra bu kaplama türlerinin bir dezavantajı yoktur.

Diş Kron Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Farklı ülkelerde diş kron tedavisi alacak hastalar tarafından en sık sorulan sorulardan biri de tedavinin ne kadar süreceği yönündedir. İyi donanımlara sahip diş klinikleri 3-5 saat içinde diş kronu tedavisini tamamlayacaktır. Güvenilir ve teknolojik bir diş kron tedavisi almak istiyorsanız Türkiye’yi tercih edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir